Zasady siewu rzepaku. Ile nasion na hektar w siewie punktowym, a ile w strip-till?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zasady siewu rzepaku. Ile nasion na hektar w siewie punktowym, a ile w strip-till?

26.08.2023autor: Tomasz Czubiński

W zależności od gleby, maszyn i kierunku produkcji, rzepak można siać na różne sposoby. Przedstawiamy cztery z nich: siew punktowy, strip-till, siew gęsty oraz za pomocą siewnika rzędowego.

Sposoby na siew rzepaku

Rzepak trzeba zasiać na jeden raz... jak i pozostałe uprawy. Najmniejszy błąd popełniony w tym zabiegu ma dalekosiężne skutki. Jednak do siewu rzepaku można podejść w różny sposób. Zależy to od posiadanych gleb, parku maszynowego, tradycji, a nawet kierunku produkcji. Nie ma jednej złotej metody, a dodatkowo w każdej z nich trzeba zwrócić baczniejszą uwagę na nieco inne elementy agrotechniki. Niezależnie od przyjętej metody jest kilka wspólnych elementów.

System siewu rzepaku strip-till

Norma siewu w systemie strip-till: obsada 45 szt./m2. Daje to przeciętny odstęp między nasionami co 7,4 cm. Oczywiście, polowa zdolność wschodów jest nieco niższa od siły kiełkowania, ale jeśli gleba jest dobrze przygotowana, to na 45 szt. wzejdzie co najmniej 40 z nich. Strip-till ma to do siebie, że jeśli nawet w czasie siewu z wierzchu jest sucho, to redlice wyciągną na wierzch wilgotną glebę i są równiejsze wschody.
Działa też odwrotnie. Gdy jest bardzo sucho i tuż przed planowanym siewem spadnie obfity deszcz i na powierzchni jest zbyt mokro, to redlice wymieszają tę mokrą warstwę z suchym wnętrzem i umożliwi to siew, podczas gdy siewnikiem zwykłym nastąpiłoby zmazanie gleby.
r e k l a m a

Rzepak siany z rośliną towarzyszącą

Siewniki mają możliwość jednoczesnego siewu rośliny uprawnej i nawozu. Jednak zamiast nawozu do zbiornika można wsypać np. 80 kg/ha nasion rośliny bobowatej. Nie wgłębnie, ale po wierzchu. Taki zabieg ma na celu uruchomienie naturalnej fabryki azotu, a także wzbogacenie gleby w materię organiczną. 

Strip-till: najważniejsze cechy

  • Mała ingerencja w glebę pozwala na budowanie materii organicznej.
  • Strip-till umożliwia lepszą organizację pracy, gdyż można siać prawie zaraz za kombajnem.
  • Po siewie pole pozostawione powinno być na płasko, bez redlin, aby łatwiej zbierać rzepak, który ewentualnie wylegnie.

Punktowy siew rzepaku

Rzepak punktowo w przypadku kiedy jest dość wilgoci  w glebie można wysiać w obsadzie około 25–30 nasion/m2. Mamy jednak często suche lata i dlatego trzeba siać go nieco gęściej. czyli ok. 30–35 szt./m2.

Siew punktowy: najważniejsze zasady

  • Rzepak zasiany w rzędy co 45 cm wymaga niższej obsady.
  • Oddzielne sekcje zapewniają lepszy docisk na ciężkiej glebie.
  • W walce z kiłą i tantnisiem pomocne jest lekkie opóźnienie terminu siewu.
  • Do opóźnionych siewów lepsze są odmiany mieszańcowe.

Siew rzepaku siewnikiem rzędowym

Przygotowanie pola pod rzepak zależy od przedplonu i stanowiska. Po zbożu z pozostawioną słomą, zwłaszcza na glebie cięższej, tam, gdzie jest podawana gnojowica w ilości ok. 11 m3/ha oraz po grochu wystarczy gruber na głębokość 25 cm z zębami o szerokości 80 mm. Lżejsze gleby są orane na 25 cm po wcześniejszej talerzówce na ściernisku na głębokość 5 cm. 
Odmiany populacyjne wysiewać można w docelowej obsadzie roślin 50 szt./m2. Mieszańce, jako że droższe, ale też o lepszym wigorze, można siać rzadziej, czyli ok. 35 szt./m2.

Siewnik rzędowy: to, co najważniejsze

  • Rzepak powinien przypadać nie częściej niż co 5 lat na tym samym polu.
  • Siewnikiem rzędowym nie trzeba siać w każdym rzędzie.
  • Najlepiej wygląda metoda siewu w podwójne rzędy twin.

Gęsty siew rzepaku na potrzeby nasiennictwa

Stosowanie normy siewu rzepaku poniżej 50 szt./m2 wynika m.in. z chęci oszczędzania na nasionach, wigoru mieszańców, ocieplenia klimatu oraz technologii siewu. 20 lat temu rzepak siano w obsadzie 100 szt./m2. Czasem wyższe, choć nie tak wysokie normy nadal obowiązują.

Obsada i zbiór odmian liniowych i hybryd

Optymalna obsada roślin, która wynosi dla odmian liniowych 60 szt./m2, a dla mieszańców 40 szt./m2.



Na podstawie:  4 sposoby na siew rzepaku: siew punktowy i gęsty, strip-till i siewnik rzędowy 
W artykule przeczytacie, co o siewie i swoich doświadczeniach mówią rolnicy!

Fot: 
Sierszeńska
autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepak

Jesienna strategia regulacji rzepaku zależy od terminu siewu

Mokre i „szarpane” żniwa mogą uniemożliwić dobre przygotowanie stanowiska i terminowy siew rzepaku. Jak w takiej sytuacji jesienią prowadzić łan i zaplanować regulację rzepaku?

czytaj więcej
Rynek zbóż

Czy uprawa zbóż i rzepaku się opłaciła w 2023 roku? Eksperci WIR przedstawiają kalkulacje

Wraz ze zbiorem zbóż i rzepaku tego lata kończy się sezon agrotechniczny w rolnictwie. Już trwają siewy rzepaku, a za chwilę rozpoczną się siewy zbóż ozimych na nowy sezon. Czy biorąc pod uwagę aktualne ceny skupu oraz koszty produkcji uprawa zbóż i rzepaku była opłacalna? Eksperci Wielkopolskiej Izby Rolniczej dokonali kalkulacji w tym zakresie.

czytaj więcej
Rzepak

Uprawa uproszczona rzepaku, czy orka? W której technologii rzepak lepiej się rozwija i plonuje? [FILM]

Uprawa uproszczona czy orka? W Dobrodzeniu na polu przeprowadzono doświadczenie, podczas którego sprawdzono, która metoda lepiej sprawdza się w uprawie rzepaku. Jakie korzyści płyną z uprawy pasowej?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)