r e k l a m a
Partnerzy portalu
Pożegnanie z węglem: witaj OZE i atomie
22.01.2021autor: dr Piotr Łuczak
Cele neutralności klimatycznej, perspektywa współpracy UE-USA w zakresie energii oraz sprawiedliwa transformacja energetyczna to tematy dyskusji pn. „Nowe spojrzenie na transatlantyckie relacje w dziedzinie energii i klimatu”, zorganizowanej przez Atlantic Council w ramach V. Globalnego Forum Energii. W spotkaniu online, które odbyło się 20 stycznia 2021 r., uczestniczył minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Ogólnoświatowym wyzwaniem jest przejście do realizacji konkretnych działań na rzecz neutralności klimatycznej. Europa obecnie odpowiada tylko za ok. 7% światowych emisji gazów cieplarnianych. Kluczem do naszego wspólnego sukcesu w walce ze zmianami klimatycznymi będzie przede wszystkim zachęcenie partnerów spoza Europy do wysiłku redukcyjnego w emisjach porównywalnego do ambicji europejskich.
– Polska kładzie nacisk na konieczność równoważenia ambitnych planów i możliwości technologicznych. Powodzenie wysiłków na rzecz stworzenia gospodarki niskoemisyjnej zależy przede wszystkim od społecznej akceptacji zachodzących zmian. Droga, którą należy podążać, to zrównoważony społecznie i środowiskowo rozwój, z naciskiem na modernizację, zmiany technologiczne oraz innowacje, umożliwiające bardziej efektywne i przyjazne środowisku wykorzystanie zasobów” – zauważył minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, goszcząc na konferencji „Nowe spojrzenie na transatlantyckie relacje w dziedzinie energii i klimatu” zorganizowanej przez Atlantic Council w ramach V. Globalnego Forum Energii, która online odbyła się 20 stycznia br.
r e k l a m a
USA wracają do rozmów o klimacie, a u nas węgiel
Dyskutując nt. nowego spojrzenia na transatlantyckie relacje w dziedzinie energii i klimatu, szef naszego resortu klimatu i środowiska zaznaczył, że zapowiedź prezydenta J.Bidena ws. ponownego przystąpienia USA do Porozumienia paryskiego dobrze wróży dalszym globalnym negocjacjom klimatycznym.
– Teraz jest odpowiedni moment do zaprojektowania nowego planu globalnej współpracy transatlantyckiej, opartego na wspólnych wartościach i interesach. Wstępne założenia transformacji na rzecz czystej energii, przedstawione przez nową amerykańską administrację, wydają się mieć silne podobieństwa do Europejskiego Zielonego Ładu – zaznaczył Kurtyka.
Z racji specyfiki miksu energetycznego, Polska rozpoczęła drogę do osiągnięcia neutralności klimatycznej z zupełnie innego punktu i zajmie nam ona więcej czasu niż naszym europejskim partnerom.
Polska weszła w okres transformacji z bilansem energetycznym praktycznie w całości zależnym od jednego surowca – węgla. W ciągu dwóch najbliższych dekad są plany budowy nowego, zeroemisyjnego systemu energetycznego opartego na źródłach energii odnawialnej oraz energetyce jądrowej w Polsce.
Źródło: MKiŚ
dr Piotr Łuczak
<span style="font-family: Calibri, sans-serif; color: black; font-size: small;" size="2" face="Calibri,sans-serif"><span style="font-size: 14px;"><span id="OLK_SRC_BODY_SECTION"><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: small;" size="2"><span style="font-size: 14px;"><span style="font-family: PT Sans, Arial, Helvetica, sans-serif;"><span style="background-color: #efefef;">Były red. nacz. magazynu Profi, Tygodnika Rolniczego i portalu agrarlex.pl, były zastępca red. nacz. top agrar Polska, ekonomista, specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa</span></span></span></span></span></span></span>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a