Hodowców świń wykańcza import taniego mięsa z kością. Ile aktualnie zakłady płacą za tuczniki? SONDA
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Hodowców świń wykańcza import taniego mięsa z kością. Ile aktualnie zakłady płacą za tuczniki? SONDA

15.02.2022autor: Michał Czubak Kamila Szałaj

Producenci trzody chlewnej załamują ręce. Ceny świń po raz kolejny spadły, a zakłady przerzuciły się na tanie mięso z kością z importu. Do tego drożeje soja, więc lada chwila w górę pójdą pasze. Jakie są obecnie ceny żywca w Polsce? Sprawdź w naszej sondzie!

"Kosztem hodowli rodzinnych rozwija się przemysłówka"

Na krajowym rynku wieprzowiny dramatu ciąg dalszy. Miniony tydzień przyniósł kolejny spadek cen skupu tuczników. Zakłady obniżyły cenniki nawet o 20 gr/kg. Hodowcy są zmuszani do oddawania swoich tuczników po 3,50-3,70 zł/kg. A średnia cena w klasie E w zakładach mięsnych spadła o 10 gr i wynosi jedynie 5,15 zł/kg.

- Mam gospodarstwo poza strefą. Sprzedałem tucznika po 3,50 zł/kg. To jakaś masakra – pisze hodowca w komentarzu pod jednym z naszych postów na Facebooku. I dodaje, że nie pozostaje nic innego jak likwidacja chlewni.

Inna internautka zauważa, że wykańczanie polskich producentów trzody jest celową zagrywką wielkich korporacji.

r e k l a m a
- Wszystko wskazuje na to, że likwidacja małych hodowli jest jednym z etapów rozwoju przemysłu świńskiego. Dlaczego nikt na to nie zwraca uwagi? Kosztem hodowli rodzinnych rozwija się przemysłówka - wyjaśnia na naszym profilu facebookowym.

Import taniego mięsa z kością zimniejsza zainteresowanie krajowym żywcem

Jak informuje Aleksander Dargiewicz, Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig, na rynku unijnym pojawiło się dużo taniego mięsa wieprzowego z kością, które jest importowane do Polski. Zmniejszyło to zainteresowanie skupem tuczników krajowych.

Pasze są rekordowo drogie. A to nie koniec podwyżek

Rozpaczliwą sytuację hodowców świń potęgują rekordowo wysokie koszty produkcji, głównie pasz. W większości krajów UE wzrosły one na przestrzeni kilku miesięcy o 40 proc.! A to przecież połowa kosztów, które na chów świń ponoszą rolnicy.

Do tego złe wieści płyną ze światowych rynków - mocno drożeje soja. Kontrakty terminowe poszły w górę od stycznia o 15 proc. Niestety, tak silny wzrost przełoży się na jeszcze wyższe cen pasz, zwłaszcza że Polska i w ogóle Unia Europejska jest skazana na import soi i śruty sojowej, głównie z USA i Brazylii. Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus poinformował, że w porcie w Gdyni zapłacił za tonę śruty sojowej ponad 2400 zł.

- Jeśli komponenty paszowe drożeją trzeba się liczyć ze wzrostem cen pasz. W przypadku soi nawet kilkuprocentowe wzrosty po jakimś czasie skutkowały podwyżkami. Więc jeśli soja uzyskuje tak wysokie, dwucyfrowe wzrosty, nie ma się co łudzić – pasze znów zdrożeją – tłumaczy dr Ryszard Kujawiak z Sano.

Ceny świń: kiedy producenci doczekają się podwyżek?

Czy jest szansa, że sytuacja na rynku trzody chlewnej poprawi się w tym roku? Taką nadzieję producentom świń dają analitycy rynkowi.

Zdaniem Dargiewicza przejście piątej fali covidowej oraz stopniowe znoszenie restrykcji  w niektórych krajach unijnych może przyczynić się do częściowej poprawy opłacalności produkcji. 

- W Hiszpanii po raz drugi z rzędu ceny zanotowano wzrost o 2 eurocenty w stosunku do ubiegłego tygodnia. Większy popyt na żywiec pojawił się szczególnie na północy Półwyspu Iberyjskiego, gdzie zanotowano również spadki masy ubojowej tuczników – wyjaśnia Polpig.

Z kolei Grzegorz Rykaczewski, analityk Santander Banku spodziewa się, że wysokie ceny pasz i wysoka presja kosztowa utrzymają się przynajmniej do czerwca. W rezultacie unijne pogłowie trzody chlewnej powinno spaść, co będzie sprzyjało wyższym cenom żywca. 

- Jednak w pierwszej połowie roku wzrosty cen mogą być hamowane przez wysoką podaż z początku roku oraz przez dalsze osłabienie popytu w Chinach – wyjaśnia Rykaczewski.

Ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 3,50 zł/kg (bez zmian);
  • PPHU Kawiks Patoki - 3,60-4,30 zł/kg (bez zmian)
  • Złoczex, Złoczew - 3,70 zł/kg (bez zmian)

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 3,50-4,00 zł/kg (spadek o 20 gr);

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 3,55 zł/kg (spadek o 10 gr)

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 4,20 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 3,50 - 4,00 zł/kg (spadek o 20-40 gr); 5,20 zł/kg wbc kl.E (spadek o 10 gr);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 3,60-4,10 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 4,20 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 3,60 zł/kg (spadek o 10 gr);
  • Mróz – 5,10 zł/kg (bez zmian).


Kamila Szałaj
oprac. cen. M. Czubak
fot. D. Stancelewska

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przetrwanie gospodarstw rodzinnych utrzymujących świnie to priorytet

Przedstawiciele Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń spotkali się z ministrem Henrykiem Kowalczykiem. Jak uznali, najważniejszą kwestią obecnie jest utrzymanie gospodarstw rodzinnych i odbudowa krajowej produkcji świń. Dopłaty do lochy to dobry ruch, ale rolnicy oczekują kolejnych działań ze strony rządu.

czytaj więcej

Powstają przepisy ograniczające osiedlanie się na wsi. Mają chronić rolników

Zapach obornika, piejący kogut czy hałas maszyn na polu po 22.00 to dla rolników chleb powszedni. Ale dla większości mieszczuchów przeprowadzających się na wieś - duża niedogodność. Z tego powodu szykanują oni gospodarzy i nie dają im spokojnie pracować na roli. By ukrócić tę plagę, rząd przygotowuje przepisy ograniczające osiedlanie się na wsi.

czytaj więcej

Producenci świń nie dostaną pomocy z UE. Zablokowali ją Niemcy i Dania

Ceny świń są rekordowo niskie. Na dodatek ogromnie rosną koszty produkcji, tylko pasze zdrożały o 35 proc. Dlatego rolnicy i część państw UE domagało się interwencji unijnej na rynku. Jednak Komisja Europejska nie pomoże hodowcom świń, ponieważ przeciwko opowiedziało się aż siedem państw UE, w tym najwięksi producenci wieprzowiny - Niemcy i Dania. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)