W czasie suszy szosa… mokra! Księgowa Rolnika sedna sprawy dotyka (FELIETON)
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W czasie suszy szosa… mokra! Księgowa Rolnika sedna sprawy dotyka (FELIETON)

03.08.2023autor: Agata Stachowiak

Kradzione żniwa to coś czego w tym roku nie spodziewał się nikt z nas. Po wieloletnich suszach z lat ubiegłych i równie suchym okresie wiosennym, ciągły deszcz w lipcu i sierpniu jest dla rolników prawdziwym zaskoczeniem.

Czy kiedykolwiek ktoś z Was widział mokrą suszę? Aplikacja suszowa ruszyła pełną parą! No… być może „pełną parą” to zbyt pompatyczne sformułowanie. Po prostu ruszyła. Zacina się, nie działa, nie pozwala załączyć listy zwierząt z aplikacji IRZ, ani nawet dodać informacji o stratach w produkcji zwierzęcej – ale jest! Działa po chińsku - "jako tako”. Co prawda podpisać i wysłać wniosek za pomocą aplikacji będziemy mogli dopiero po 20-tym września, ale nie ma co narzekać. Lepiej tak, niż wcale. Inną kwestią jest wypłata pomocy suszowej. Czy będzie ona tak samo pokaźna jak pomoc suszowa z ubiegłego roku – 2.600 zł na rodzinę rolniczą? Czy może nie będzie jej w ogóle.

Mokre żniwa, może parasol?

Póki co kwestia suszy budzi więcej pytań niż odpowiedzi. No bo jak tu mówić o suszy, skoro nieprzerwanie od dwóch tygodni cała Polska spływa deszczem? Rolnicy na przyczepach zamiast zboża rozkładają baseny z deszczową wodą, po to aby nie odwyknąć od rolniczych obowiązków. Ogrodnicy i warzywnicy co prawda korzystają częściowo z tej anomalii pogodowej, ale jak głosi stare polskie porzekadło „co za dużo, to niezdrowo”. 

r e k l a m a
Pan Prezes Kaczyński w swojej ostatniej wypowiedzi jasno zakomunikował, że jego partia prowadziła (?!) wobec Ukrainy i będzie nadal prowadzić politykę obrony polskich interesów np. tam, gdzie chodzi o polskich rolników. Pytamy więc, Panie Prezesie – co z obroną przed deszczem? Czy rolnictwo polskie nie powinno zostać wyposażone w system polowych parasoli, po to aby chronić nasze uprawy i móc w końcu zebrać to co posiane?

Kradzione żniwa

Kradzione żniwa, to coś czego w tym roku nie spodziewał się nikt z nas. Po wieloletnich suszach z lat ubiegłych i równie suchym okresie wiosennym, ciągły deszcz w lipcu i sierpniu jest dla rolników prawdziwym zaskoczeniem. I nie mówimy tu o delikatnych przekropach. Mówimy o sytuacji, w której nie tylko zbiory są niemożliwe, ale nawet uprawa ziemi nie wchodzi w grę!

Szczęśliwcy, którym udało się w porę zebrać część plonów, mogą pomarzyć o wjechaniu w pole talerzówką czy pługiem. Przerzucanie błota jest nie tyle nielogicznym posunięciem, co niewykonalnym. Wydawać by się mogło, że jedyną grupą, która zyskała na „Kradzionych żniwach” to właściciele skupów, i tak już przytłoczeni zakupionym z Ukrainy zbożem. Z początkiem żniw często odmawiali oni skupowania żyta, jęczmienia, czy nawet pszenicy paszowej. Pozostaje więc mieć nadzieję, że deszcz pozwoli im chociaż częściowo opróżnić magazyny.

Jednak, nie po to rolnik sieje, nawozi, pryska, pilnuje pól i nie śpi po nocach, żeby na koniec sezonu zepsuł mu to wszystko jakiś deszcz! Dlatego też Rolnicy, wzywam Was do puczu przeciwko deszczowi! Jedynym słusznym na ten moment rozwiązaniem wydaję się stanąć ramię w ramię z sąsiadem i jednym głosem wołać w stronę nieba: „DESZCZU, ZAPRZESTAŃ WYKONYWANIA SWYCH WYSTĘPNYCH CZYNNOŚCI! PRZESTAŃ PADAĆ /ale tylko na miesiąc/!”

Księgowa Rolnika

Fot. Stachowiak

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Wilk z Wall Street czy Rolnik z Polski? (FELIETON). Księgowa Rolnika sedna sprawy dotyka.

Giełda, Matif, notowania, hossa, bessa, akcje… są to pojęcia, z którymi jak do tej pory rolnik nie wiele miał wspólnego. Wszystko zmieniło się jednak w lutym ubiegłego roku. Rolnik to zawód wielu profesji. Chcesz być rolnikiem? Musisz być jednocześnie prawnikiem, księgowym, agronomem, przedsiębiorcą, mechanikiem, spawaczem, budowlańcem i złotą rączką. A od niedawna również, albo przede wszystkim, maklerem giełdowym!  

czytaj więcej
Aktualności

Suszowe 2023: Prosta instrukcja wypełnienia wniosku! [PORADNIK Księgowej Rolnika]

Wsparcie z tytułu suszy w 2023 roku wiąże się z kilkoma komplikacjami ze względu na dwie możliwości złożenia wniosku o oszacowanie strat. O czym trzeba pamiętać i jakich terminów pilnować? Przedstawiamy poradnik krok po kroku.

czytaj więcej
Rzepak

Pole pod rzepak - jak je przygotować?

Pytanie Czytelnika: Jak dobrze przygotować pole do siewu rzepaku w zależności od warunków wilgotnościowych? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)