Grupa Azoty ograniczyła produkcję aż o 1/3! O niższych cenach nawozów można zapomnieć?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Grupa Azoty ograniczyła produkcję aż o 1/3! O niższych cenach nawozów można zapomnieć?

13.03.2023autor: Kamila Szałaj

Grupa Azoty mocno ogranicza produkcję nawozów. Azotowych wyprodukowała o 34 proc. mniej, a wieloskładnikowych aż o 60 proc. mniej. Czy to oznacza, że w Polsce ceny nawozów na razie nie spadną?

Grupa Azoty poważnie ograniczyła produkcję nawozów

Grupa Azoty ograniczyła w lutym 2023 roku produkcję nawozów azotowych aż o 34 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W ubiegłym miesiącu koncern wyprodukował 196 tys. ton, podczas gdy w lutym 2022 roku było to 297 tys. tom.
 
Bardzo duży spadek, bo aż o 60 proc. nastąpił także w segmencie nawozów wieloskładnikowych. Ich produkcja zmniejszyła się do 37 tys. ton z 90 tys. ton rok wcześniej.
 
W lutym 2023 Grupa Azoty ograniczyła także produkcję nawozów specjalistycznych do 27 tys. ton z 36 tys. ton przed rokiem. To spadek o 25 proc.
 
- Wielkość produkcji dostosowywana jest do bieżącej sytuacji podażowo-popytowej na rynku europejskim – tak Grupa Azoty tłumaczy te spadki.

r e k l a m a

Grupa Azoty: negatywna sytuacja podażowo–popytowa na rynku

Warto dodać, że produkcja został obniżona nie tylko w segmencie nawozów, ale segmencie chemii i w tworzywach.
 
Jednocześnie spółka poinformowała, że zarząd Zakładów Azotowych „Police” zadecydował, pomimo podjętych działań aktywizujących sprzedaż, o utrzymaniu w postoju bilansowym instalacji amoniaku i mocznika do dnia 31 marca 2023 roku.
 
- Podstawą tej decyzji jest pogłębiająca się negatywna sytuacja podażowo–popytowa na rynku – napisał koncern w komunikacie.

Czy w Polsce ceny nawozów na razie nie spadną?

Czy mniejsza podaż nawozów oznacza, że ich ceny nie spadną w najbliższych miesiącach? Otóż nie. Pamiętajmy, że na rynku mocno wzrosła konkurencja, bo przyjechało do nas spoza UE sporo tańszych nawozów. Do tego rolnicy, w oczekiwaniu na obniżki nie wykazują dużego zainteresowania kupnem, więc popyt na produkty Azotów spada. Również dystrybutorzy ograniczają zakupy, gdyż mają w magazynach duże ilości towaru kupionego w wysokich cenach sprzed paru miesięcy.
 
Grupa Azoty jest więc w trudnej sytuacji, a dodatkowo w całej Europie ceny nawozów kontynuują trend spadkowy. Obecnie za najpopularniejsze w Niemczech nawozy azotowe do zbóż, rzepaku i kukurydzy KAS (saletra wapniowo-amonowa, odpowiednik naszego saletrzaka) płaci się 390 euro (1826 zł/t). Przez tydzień cena ta spadła o 10 euro, a jeszcze na początku lutego wynosiła 560 euro/t (2622 zł/t). W tej sytuacji trudno sobie wyobrazić, żeby polski koncern nie obniżył cen nawozów.

Eksperci: zyski Grupy Azoty w tym roku spadną 

Zdaniem Jakuba Szkopka, analityka Erste Securities Polska sytuacja Grupy Azoty może się jeszcze pogorszyć, jeśli część rolników zrezygnuje wiosną z pełnej dawki azotu w oziminach. W efekcie spółka może odnotować spadek popytu na swoje produkty.
 
Szkopek w rozmowie z parkiet.com.pl zaznacza też, że Grupa Azoty ma mniejsze możliwości ograniczania kosztów w stosunku do swoich konkurentów, jak norweska Yara.
 
– Koncern ten może takie półprodukty do wytwarzania nawozów, jak amoniak czy mocznik produkować poza Europą, gdzie ich ceny są dużo niższe niż na Starym Kontynencie. Azoty muszą korzystać z lokalnych droższych półproduktów, co dziś mocno utrudnia im konkurowanie ceną – mówi Szkopek. Jego zdaniem wszystkie te czynniki mogą spowodować, że zyski Grupy Azoty w tym roku spadną.

Kamila Szałaj, fot. arch.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Naukowcy z Grupy Azoty pracują nad bionawozami

Grupa Kapitałowa Grupy Azoty kontynuuje realizację zielonych projektów w ramach segmentu Agro. W tym celu, w swoich gdańskich zakładach – Grupie Azoty Fosfory – uruchamia Centrum Badawczo-Rozwojowe Bionawozów.

czytaj więcej

1000 euro i tytuł Rolnika Roku. Co zrobić, aby je zdobyć?

Jesteś rolnikiem/rolniczką i bliskie są Tobie zagadnienia związane z ochroną wód przez substancjami biogennymi? Weź udział w kolejnej edycji konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego, którego organizatorem jest fundacja WWF Polska. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne!  

czytaj więcej

Czy ceny świń będą rosły? Ile zakłady mięsne zapłacą na koniec roku? RAPORT

Stawki za żywiec wieprzowy rosną od kilku tygodni. Jak długo utrzyma się ten trend? Jakie będą ceny tuczników na koniec roku?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)