Soja tanieje, inne strączkowe stabilnie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Soja tanieje, inne strączkowe stabilnie

17.10.2019autor: dr Juliusz Urban

Soja w krajowym skupie potaniała wraz z umocnieniem polskiej waluty. Na szczęście kupujących jest w tym roku sporo.

Na giełdzie w Chicago po kilkudniowych wzrostach ceny wróciły do poziomów notowanych sprzed tygodnia tj. 340 USD/t. Mocniejsza jest jednak złotówka i to stanowi czynnik wywierający wpływ na nieco niższe ceny skupu soi. Pamiętam, kiedy jeszcze dwa lata temu soję w Polsce kupowali tylko nieliczni i tak czy siak trakt umowny wiódł do jednego z największych eksporterów. Dziś już zestawienie cen skupu zajmuje tyle firm, że wypełniają się tabelą dwie strony. Niemal każda szanująca się firma handlowa ma ambicję mieć soję w swojej ofercie zakupowej.
Ceny na rynku coraz bardziej się wyrównują pomiędzy ofertami firm handlowych i przetwórców, niestety mamy do czynienia z obniżkami ceny o ok. 20 zł/t w stosunku do ubiegłego tygodnia
Firmy handlowe płacą za soję od 1250 do 1300 zł/t.
Natomiast przetwórcy olejowi płacą 1320-1335 zł/t.
Najdrożej soję można sprzedać do firm paszowych kupujących pasze białkowe, tu wyceniana jest ona po 1350 zł/t.

Inne strączkowe kupowane są niemal w stałych cenach.
Najdrożej kupowany jest łubin słodki, niemal wszędzie, gdzie jest on skupowany panuje cena 900 zł/t. Tylko nieliczni  kupujący płacą 50 zł więcej.
Bobik
 wyceniany jest także na poziomach 900 zł/t, ale jest go bardzo mało.
Groch żółty jest znacznie powszechniejszy w handlu i ma także większą rozpiętość cenową, najczęściej kupowany jest po 800-850 zł/t.

r e k l a m a
Więcej o cenach soi oraz innych roślina strączkowych dowiesz się na II Ogólnopolskiej Giełdzie Strączkowych. Już 22 i 23 października, odpowiednio w Wąbrzeźnie oraz Skarbimierzu (k. Brzegu), spotkamy się aby podyskutować o perspektywach dla rynku roślin strączkowych oraz wysłuchać ciekawych prezentacji na temat agrotechniki, rynku i żywienia strączkowymi. Jeśli chcesz wiedzieć, komu i za ile sprzedać strączkowe oraz Jak je uprawiać, aby wytrzymały niedobory wody - przyjedź na naszą Giełdę. Udział w tych spotkaniach jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona dlatego konieczna jest wcześniejsza rejestracja na https://tap.pwrwydawnictwo.pl/straczkowe

II Ogolnopolska Gielda Straczkowych

Zobacz jak wyceniany jest aktualnie rzepak

Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban  Fot. Czubiński
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek rzepaku

Duży import do UE i rzepak tanieje

W dalszym ciągu utrzymuje się dynamiczne tempo importu rzepaku i canoli do Unii Europejskiej. Od początku sezonu 2019/20 UE ściągnęła już ponad 2,2 mln ton. 

czytaj więcej
Rynek zbóż

Kurs złotówki hamuje ceny pszenicy

Pomimo, iż pszenica na giełdach od poprzedniego tygodnia podrożała o 3 euro za tonę to w krajowym skupie nie widać wyraźnej poprawy cen.

czytaj więcej
Kukurydza

Zbiory kukurydzy 2019: jak kształtują się tegoroczne plony?

Słoneczna i wietrzna pogoda sprawia, że ziarno kukurydzy szybko schnie, przez co żniwa są coraz bardziej zaawansowane. A jak kształtują się plony?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)