Rolnicy będą musieli robić zdjęcia świniom i krowom, żeby dostać dopłaty bezpośrednie
Nie tylko producenci roślin będą musieli wysyłać do ARiMR zdjęcia geotagowane. Obowiązek ten mają także hodowcy świń i bydła, którzy skorzystają z praktyk dobrostanowych. Pytanie tylko, jak zrobią zdjęcie, skoro do chlewni nie wolno wnosić telefonów...
Rolnicy, by otrzymać dopłaty w ramach ekoschematów, będą musieli zrobić 6 zdjęć z każdego hektara podczas przyorywania obornika lub aplikacji gnojowicy i wysłać je do ARiMR. O tym już wie niemal każdy, bo był to temat szeroko poruszany w mediach i na szkoleniach.
Rolnicy hodujący krowy i świnie muszą wysłać zdjęcia geotagowane do ARiMR
Okazuje się jednak, że nie tylko producenci roślin będą musieli bawić się w fotografów i wysyłać zdjęcia geotagowane do ARiMR. Obowiązek ten dotyczy także hodowców zwierząt, którzy skorzystają z ekoschematu Dobrostan zwierząt.
Jak informuje ARiMR, w przypadku realizacji praktyki dodatkowej „ściółka” rolnicy będą musieli wysłać zdjęcia do ARiMR za pomocą aplikacji mobilnej nie później niż 25 dni po terminie składania wniosków o przyznanie płatności w 2023 roku.
Zdjęcia mają udokumentować stosowanie ściółki w budynku lub w pomieszczeniu, w którym utrzymywane są zwierzęta zgodnie z wymogami w ramach tego wariantu i praktyki (min. 4 zdjęcia na każde 100m2).
Natomiast w przypadku praktyki „wybieg”, należy wysłać zdjęcia geotagowane potwierdzające realizację praktyki (min. 4 zdjęcia na każde 100m2), jeśli nie został przekazany do ARiMR szkic wybiegu.
Obowiązek wysłania zdjęć geotagowanych dotyczy praktyk utrzymania na ściółce (bydło, świnie) lub zapewnienia wybiegu (bydło) w następujących działaniach:
- Dobrostan loch
- Dobrostan tuczników
- Dobrostan krów mlecznych
- Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach
- Dobrostan opasów
Rolnicy: jak zrobić zdjęcie, skoro do chlewni nie wolno wnosić telefonów?
Rolnicy, a zwłaszcza producenci trzody chlewnej denerwują się na te wymogi. Zwracają uwagę, że wymogi planu bezpieczeństwa biologicznego w związku z ASF zabraniają wnoszenia telefonów komórkowych czy aparatów do chlewni, a jeśli już, to urządzenia te muszą być zdezynfekowane.
- Armagedon informacyjny trwa nadal. Zdjęcia również z chlewni?! Tak tylko przypomnę, podczas ASF jest zakaz wnoszenia przedmiotów takich jak telefon na chlewnie! Jeśli już, to konieczne musi przejść dezynfekcję i kwarantannę. Kurtyna – napisał jeden z rolników na Twitterze.
Armagedon informacyjny trwa nadal. Zdjęcia również z chlewni?! Tak tylko przypomnę, podczas asf jest zakaz wnoszenia przedmiotów takich jak telefon na chlewnie! Jeśli już to konieczne musi przejść dezynfekcję i kwarantannę ;))) kurtyna. https://t.co/yzqLqr04Ux pic.twitter.com/3fWzVskZkf
— Jarosław Deneka (@JarekDen) March 15, 2023
Co to jest zdjęcie geotagowane?
Zdjęcie geotagowane to zdjęcie, w którym automatycznie zapisane są znaczniki z informacją o miejscu wykonania danego zdjęcia w postaci współrzędnych geograficznych.
W przypadku powyższych schematów trzeba je będzie wykonać nie w odpowiedzi na prośbę ARiMR, a samodzielnie w Aplikacji mobilnej ARiMR poprzez wybranie opcji: Zadania z własnej inicjatywy.
Będzie to więc zdjęcie inicjowane przez rolnika w związku z wnioskowaniem o przyznanie płatności związanych z realizacją praktyki/zobowiązania, które musi być zrealizowane w ograniczonym czasie.
Apliakcję Moblina ARiMR można pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play, App Store lub AppGallery.
To także może Cię zainteresować:
Dopłaty bezpośrednie 2023 na nowych zasadach: stawki, GAEC, terminy, ekoschematy
Oświadczenie zamiast zdjęcia geotagowanego. Kiedy rolnik skorzysta z odstępstwa?
Dopłaty bezpośrednie: Jak ARiMR sprawdzi, kto jest rolnikiem aktywnym zawodowo?
Kamila Szałaj, fot. arch
Kamila Szałaj
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl
Najważniejsze tematy