Kurs złotówki hamuje ceny pszenicy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kurs złotówki hamuje ceny pszenicy

17.10.2019autor: dr Juliusz Urban

Pomimo, iż pszenica na giełdach od poprzedniego tygodnia podrożała o 3 euro za tonę to w krajowym skupie nie widać wyraźnej poprawy cen.

Na dzisiejszym otwarciu cena pszenicy na giełdzie Matif rośnie do 181 euro/t na grudzień. Na początku października kosztowała jedynie 174 euro. Na krajowym rynku wyraźnych wzrostów jednak nie widać. Podwyżki hamuje z jednej strony kurs złotego w stosunku do euro. Za europejską walutę dziś płacimy 4,28 zł i jest to prawie dziesięć groszy mniej niż na starcie miesiąca. Stąd ceny pszenicy w kraju stoją w miejscu, a ceny na eksport nawet spadły w porównaniu do ubiegłego tygodnia. Za pszenicę konsumpcyjną w skupie płaci się 630-670 zł/t, wyższe poziomy cenowe dotyczą przetwórców, a niższe firm handlowych, które po drodze ustawiają niewielką w tym roku marżę. Drożej kupuje się pszenicę w lokalizacjach północnych, bliżej portów i trójmiasta, gdzie trwa obecnie załadunek kolejnego statku na eksport. Pszenicę w portach kupuje się w cenie 715 zł/t na październik i 720 zł/t na listopad. Taniej kupowana jest pszenica paszowa, tu najczęstszy przedział cenowy wynosi 600-640 zł/t. Wyższe ceny mogą jednak zapłacić wytwórnie pasz, choć ich zakupy są obecnie niewielkie, bowiem zainteresowanie paszowców skierowane jest obecnie na kukurydzę.

r e k l a m a

Pod wpływem ładniejszej pogody żniwa kukurydziane ruszyły na dobre. Duża podaż mokrego ziarna spowodowała, że firmy mające suszarnie o mniejszych mocach przerobowych zaczęły się zatykać i albo przyjmują zapisy na dostawy na kolejne dni (słyszeliśmy już informacje o zapisach na dostawy w grudniu) albo obniżają ceny skupu. Z naszych rozmów z podmiotami skupowymi z terenu całej Polski wynika, że żniwa kukurydziane na południu i w centrum są w połowie, ale na północy i wschodzie kraju nie doszły do 30% zaawansowania. Ziarno wciąż jest dość wilgotne, wcześniejsze odmiany mają wilgotność 27-28%, ale sporo jest jeszcze ziarna z wilgotnością powyżej 30%. Ceny płacone na południowym-wschodzie kraju są na poziomach 350-370 zł/t mokrej kukurydzy. W innych regionach kształtują się najczęściej w zakresie 380-400 zł/t.

Ceny wszystkich zbóż zobacz tutaj

Sprawdź też aktualne ceny rzepaku!
Juliusz Urban    Fot. Czubiński

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Rynek zbóż: Pszenica droższa na północy

Rosną ceny pszenicy na giełdach, na krajowym rynku te wzrosty są dostrzegalne jedynie na północy. Podwyżki w centrum i na południu hamuje drożejący transport. Na brak wzrostów cen na rynkach zbóż paszowych wpływa żniwna podaż  kukurydzy.

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Duży import do UE i rzepak tanieje

W dalszym ciągu utrzymuje się dynamiczne tempo importu rzepaku i canoli do Unii Europejskiej. Od początku sezonu 2019/20 UE ściągnęła już ponad 2,2 mln ton. 

czytaj więcej
Strączkowe

Soja tanieje, inne strączkowe stabilnie

Soja w krajowym skupie potaniała wraz z umocnieniem polskiej waluty. Na szczęście kupujących jest w tym roku sporo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)