Pole pod rzepak - jak je przygotować?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pole pod rzepak - jak je przygotować?

02.08.2023

Pytanie Czytelnika: Jak dobrze przygotować pole do siewu rzepaku w zależności od warunków wilgotnościowych? 

Z artykułu dowiesz się

  • Uprawa ścierniska.
  • Sucha gleba - spulchnić i zaorać.
  • Głębokość zasadniczej uprawy gleby.
  • Co w przypadku gleby wilgotnej?

Po pierwsze uprawa ścierniska

Pierwszą rzeczą jest uprawa ścierniska po zbiorze przedplonu. Najpierw sprawdzamy równomierność rozprowadzenia słomy, ponieważ ma to ogromny wpływ na wschody i rozwój początkowy rzepaku, ale także na jej mineralizację w glebie. Skupiska słomy w glebie zakłócają przepływ i wsiąkanie wody, hamując w ten sposób kiełkowanie. Warstwy słomy hamują także wzrost i rozwój korzeni, ale także wiążą znacznie więcej azotu (40 do 80 kg/ha N). Jeśli słoma jest dobrze rozprowadzona, można zastosować na ściernisko wapno, podstawowe nawożenie mineralne czy też nawozy naturalne.


Zobacz nasz FILM: Żniwa rzepaku 2023 – Kto już zebrał, kto jeszcze czeka? Co o cenie rzepaku w skupie mówią rolnicy? 

r e k l a m a

– Pierwsze ruszenie ścierniska jest impulsem dla pojawienia się samosiewów zbóż i rozpoczęcia procesu rozkładu słomy. Do rozprowadzenia słomy najlepiej jest używać narzędzi zębowych. Talerzowe sprawdzają się lepiej, gdy słoma jest równomiernie rozrzucona na ściernisku, ponieważ jej nie rozciągają, a jedynie ją nawijają. Narzędzia te 
powinny być w stanie utrzymać głębokość roboczą od 5 do 10 cm. Im bardziej sucha jest gleba, tym intensywniej i staranniej powinna następnie zostać 
zagęszczona – przekonuje prof. Hansgeorg Schönberger z N.U. Agrar.

Sucha gleba - spulchnić lub zaorać 

Jeśli po płytkiej uprawie ścierniska na glebach piaszczystych nie spadnie deszcz, należy natychmiast ją spulchnić lub zaorać na głębokość 25 do 30 cm, a następnie przygotować glebę do siewu. Decydujące znaczenie ma jej dobre zagęszczenie. W ten sposób woda z opadów zostanie lepiej zmagazynowana.

– Na ciężkich glebach nie wolno wytwarzać brył gleby. W tym przypadku głęboka uprawa musi być prowadzona w 2 etapach, za każdym razem na różnej głębokości, tj. najpierw 10–15 cm, następnie 25–30 cm. Przed wykonaniem orki dobrze byłoby uprawić glebę na głębokość połowy pracy pługa – tłumaczy doradca. Jeśli po uprawie ścierniska spadnie deszcz (na glebach piaszczystych powyżej 5 mm, na gliniastych powyżej 10 mm), należy poczekać na pojawienie się samosiewów zbóż, czyli ok. 5–6 dni i dopiero wtedy głęboko spulchnić lub zaorać – dodaje.

Głębokość zasadniczej uprawy gleby 

Głębokość zasadniczej uprawy gleby zależy od ilości słomy i struktury gleby. Na każdą 1 tonę/ha słomy trzeba zakładać uprawę gleby na głębokość od 1,5 cm (wilgotna gleba) do 3,0 cm (sucha gleba). Przy plonie słomy (plon ziarna razy 0,8) 8 t/ha, odpowiada to głębokości roboczej od 12 do 24 cm.

Co w przypadku gleby wilgotnej? 

– W momencie pojawienia się pierwszej fali samosiewów zbóż po zerwaniu ścierniska, warto wykonać po raz drugi uprawę gleby, ale tym razem głębiej o około 5 cm. Nie jest to konieczne, jeśli po zerwaniu ścierniska nie spadnie deszcz. Głęboką uprawę zaplanujmy bezpośrednio przed siewem rzepaku, aby wykorzystać resztę wilgoci w glebie lub odwrócić suchą glebę (przy uprawie płużnej) na wierzch – radzi prof. Schönberger. W żadnym przypadku nie zostawiajmy nieruszonej gleby, jeśli była ona 
uprawiana 4–8 dni przed siewem, bo wysycha wtedy jej górna warstwa. Nie rozbijemy i nie doprawimy później wysuszonych grud gleby – mówi doradca.


Zobacz także: Jak w pełni wykorzystać potencjał plonowania rzepaku?


Zdaniem doradcy, w mokrych i wilgotnych warunkach oraz przy płytkiej uprawie lepiej jest stosować szersze redlice (80–100 mm). Im bardziej gliniasta i sucha jest gleba i im większa głębokość pracy, tym węższe powinny być redlice (40 mm). Przy głębokiej uprawie (poniżej 15 cm) lepiej jest zrezygnować z redlic skrzydełkowych, które lepiej wykorzystać przy płytkiej uprawie i szerszym rozstawie redlic (30 cm), aby przemieścić i wzruszyć więcej gleby i podciąć ją na całej powierzchni pola.

Fot: Sierszeńska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

W czasie suszy szosa… mokra! Księgowa Rolnika sedna sprawy dotyka (FELIETON)

Kradzione żniwa to coś czego w tym roku nie spodziewał się nikt z nas. Po wieloletnich suszach z lat ubiegłych i równie suchym okresie wiosennym, ciągły deszcz w lipcu i sierpniu jest dla rolników prawdziwym zaskoczeniem.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Ceny zbóż i rzepaku w żniwa: zapisz się na SMS z cenami skupu!

Chcesz otrzymywać SMS-y i znać aktualne ceny zbóż i rzepaku? Zapisz się na Żniwne Pogotowie Cenowe!  

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Rola Polski w światowym rynku rzepaku rośnie

Światowe i unijne prognozy zbiorów rzepaku idą w dół, a polskie szacunki w górę. Kto jest największym na świecie producentem rzepaku?Rośnie rola naszego kraju jako unijnego producenta, a na starcie tegorocznych zbiorów rosły także ceny rzepaku. Teraz to się zmieniło. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)