Przetrwanie gospodarstw rodzinnych utrzymujących świnie to priorytet
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przetrwanie gospodarstw rodzinnych utrzymujących świnie to priorytet

18.02.2022autor: Aneta Lewandowska

Przedstawiciele Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń spotkali się z ministrem Henrykiem Kowalczykiem. Jak uznali, najważniejszą kwestią obecnie jest utrzymanie gospodarstw rodzinnych i odbudowa krajowej produkcji świń. Dopłaty do lochy to dobry ruch, ale rolnicy oczekują kolejnych działań ze strony rządu.

Spotkanie rolników z ministrem rolnictwa w sprawie rynku trzody chlewnej

Przedstawiciele Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń spotkali się z ministrem Henrykiem Kowalczykiem, żeby omówić trudną sytuację na rynku trzody chlewnej i działania, jakie muszą być podjęte, żeby ratować branżę i gospodarstwa rodzinne, utrzymujące świnie.

Polski Związek Niezależnych Producentów Świń, to nowa organizacja, która reprezentuje niezależnych, polskich producentów świń i gospodarstwa rodzinne, które utrzymują trzodę chlewną.

Brak silnej reprezentacji wielokrotnie był wskazywany jako słabość sektora trzodowego, szczególnie podczas kryzysów w branży. Producenci świń twierdzą, że głębszego kryzysu, niż ten trwający obecnie, już nie będzie, dlatego powołali Związek. Więcej o PZNPŚ i celach organizacji piszemy tutaj.

Tragiczna wręcz sytuacja producentów świń była powodem spotkania nowo powstałego związku z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, Henrykiem Kowalczykiem, pełnomocnikiem Rządu ds. Przetwórstwa i Rynków Rolnych, sekretarzem stanu Norbertem Kaczmarczykiem oraz prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych, Wiktorem Szmulewiczem.

r e k l a m a

Przetrwanie gospodarstw rodzinnych utrzymujących świnie priorytetem

Uczestnicy zgodzili się co do priorytetów – najważniejsze w tej chwili jest przetrwanie gospodarstw rodzinnych i odbudowa krajowej produkcji.

Szef resortu rolnictwa obiecał przedstawicielom producentów świń, że w czasie posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli w przyszłym tygodniu złoży wniosek o uruchomienie przez Komisję Europejską unijnej pomocy dla rolników utrzymujących trzodę chlewną.

Jednak rolnicy nie powinni się łudzić, że do takiej pomocy szybko dojdzie, bowiem już na początku lutego Komisja Europejska w komunikacie odpowiedziała, że na razie nie ma szans na podobne wsparcie. Po pierwsze 5 państw, w tym najwięksi producenci trzody chlewnej, w tym Niemcy i Dania, są przeciwko interwencji.

Komisja również podała, że dostrzega pozytywne trendy na rynku trzody chlewnej, w tym wzrost cen w grudniu o... 2 proc. w porównaniu do listopada. Więcej na ten temat w artykule: 

Producenci świń nie dostaną pomocy z UE. Zablokowali ją Niemcy i Dania

Dopłaty do loch potrzebnym wsparciem, ale są potrzebne kolejne

Jak informuje MRiRW, rolnicy z PZNPŚ pozytywnie ocenili wsparcie dla hodowców loch w kwocie 1000 zł. Uczestnicy rozmawiali też o dalszych działaniach, jakie ma podjąć resort rolnictwa, żeby wesprzeć rolników w tym trudnym okresie.

W związku z tym, że podstawą planowanych działań musi być głos producentów, zapowiadane są kolejne spotkania ministerstwa z rolnikami utrzymującymi świnie - najbliższe za 3 tygodnie.

Powołana ma zostać także grupa robocza ds. produkcji trzody chlewnej.

Aneta Lewandowska 
fot. MRiRW

autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy utrzymujący świnie ponoszą coraz większe straty

Samorząd województwa wielkopolskiego zwrócił uwagę na problemy rolników dotkniętych skutkami występowania ASF w Wielkopolsce i stara się pomóc wypracować wspólny plan działań nie tylko na szczeblu samorządowym, ale także sygnalizując konieczność rozwiązań na poziomie krajowym. Afrykański pomór świń spowodował, że producenci trzody chlewnej od dawna borykają się z brakiem opłacalności i ważne jest, aby w końcu nastąpiła stabilizacja sytuacji na rynku.

czytaj więcej

Rzeź gospodarstw z trzodą chlewną stał się faktem - nawet 250 stad likwidowanych dziennie!

Jak wynika z informacji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w styczniu w Polsce było zarejestrowanych 70 tys. stad trzody chlewnej. W porównaniu z początkiem 2021 roku ich liczba zmniejszyła się o ponad 32%, a w porównaniu z końcem 2019 roku o 41%.

czytaj więcej

Hodowców świń wykańcza import taniego mięsa z kością. Ile aktualnie zakłady płacą za tuczniki? SONDA

Producenci trzody chlewnej załamują ręce. Ceny świń po raz kolejny spadły, a zakłady przerzuciły się na tanie mięso z kością z importu. Do tego drożeje soja, więc lada chwila w górę pójdą pasze. Jakie są obecnie ceny żywca w Polsce? Sprawdź w naszej sondzie!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)