r e k l a m a
r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>Uprawa uproszczona rzepaku, czy orka? W której technologii rzepak lepiej się rozwija i plonuje? [FILM]
Uprawa uproszczona rzepaku, czy orka? W której technologii rzepak lepiej się rozwija i plonuje? [FILM]
20.08.2023autor: Patrycja Bernat
Uprawa uproszczona czy orka? W Dobrodzeniu na polu przeprowadzono doświadczenie, podczas którego sprawdzono, która metoda lepiej sprawdza się w uprawie rzepaku. Jakie korzyści płyną z uprawy pasowej?
W województwie opolskim w miejscowości Dobrodzeń znajduję się jedna z lokalizacji, gdzie firma Anderwald, wspólnie z Uniwersytetem Opolskim prowadzi doświadczenia polowe. Tym razem porównano dwie metody uprawy rzepaku.
— Porównujemy konwencjonalną uprawę, czyli płużną, do uprawy siewu pasowego, przy użyciu głębosza z nabudowanymi siewnikami do siewu rzepaku, ale też do jednoczesnego aplikowania nawozu. Założenie jest takie, aby plon w uprawie uproszczonej, pasowej nie był gorszy od uprawy orkowej — mówi Jan Anderwald, właściciel firmy Anderwald.
Zobacz także: Kiedy wykonać głęboszowanie i od czego zależy termin?
Zobacz także: Kiedy wykonać głęboszowanie i od czego zależy termin?
Jak zaznacza Anderwald, dzięki zastosowaniu uprawy uproszczonej zyskujemy sporo oszczędności, m.in. na paliwie, a także na czasie.
Mniejsza obsada roślin w uproszczonej uprawie
— Na polu został zasiany rzepak w uprawie bezorkowej, tzw. siew pasowy na powierzchni 3 ha. Na takim samym areale został zasiany rzepak metodą konwencjonalną. Doświadczenie zostało założone 29 sierpnia, z technologią bezorkową, a na orce rzepak został zasiany dzień później, 30 sierpnia. Obsada roślin wynosiła w uprawie uproszczonej 24 rośliny na m2, a w technologii orkowej 42 rośliny na m2 — mówi Magdalena Barteczko pracownik firmy Anderwald.
Od samego początku, rzepak w technologii pasowej, rozwijał się zdecydowanie lepiej.
— Rośliny były wyższe, ale sam pokrój był bardziej zadowalający, roślina miała dużo więcej rozgałęzień bocznych i łuszczyn w porównaniu do technologii orkowej — dodaje Magdalena.
Dobre warunki glebowe dla rzepaku
Siew pasowy, to metoda, która korzystanie wpływa na warunki glebowe, poprawia wilgotność gleby, a ściółkowanie i pozostawienie materii organicznej na wierzchniej warstwie gleby ogranicza parowanie, które jest istotne w okresie wschodów rzepaku, czyli w w okresie jesiennym.
Czytaj także: Podeszwa płużna - jak ją zdiagnozować i zlikwidować?
— Podczas doświadczenia zauważono, że siewnik z nadbudowanym głęboszem, korzystnie wpływa na rozluźnienie struktury gleby, a tym samym wpływa korzystanie na rozwój systemu korzeniowego — mówi Dr inż. Katarzyna Łuczak z Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii Uniwersytetu Opolskiego.
Prowadzone badania polegały m.in. na określeniu wilgotności gleby, zwięzłości i gęstości gleby, a także pojemności wodnej w całym okresie wegetacyjnym, a także w całym profilu glebowym, a więc do głębokości około 40 cm.
Koniecznie zobacz cały nasz reportaż!
Tekst: Bernat Patrycja
Film: dr Mariusz Drożdż
Tekst: Bernat Patrycja
Film: dr Mariusz Drożdż
Patrycja Bernat
<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a