Przed Świętami ceny tuczników spadły nawet o 50 gr. Ile obecnie zakłady mięsne płacą za świnie? [SONDA]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przed Świętami ceny tuczników spadły nawet o 50 gr. Ile obecnie zakłady mięsne płacą za świnie? [SONDA]

06.04.2023autor: Kamila Szałaj

Przed Świętami część zakładów mięsnych obniżyła ceny tuczników nawet o 50 gr. Tylko nieliczne firmy zdecydowały się na podwyżki. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce? Czy w kwietniu żywiec będzie jeszcze drożał?

Podwyżki cen tuczników hamują przed Świętami. Lokalnie spadki nawet o 50 gr

Ceny świń już nie rosną tak mocno jak w marcu. Tylko część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych podniosła swoje cenniki. Niektóre natomiast obniżyły stawki nawet o 50 gr. 

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 7,50 zł/kg do 8,60 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 11 zł/kg.

- W Polsce ceny skupu tuczników ustabilizowały się na poziomie ok. 11,00 zł/kg klasy E. Podaż krajowego żywca w zupełności pokrywa zapotrzebowanie ubojni w ostatnich dniach przed świętami - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Z danych KOWR i MRiRW wynika natomiast, że na rynku krajowym w okresie przedświątecznym, na skutek wzmożonego popytu na asortyment wieprzowy, rosły ceny świń rzeźnych w skupie. W dniach 20–26.03.2023 r. zakłady mięsne objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW kupowały żywiec wieprzowy przeciętnie po 8,53 zł/kg, o 2 proc. drożej niż w poprzednim tygodniu i przed miesiącem. Cena tego żywca była o 27 proc. wyższa niż w analogicznym tygodniu 2022 r.

r e k l a m a

W Niemczech ceny tuczników bez zmian

Na dużej niemieckiej giełdzie VEZG ceny świń nie zmieniły się. Stawka za tuczniki została utrzymana na poziomie 2,33 euro/kg. Będzie obowiązywała do 12 kwietnia. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 10,92 zł/kg.

- Na niemieckim rynku trzody oferowane tuczniki w pełni znajdują swoich nabywców. W związku z krótszym tygodniem ubojów cena pozostaje niezmieniona - informuje Stowarzyszenie VEZG.

Generalnie cały europejski rynek tuczników stabilizuje się na kilka dni przed Świętami Wielkanocnymi. Obserwowane wcześniej wzrosty cen skupu spowodowane były nie tylko okresem świątecznym, ale też rosnącym eksportem unijnej mrożonej wieprzowiny do Azji oraz niską podażą żywca na rynku Wspólnoty.

Produkcja wieprzowiny w UE spadnie o ponad 5 proc.

Z danych KOWR wynika, że produkcja wieprzowiny w UE w 2023 r. prawdopodobnie wyniesie 21,1 mln ton, czyli o 5,1 proc. mniej niż w 2022 r. Będzie to konsekwencją redukcji pogłowia trzody chlewnej oraz rozprzestrzenianiem się ASF.

Czy ceny świń będą rosły?

Po świętach oczekiwana jest dalsza stabilizacja cen.

- Kolejne wzrosty stawek w krajowych skupach uzależnione są od reakcji konsumentów na rosnące ceny wyrobów wieprzowych w sklepach, dalszych wzrostów ceny na rynku niemieckim oraz warunków pogodowych w czasie długiego majowego weekendu i w następnych tygodniach maja - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Z kolei bank ING spodziewa się dalszego umacniania się cen trzody z uwagi na nadchodzący sezon grillowy.

- Pojawią się także sygnały o ożywiającym się od marca eksporcie mięsa w kierunku azjatyckim - informują analitycy ING.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 31 marca 2023 roku (w porównaniu do cen z 24 marca 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 8 zł/kg 

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 7,50-8,30 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 8,20 zł/kg (spadek o 20 gr);
  • Złotex, Złoczew - 8,30 zł/kg (wzrost o 40 gr);
  • Kawiks Patoki - 7,70-8,30 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 7,90 zł/kg (spadek o 10 gr);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 11,10 zł/kg wbc kl. E (wzrost o 30 gr);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 8,60 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 8,20 zł/kg (spadek o 50 gr);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 8,05-8,50 zł/kg (wzrost o 5 gr);
  • Mróz – 10,70 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 20 gr);

Kamila Szałaj
fot. arch.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy będą musieli robić zdjęcia świniom i krowom, żeby dostać dopłaty bezpośrednie

Nie tylko producenci roślin będą musieli wysyłać do ARiMR zdjęcia geotagowane. Obowiązek ten mają także hodowcy świń i bydła, którzy skorzystają z praktyk dobrostanowych. Pytanie tylko, jak zrobią zdjęcie, skoro do chlewni nie wolno wnosić telefonów...

czytaj więcej

30% rolników hodujących świnie wybiera system tucz nakładczy. Ale czy to się opłaca?

1/3 gospodarstw zajmujących się produkcją trzody chlewnej robi to w modelu tuczu nakładczego informuje ministerstwo rolnictwa. Z analiz ekonomicznych wynika, że popularność tuczu kontraktowego będzie rosnąć.

czytaj więcej

Czy ceny świń będą rosły? Ile zakłady mięsne zapłacą na koniec roku? RAPORT

Stawki za żywiec wieprzowy rosną od kilku tygodni. Jak długo utrzyma się ten trend? Jakie będą ceny tuczników na koniec roku?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)