Koło odmawia szacowania wielokrotnego – czy słusznie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Koło odmawia szacowania wielokrotnego – czy słusznie?

06.01.2021autor: Wojciech Lignowski

Niektóre koła łowieckie po systematycznych zgłoszeniach szkód odmawiają kolejnych oględzin, twierdząc, że wykonuje się je tylko raz. Kto ma rację? – pyta Agrarlex rolnik z Wielkopolski. 

Z artykułu dowiesz się

  • Czy koło łowieckie może odmówić kolejnego szacowania?
  • Jak kwestie szacowania reguluje Prawo łowieckie?
  • Co robić, gdy koło odmawia szacowania?
Zgłoszona szkoda w rzepaku w listopadzie według koła już nie podlega oględzinom, a szkody – zdaniem koła – będą uwzględnione przy końcowych szacowaniach, czyli po 9 miesiącach żerowania przez stada kilkudziesięciu jeleni i saren non stop. Takie sygnały dochodzą i do redakcji Agrarlex. Kto ma rację? Rolnicy – domagając się ponownych oględzin, czy koła – ich odmawiając?

Postępowanie koła łowieckiego polegające na uznaniu, że oględzin dokonuje się jednokrotnie jest błędne i pozbawione podstawy prawnej. 
Zgodnie z art. 46 ust.  ustawy – Prawo łowieckie:
  • dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego jest obowiązany do wynagradzania szkód wyrządzonych uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny;
  • szkody powyższe, zwane łowieckimi, podlegają szacowaniu co do zasady w dwóch etapach, tj. oględzinach oraz szacowaniu ostatecznemu. 

Musisz zgłosić szkodę

Do przeprowadzenia czynności szacowania niezbędne jest, aby poszkodowany rolnik zgłosił wystąpienie szkody w terminie umożliwiającym dokonanie szacowania szkód. Bez zgłoszenia nie ruszy oszacowanie szkody łowieckiej. 
Obowiązkiem dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego jako ustawowego adresata wniosku rolnika jest odpowiednia reakcja poprzez przystąpienie do szacowania szkody. Szacowania dokonuje zespół złożony z:
  • przedstawiciela dzierżawcy lub zarządcy obwodu, 
  • przedstawiciela ośrodka doradztwa rolniczego,
  • poszkodowanego rolnika. 
Na kole łowieckim jako dysponencie wniosku poszkodowanego spoczywa obowiązek zawiadomienia ośrodka doradztwa rolniczego o potrzebie przeprowadzenia szacowania, o czym mówi art. 46 Prawa łowieckiego. 
r e k l a m a

Każda szkoda wymaga szacowania

Uwaga: żaden z przepisów Prawa łowieckiego nie zwalnia koła łowieckiego z obowiązku przeprowadzenia oględzin, za wyjątkiem sytuacji o których mowa w ust. 7 art. 46. Jednakże przepis ten dotyczy szkód wyrządzonych w płodach rolnych albo szkód wyrządzonych przez dziki na łąkach i pastwiskach, albo szkód w uprawach, jeżeli szkoda powstała i została zgłoszona bezpośrednio przed sprzętem lub w jego trakcie, kiedy wykonuje się wyłącznie szacowanie ostateczne. 

W szczególności nie zwalnia z obowiązku przeprowadzenia oględzin okoliczność, że nowa szkoda powstała w tej samej uprawie, co szkoda zgłoszona wcześniej, wobec której oględziny się już odbyły. 
Przeciwnie, w sytuacji dostrzeżenia kolejnej szkody na tym samym polu, należy fakt ten zgłosić wnioskiem o przeprowadzenie szacowania. Właściwą reakcją koła winno być przeprowadzenie oględzin co do nowo zgłoszonej szkody. 
Prawo łowieckie nie zawiera przepisu pozwalającego uchylić się dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego od przeprowadzenia oględzin. W trakcie szacowania należy ustalić m.in.:
  • gatunek zwierzyny, która wyrządziła szkodę, 
  • szacunkowy obszar uszkodzonej uprawy oraz 
  • procent jej zniszczenia na uszkodzonym obszarze.
W sytuacji szkód pojawiających się często w danej uprawie, koło łowieckie zobligowane jest do każdorazowego ustalania tych kwestii i żaden przepis prawa nie zwalnia koła z tego obowiązku. 
Wojciech Lignowski
Radca prawny
Wielkopolska Izba Rolnicza

Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.
Podstawa prawna: Prawo łowieckie z 13 października 1995 r. 
autor Wojciech Lignowski

Wojciech Lignowski

Wojciech Lignowski, radca prawny Wielkopolskiej Izby Rolniczej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szacowanie szkód łowieckich

Kto szacuje szkody łowieckie?

Czy muszę być podczas szacowania szkód łowieckich? Kogo mogę wyznaczyć w zastępstwie? Kto tworzy zespół szacujący szkody łowieckie? – oto pytania zadawane redakcji Agrarlex.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)