Kto szacuje szkody łowieckie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto szacuje szkody łowieckie?

23.01.2021autor: Roman Włodarz

Czy muszę być podczas szacowania szkód łowieckich? Kogo mogę wyznaczyć w zastępstwie? Kto tworzy zespół szacujący szkody łowieckie? – oto pytania zadawane redakcji Agrarlex.

Z artykułu dowiesz się

  • Kto wchodzi w skład komisji szacującej szkody łowieckie?
  • Czy rolnik musi osobiście być przy szacowaniu szkody?
  • Jak upoważnić kogoś innego do obecności podczas szacowania?
Na gruntach rolnych niewyłączonych z obwodu łowieckiego oraz w płodach rolnych, szkody spowodowane przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny – zatem typowe szkody łowieckie – szacuje zespół składający się z: 
  • przedstawiciela wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego; 
  • przedstawiciela dzierżawcy albo zarządcy obwodu łowieckiego; 
  • właściciela albo posiadacza gruntów rolnych, na terenie których wystąpiła szkoda. Rolnik może wskazać osobę zastępującą.
Ze względu na utrzymywane od 2001 roku moratorium na polowania na łosie, szkody spowodowane przez ten gatunek zwierząt w uprawach i płodach rolnych szacuje przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ). Adresy RDOŚ – kliknij tutaj.

Obecność rolnika podczas szacowania?

Uwaga: dla skutecznego szacowania nie jest wymagana obecność podczas szacowania przedstawiciela ODR oraz właściciela albo posiadacza gruntów rolnych. W praktyce szacowanie może samodzielnie przeprowadzić przedstawiciel Koła Łowieckiego, pod warunkiem dopełnienia obowiązku prawidłowego zawiadomienia rolnika i ODR o terminie szacowania. 

r e k l a m a
Obecne przepisy nie określają kwestii pełnomocnictwa właściciela lub posiadacza gruntu rolnego w procedurze szacowania szkód łowieckich. Zatem obowiązują przepisy Kodeksu cywilnego (kc) o pełnomocnictwie (art. 98-109 kc). Pełnomocnictwo powinno być pod rygorem nieważności udzielone na piśmie. Wzór pełnomocnictwa – kliknij tutaj.
Roman Włodarz
Podstawa prawna: 
  • Rozporządzenia Ministra Środowiska z 16 kwietnia 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych
  • Prawo łowieckie z 13 października 1995 r. 
Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.

autor Roman Włodarz

Roman Włodarz

Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szkody łowieckie

Samorządy będą miały więcej czasu na ustalanie nowych obwodów łowieckich

W Sejmie pojawił się projekt ustawy, który daje samorządom więcej czasu na podział województw na obwody łowieckie. Dzięki temu nie dojdzie do paraliżu działań myśliwych oraz rozlaniu się kolejnej fali afrykańskiego pomoru świń po kraju.  

czytaj więcej
Szacowanie szkód łowieckich

Koło odmawia szacowania wielokrotnego – czy słusznie?

Niektóre koła łowieckie po systematycznych zgłoszeniach szkód odmawiają kolejnych oględzin, twierdząc, że wykonuje się je tylko raz. Kto ma rację? – pyta Agrarlex rolnik z Wielkopolski. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)