Uprawa i wykorzystanie soi w różnych rejonach świata
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uprawa i wykorzystanie soi w różnych rejonach świata

14.09.2023

Międzynarodowa wymiana doświadczeń związanych z produkcją soi na polach może przynieść ciekawe wnioski do rozwoju tej uprawy w Polsce. Przekonali się o tym uczestnicy Światowego Naukowego Kongresu Sojowego. Wydarzenie odbyło się pod koniec czerwca w Wiedniu. Koordynatorem polskiej delegacji było Stowarzyszenie Polska Soja.

W kongresie udział wzięli przedstawiciele świata nauki i biznesu z całego świata. Głównym założeniem konferencji było przedstawienie rozwiązań naukowych i badań na rzecz „Zrównoważonego rozwoju soi na świecie”. Wśród wyników badań i tez wygłoszonych podczas wykładów dotyczących agronomii, fizjologii i agrotechnologii za szczególnie warte uwagi można uznać następujące:


Zobacz także: Uprawa soi w Polsce – dotychczas w całości importowana, teraz coraz bardziej opłacalna!

  • krytycznym momentem wpływającym na końcowy efekt plonowania jest okres od zawiązania się nasion do połowy ich rozwoju;
  • średni termin siewu jest najbardziej korzystny do uzyskania najwyższych plonów;
  • reakcje składu nasion soi na wysoką temperaturę mogą być zoptymalizowane poprzez hodowlę;
  • wysokie temperatury różnie wpływają na redukcję plonu w różnych genotypach soi;
  • bakterie z rodzaju Pantoea mogą mieć znaczący wpływ na poprawę symbiozy bakterii Bradyrhizobium z korzeniami soi;
  • dodatkowe szczepienie korzystnie wpływa na intensywny rozwój brodawek korzeniowych;
  • ryzosfera soi wzbogaca specyficzne bakterie, biorące udział w obiegu składników odżywczych;
  • procesy zachodzące podczas późnego dojrzewania nasion mają istotny wpływ na ich wigor wzrostu początkowego. 

Problemy związane z uprawą i wykorzystaniem soi

Wydarzenie to daje możliwość globalnego spojrzenia na problemy związane z uprawą i wykorzystaniem soi z perspektywy różnych rejonów świata. Europa nadal poszukuje rozwiązań do efektywnej uprawy soi. Czerpiąc doświadczenia z rejonów, gdzie soja od wielu lat jest integralnym elementem uprawowym, możemy realnie zintensyfikować jej produkcję w Europie, ograniczając tym samym jej negatywny wpływ na środowisko w miejscach, w których produkowana jest na największą skalę. Stowarzyszeniu Polska Soja, organizacji wspierającej rozwój uprawy soi w Polsce kongres dał wyjątkową możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy i osobistej interakcji między uczestnikami z całego świata.

Fot: Bujoczek
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Strączkowe

Zbiór soi – jak zminimalizować straty i ustawić kombajn?

Wraz z początkiem września w Polsce rozpoczyna się zbiór soi odmian wczesnych, późniejsze zbierane są w październiku. Jak zminimalizować straty i ustawić kombajn?

czytaj więcej
Strączkowe

Grochu siejemy po trochu..., czyli ile mamy najważniejszej paszowej rośliny strączkowej w Polsce?

Dane ARiMR za bieżący rok mówią, że rolnicy zgłosili do dopłat 128.892,59 ha różnych grochów (groch na suche nasiona, groch cukrowy, groch łuskowy, groszek) w tym 120.667,84 ha grochu i peluszki, zatem gatunków w większości przeznaczonych na paszę.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rynek rzepaku: na ceny rzepaku wpływa soja i utrudnione zbiory

Dane dotyczące soi i coraz bardziej utrudnione zbiory rzepaku w naszej części Europy, wywierają wpływ na notowania rzepaku na Matifie i ciągną je w dwóch różnych kierunkach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)