Rzepak: mało czasu na odchwaszczanie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rzepak: mało czasu na odchwaszczanie

05.02.2020autor: Jacek Daleszyński

Odchwaszczanie wiosenne rzepaku ozimego to nie tylko walka z chwastami dwuliściennymi. Zalecenia zawierają też zestaw graminicydów.

Do zwalczenia takich chwastów, jak samosiewy zbóż, miotła zbożowa, wyczyniec polny, wiechlina roczna czy perz właściwy mamy do wyboru szeroką paletę środków opierających się na kilku substancjach czynnych, które w zależności od zaleceń podanych na etykiecie można stosować do fazy tworzenia przez rzepak pąków kwiatowych. Samosiewy zbóż, najczęściej występujące, najskuteczniej będą zwalczone do początku fazy krzewienia (BBCH 12–20). Warto upewnić się, czy dany preparat jest zarejestrowany do wiosennego stosowania. Według zaleceń producentów preparaty zawierające chizalofop-P tefurylu (np. Bagira, Pantera), kletodym (np. Select Super, V-Dim), propachizafop (np. Agil-S, Aria, Zetrola) stosujemy nie później niż do początku wybijania pędu głównego rzepaku. Cykloksydym (np. Focus Ultra 100 EC)  do fazy wydłużania pędu głównego. Chizalofop-P etylu (np. Targa Super) stosujemy do momentu widocznych 3 międzywęźli, zaś fluazyfop-P butylu (np. Fusilade forte, Trivko) do momentu tworzenia przez rośliny rzepaku pąków kwiatowych.

Zalecenia stosowania poszczególnych preparatów mogą odbiegać od pozostałych, mimo posiadania takich samych substancji czynnych. Pamiętajmy, że zgodnie z prawem stosowanie preparatów powinno opierać się na informacjach podanych na ich etykiecie produktu.

Poniżej prezentujemy tabelę będącą uzupełnieniem wiosennych zaleceń odchwaszczania rzepaku ozimego.



Więcej o odchwaszczaniu rzepaku w lutowym numerze „top agrar Polska”.


jd, fot. Kurek
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Pogotowie polowe: Skracać czy czekać? Zdecyduje przymrozek!

Ocieplenie w połowie tygodnia spowodowało ogromny ruch na polach, a także nerwowość. Wszyscy zadawali sobie pytanie: skracać zboża czy czekać? Co najpierw: odchwaszczać, wykonać zabieg grzybobójczy czy regulować? Niestety, wygląda na to, że było to krótkie okno pogodowe, bo czeka nas ochłodzenie!

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Można grać w bierki, bo sprzedaż rzepaku jest tak słaba – mówią kupujący

Przy dużych obniżkach cen i sporych wahaniach występujących w ciągu kilku dni coraz mniej firm handlowych jest zainteresowanych zakupem rzepaku.

czytaj więcej
Rzepak

Mszyce na odpornej odmianie rzepaku. Czy zwalczanie jest konieczne?

Na rzepaku najczęściej pojawia się jeden z dwóch gatunków mszycy – kapuściana lub brzoskwiniowa. Ta druga jest wektorem wirusowej żółtaczki rzepy (TuUV). Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie wirusowej jest wybór odmiany odpornej. Co, jednak kiedy na odmianie odpornej mszyca się pojawi?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)