Czy mączniak rzekomy w czerwcu jest groźny dla uprawy rzepaku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy mączniak rzekomy w czerwcu jest groźny dla uprawy rzepaku?

07.06.2023autor: Tomasz Czubiński

Czy wystąpienie mączniaka rzekomego w czerwcu w rzepaku jest groźne dla uprawy?

Pytanie Czytelnika: Zauważyłam, że liście łodygowe rzepaku przedwcześnie żółkną, gniją, a na spodzie ich powstaje szary nalot. Jest to ewidentnie mączniak rzekomy. Czy jest on groźny o tej porze roku?

Mączniak rzekomy w rzepaku

Odpowiedź Eksperta: Mączniak rzekomy to groźna choroba fazy siewek i pierwszych liści.


Mączniak rzekomy na liściu rzepaku fot. Czubiński

 

Jeśli wtedy jest stosunkowo wilgotno, może doprowadzić do wypadania całych roślin lub znacznego osłabienia ich kondycji przed zimą. Jednak bardzo często jest obserwowany także w fazie kwitnienia i wzrostu łuszczyn na liściach łodygowych. Ma to miejsce zwłaszcza gdy łan jest gęsty i panuje w nim wysoka wilgotność powietrza. Co ważne, patogen wywołujący tę chorobę słabo zwalczają fungicydy stosowane w fazie opadania płatków kwiatowych. Ponadto rzepak dobrze chroniony za pomocą strobiluryn i karboksyamidów długo utrzymuje zielone liście, co sprzyja rozwojowi mączniaka rzekomego. Na szczęście choroba nie jest groźna dla plonu o tej porze roku. Z drugiej strony jej występowanie na dojrzewających pędach powoduje, że porażone zostaną siewki samosiewów, a z nich zarodniki mogą przedostać się na nowe plantacje. Zatem jeśli obserwujemy dużo mączniaka rzekomego, to trzeba z większą starannością zwalczać mechanicznie samosiewy oraz przyglądać się stanowi nowych plantacji.

autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak diagnozować patogeny już po ścięciu rzepaku?

W jaki sposób zdiagnozować problemy, które miały miejsce na plantacji już po ścięciu rzepaku?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Dobrać dobry międzyplon. Czego unikać i jaki wybrać termin siewu?

Skoro już musimy wysiewać międzyplony, to uprawiajmy je tak, by nie przeszkadzały w płodozmianie i jednocześnie przynosiły korzyści naszym glebom. Kluczowy jest m.in. dobór gatunków do mieszanki.

czytaj więcej
Rzepak

Niespodziewany atak larw chowacza czterozębnego w rzepaku

Kto by się spodziewał, że o tej porze roku gorącym tematem stanie się chowacz czterozębny. Mamy niepokojące sygnały od rolników, że jego liczne larwy obserwujemy pod koniec maja w ogonkach starszych liści rzepaku. Niestety, obecnie nie można już pomóc roślinom i zwalczyć intruzów. Trzeba natomiast nastawić się na skuteczne zwalczanie szkodnika wczesną wiosną przyszłego roku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)