Samorządy będą miały więcej czasu na ustalanie nowych obwodów łowieckich
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Samorządy będą miały więcej czasu na ustalanie nowych obwodów łowieckich

11.02.2021

W Sejmie pojawił się projekt ustawy, który daje samorządom więcej czasu na podział województw na obwody łowieckie. Dzięki temu nie dojdzie do paraliżu działań myśliwych oraz rozlaniu się kolejnej fali afrykańskiego pomoru świń po kraju.  

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy zmieniająca ustawę Prawo łowieckie. Jego sprawozdawcom jest przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa poseł Robert Telus z Prawa i Sprawiedliwości.

Bezpośrednim powodem podjęcia inicjatywy legislacyjnej jest zagrożenie wygaśnięcia dotychczas obowiązującego podziału Polski na obwody łowieckie i obowiązujących umów dzierżawy obwodów łowieckich przed dokonaniem przez sejmiki województw nowego podziału województw na obwody łowieckie i przeprowadzeniem procedury związanej z wydzierżawieniem lub przekazaniem w zarząd obwodów łowieckich.

Sejmiki i powiaty a prawo łowieckie


Ostatnia nowelizacja ustawy Prawo Łowieckie z 20 grudnia zeszłego roku zobowiązała sejmiki województw do dokonania takiego podziału do 31 marca 2021 r. Po tej dacie tracił ważność dotychczasowy podział. Problem w tym, że niektóre sejmiki sygnalizowały, że nie zdążą na czas dokonać takich uchwał. A to mogło doprowadzić do paraliżu działań myśliwych.  

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Inflacja na rekordowym poziomie i jeszcze będzie rosła!

15.10.2021

Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI w Polsce zwiększyła się we wrześniu do 5,9% wobec 5,5% w sierpniu, kształtując się powyżej wstępnego szacunku GUS (5,8%) oraz wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego (5,5%). Tym samym inflacja kształtuje się na najwyższym poziomie od czerwca 2001 r. i od 6 miesięcy pozostaje powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP (3,5% r/r).

Inflacja rośnie we wszystkich głównych kategoriach

W kierunku wzrostu inflacji oddziaływała wyższa dynamika cen w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe” (4,4% r/r we wrześniu wobec 3,9% w sierpniu), co wynikało przede wszystkim ze wzrostu dynamiki cen owoców i warzyw (efekt na ogół niesprzyjających warunków agrometeorologicznych w tym roku).

Do wzrostu inflacji przyczyniła się również wyższa dynamika cen nośników energii (7,3% r/r we wrześniu wobec 6,6% w sierpniu), będąca skutkiem wyższych cen gazu, energii cieplnej oraz opału. Jedną z przyczyn wzrostu inflacji była również wyższa dynamika cen paliw (28,6% r/r we wrześniu wobec 28,0% w sierpniu), będąca konsekwencją wzrostu światowych cen ropy naftowej.

W kierunku wzrostu inflacji oddziaływała również wyższa inflacja bazowa, która zwiększyła się we wrześniu do 4,3% r/r wobec 3,9% w sierpniu. Jej wzrost miał szeroki zakres i został odnotowany w kategoriach:

CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Zapowiada się reforma W PZŁ. Będzie więcej myśliwych?

15.10.2021

Szykują się spore zmiany w prawie łowieckim, których celem jest zwiększenie liczby myśliwych. Rząd chce m.in. włączyć myśliwych niezrzeszonych do kół oraz likwidować te koła, które nie realizują polityki państwa w zakresie odstrzałów.

O zmianach w Polskim Związku Łowieckim poinformował w Sejmie przy okazji dyskusji na temat afrykańskiego pomoru świń, wiceminister klimatu i środowiska - Edward Siarka.

 

Większa otwartość kół

Zapowiedział on włącznie 30 tys. niezrzeszonych myśliwych do kół Polskiego Związku Łowieckiego. – Nie ma niezrzeszonych. Niezrzeszony nie wykonuje żadnych prac. Nie musi wykonywać liczenia, nie musi iść na wycenę szkód, nie musi płacić odszkodowania. On po prostu bierze karabin wsiada w elegancki samochód, podjeżdża i denerwuje rolnika, bo mówi że on tu ma odstrzał, a co się będzie działo to mnie nie interesuje -  tłumaczył posłom wiceminister klimatu i środowiska, Edward Siarka.

Obecnie w Polskim Związku Myśliwych jest ok. 120 tys. członków.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Czy spółdzielnia w Bielmleku wznowi produkcję? Były Prezes ma plan

14.10.2021

Takie plany ma jej były prezes, który zwrócił się z apelem do premiera Mateusza Morawickiego z apelem o pomoc. Problemem są oczywiście długi spółdzielni, które Tadeusz Romańczuk chce spłacić pożyczką z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa niespodziewanie pojawił się Tadeusz Romańczuk były wiceminister rolnictwa oraz były senator Prawa i Sprawiedliwości, a także wieloletni były prezes spółdzielni mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim, która ogłosiła upadłość. Zwrócił się on z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego, aby sprawę Bielmleku objął osobistym nadzorem. – Moglibyśmy uzyskać pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na okres 30 lat z karencją na 6 miesięcy, i dzięki tej pożyczce spłacić wszystkich wierzycieli w 100% i bardzo szybko przywrócić produkcję w zakładzie. Deklarujemy, że zrobimy to w 6 miesięcy – powiedział posłom Tadeusz Romańczuk.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Od kiedy będzie obowiązywać nowy podział obwodów łowieckich?

Do końca marca br. sejmiki wojewódzkie miały czas na podjęcie uchwał dotyczących ustanowienia nowych obwodów łowieckich. Nie wszystkie jednak wywiązały się z tego zadania, tłumacząc się głównie trudnościami spowodowanymi pandemią. Urzędy marszałkowskie województw małopolskiego i mazowieckiego zwróciły się więc do ministra klimatu o przedłużenie terminu.

czytaj więcej

Izby rolnicze chcą, aby minister rolnictwa nadzorował leśnictwo i łowiectwo

25 lutego 2021 r. do Kancelarii Sejmu trafiło pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie włączenia działu leśnictwo i łowiectwo pod nadzór Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zdaniem KRIR jest to potrzebne i uzasadnione.

czytaj więcej
Szkody łowieckie

Gospodarce łowieckiej grozi paraliż – podjęto prace nad nowelizacją

W Sejmie rozpoczęły się prace nad nowelizacją prawa łowieckiego. Jej celem jest danie samorządom więcej czasu na podział województw na obwody łowieckie. Bez tego, mogło by dojść do paraliżu gospodarki łowieckiej. 

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.