Duży import do UE i rzepak tanieje
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Duży import do UE i rzepak tanieje

18.10.2019autor: dr Juliusz Urban

W dalszym ciągu utrzymuje się dynamiczne tempo importu rzepaku i canoli do Unii Europejskiej. Od początku sezonu 2019/20 UE ściągnęła już ponad 2,2 mln ton. 

Jest to ilość dwukrotnie większa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Dodatkowo jest to już 40 procent zapotrzebowania importowego Unii na cały sezon 2019/20. Dotychczas największymi dostawcami rzepaku/canoli na europejski rynek były Ukraina (1786 tys. ton), Kanada (311 tys. ton) i Mołdawia (64 tys. ton). Polska, która na chwilę obecną ma wystarczającą ilość własnego surowca, zakupiła 124 tys. ton rzepaku, ale 20 tys. ton nasz kraj z kolei wyeksportował, więc tegoroczne saldo rzepakowe zostało powiększone jedynie o 100 tys. ton.

Rzepak wczoraj mocno potaniał na giełdach, Matif spadł o 2 Euro/t do ceny 380,75 euro za tonę, jest to najniższy poziom od początku września. Efekty spadków cen giełdowych dodatkowo wzmacniane są zyskującą na sile w stosunku do euro polską walutą. Dziś za jedno euro płacimy o 10 groszy mniej niż na początku września, kurs kształtuje się 4,28 zł za  1 euro.  
W skupie jest dość spokojnie, te podmioty, które miały ceny zdecydowanie niższe, dziś je utrzymują, a średni poziom cen spadł jedynie o 10 zł/t. Inaczej jest u przetwórców. Zakłady tłuszczowe rzepak kupują taniej i na coraz bardziej odległe terminy. Ci którzy nie zdążyli sprzedać na górce, będą musieli teraz trochę poczekać na powrót dobrych cen. Szacujemy, że stagnacja może potrwać do połowy grudnia, wtedy rynek powinien się ożywić, pod wpływem kończącego się importu z Ukrainy i tradycyjnego dla tego okresu osłabiania się złotówki.
Zakłady tłuszczowe kupują rzepak z dostawami na listopad 1600-1620 zł/t lub na styczeń/luty w cenach 1605-1630 zł/t. 
O cenach wyższych na razie nie ma mowy.

Aktualne ceny rzepaku w zakłady tłuszczowych:

  • ZT Kruszwica dostawy do Brzegu na styczeń –1625 zł/t 

                              do Kruszwicy na luty 2020 r.  – 1630 zł/t               

  • ADM Szamotuły dostawy grudzień                  – 1615 zł/t 

                                Czernin styczeń                   – 1605 zł/t

  • Komagra Tychy na bieżąco                            – 1620 zł/t
  • Glencore Bodaczów na listopad                     – 1613 zł/t
  • Bestoil Lasocice na bieżąco                           – 1600 zł/t 


Zobacz ceny rzepaku we wszystkich punktach skupu

Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban  Fot. Sierszeńska

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek rzepaku

Rzepak potaniał i od razu zmniejszyła się sprzedaż

Od początku października notowania rzepaku na giełdzie Matif spadły o 9 euro. Krajowi przetwórcy także obniżyli ceny, jednak spowodowało to natychmiastową reakcję sprzedających i wstrzymanie handlu.

czytaj więcej
Zboża

Ciepła jesień sprzyja szkodnikom. Potrzebny monitoring plantacji i opryski

Pogoda w drugiej połowie października zaskoczyła wysokimi temperaturami. To sprzyja niektórym nalotom szkodników, dlatego rolnicy muszą uważnie przyglądać się, czy rośliny nie zostały zaatakowane.

czytaj więcej
Strączkowe

Soja tanieje, inne strączkowe stabilnie

Soja w krajowym skupie potaniała wraz z umocnieniem polskiej waluty. Na szczęście kupujących jest w tym roku sporo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)