Naukowcy z Grupy Azoty pracują nad bionawozami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Naukowcy z Grupy Azoty pracują nad bionawozami

01.04.2023autor: Marek Kalinowski

Grupa Kapitałowa Grupy Azoty kontynuuje realizację zielonych projektów w ramach segmentu Agro. W tym celu, w swoich gdańskich zakładach – Grupie Azoty Fosfory – uruchamia Centrum Badawczo-Rozwojowe Bionawozów.

Bionawozy dla zrównoważonego rozwoju

Decyzja o otwarciu takiego centrum w gdańskich zakładach związana jest z bogatym doświadczeniem spółki w zakresie formuł nawozowych odpowiadających na potrzeby zrównoważonego rolnictwa. Po uwzględnieniu posiadanych kompetencji i zaplecza technologicznego Grupa Azoty Fosfory będzie pełnić rolę centrum kompetencyjnego Grupy Kapitałowej w obszarze bionawozów.

Już od 2021 roku w gdańskich zakładach, na dedykowanej infrastrukturze produkowane są wieloskładnikowe nawozy z linii Fosfarm, powstające zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, w tym gospodarki o obiegu zamkniętym. Infrastruktura ta zostanie wykorzystana w kolejnych planowanych projektach badawczo-rozwojowych – tym razem związanych z bionawozami.

r e k l a m a

Nad jakimi produktami pracują specjaliści w Grupie Azoty?

Wśród tych projektów znajdują się m.in.: opracowanie technologii produkcji nawozów mineralno-organicznych, czy też opracowanie technologii produkcji nawozów z wykorzystaniem popiołów ze spalania biomasy. Planowana jest również budowa nowej instalacji pilotażowej przy wsparciu środków finansowych pochodzących z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki "Ścieżka Smart" o zakładanym budżecie 6 000 000 zł.

Gdańskie Centrum Badawczo-Rozwojowe Bionawozów będzie wyznaczać nowe trendy w obszarze efektywnych i bezpiecznych dla środowiska formuł nawozowych. Grupa Kapitałowa może pochwalić się szeregiem zrealizowanych już projektów odpowiadających na potrzeby zrównoważonego rolnictwa. Przykładem jest chociażby linia do produkcji kwasów humusowych pod nazwą Tohumus. I będą kolejne wdrożenia, bo w Grupie jest realizowany wspólny projekt nawozu fosforowego dla rolnictwa ekologicznego.

Za informacją Grupy Azoty

fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 12/2023 na str. 28. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czym jest RENURE – zamiennik dla nawozów chemicznych? Jakie są kryteria?

Hodowla zwierząt w Europie wykazuje ogólną tendencją do intensyfikacji produkcji i w efekcie zmaga się z nadmiarem produkcji obornika lub gnojowicy oraz problemem bezpiecznego ich zagospodarowania. Duże ilości bioodpadów i obornika muszą być transportowane na znaczne odległości z regionów z nadwyżkami, do obszarów o dużym zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe.

czytaj więcej

Rolnicy mogą wygrać ciągnik rolniczy w loterii Grupy Azoty

Ruszyła kolejna edycja loterii konsumenckiej Grupy Azoty, w której do wygrania jest m.in. ciągnik John Deere 5075E. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat do rolników, którzy wzięli udział w loterii trafiło już ponad 1200 nagród, w tym 5 nagród głównych – ciągników rolniczych.

czytaj więcej

Grupa Azoty ograniczyła produkcję aż o 1/3! O niższych cenach nawozów można zapomnieć?

Grupa Azoty mocno ogranicza produkcję nawozów. Azotowych wyprodukowała o 34 proc. mniej, a wieloskładnikowych aż o 60 proc. mniej. Czy to oznacza, że w Polsce ceny nawozów na razie nie spadną?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)