Pogotowie polowe: Skracać czy czekać? Zdecyduje przymrozek!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pogotowie polowe: Skracać czy czekać? Zdecyduje przymrozek!

19.03.2020autor: dr Maria Walerowska

Ocieplenie w połowie tygodnia spowodowało ogromny ruch na polach, a także nerwowość. Wszyscy zadawali sobie pytanie: skracać zboża czy czekać? Co najpierw: odchwaszczać, wykonać zabieg grzybobójczy czy regulować? Niestety, wygląda na to, że było to krótkie okno pogodowe, bo czeka nas ochłodzenie!

Najbardziej niepokoiło Was, że uciekają fazy rozwojowe, tzn. że zboża są już w zaawansowanej fazie 1. kolanka, tzn. BBCH 31. Faktycznie, wcześnie wysiane pszenice na północy kraju, ale także częściowo na południu oraz oczywiście jęczmień ozimy, jako najwcześniej wysiewane zboża, mogły w niektórych regionach wejść w tę fazę. Jednak, aby się o tym przekonać musicie koniecznie to sami sprawdzić na polu.

W tym odcinku Pogotowia Polowego podpowiadam Wam, jak dobrze określić fazę rozwojową roślin. Faktycznie, zbliża się czas wykonania regulacji łanu zbóż. Muszę tutaj Was uczulić na pilne obserwowanie pogody, zwłaszcza w kontekście ewentualnego ryzyka wystąpienia przymrozku. Jeśli ono istnieje, zrezygnujcie ze skracania.

Faktycznie, w tym roku trudno jak do tej pory złapać okno pogodowe na zabieg, dlatego planujcie łączne wykonanie zabiegów, jak choćby zabiegu skracania wraz z pierwszym zabiegiem grzybobójczym, tzw. T1 oraz podaniem mikroelementów.

Ten problem poruszę także i w tym odcinku.

ZOBACZ FILM W STREFIE PREMIUM!

autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Pogotowie polowe: Jak w suszy odchwaszczać kukurydzę?

Siewy kukurydzy nabierają tempa, choć niektórzy rolnicy mają je już za sobą lub dopiero przed sobą. Jedno jest pewne – mimo suszy kukurydzę trzeba odchwaścić. Jak to zrobić skutecznie przy tak poważnych niedoborach wody podpowiada dr Łukasz Sobiech z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

czytaj więcej
Rzepak

Rzepak: mało czasu na odchwaszczanie

Odchwaszczanie wiosenne rzepaku ozimego to nie tylko walka z chwastami dwuliściennymi. Zalecenia zawierają też zestaw graminicydów.

czytaj więcej

Kiedy wiosenne odchwaszczanie w uprawie rzepaku nie jest konieczne?

Dwa zabiegi herbicydowe w rzepaku przeprowadzone jesienią były skuteczne, poprawka wiosną nie będzie potrzebna. Marek Szafran z Kryłowa (pow. hrubieszowski) opowiada, jakie preparaty przeciw chwastom w rzepaku stosuje w swoim gospodarstwie jesienią, a jakie, w razie potrzeby, wiosną.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)