Czy ceny wołowiny będą spadać w 2022 roku? [ANALIZA]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy ceny wołowiny będą spadać w 2022 roku? [ANALIZA]

23.12.2021autor: Magdalena Szymańska

Według danych Komisji Europejskiej w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku z unijnych krajów wyjechało prawie 778 tys. t. wołowiny, żywych zwierząt i produktów ubocznych. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku eksport spadł o 4,1%. Jednocześnie na teren Unii wjechało o ponad 8% więcej wołowiny, tj. niespełna 280 tys. t. Co jednak ciekawe, dane dotyczące importu zawyża bardzo duży przywóz tłuszczu wołowego, głównie z Argentyny i Urugwaju.

Brytyjczycy najważniejszym partnerem Unii w handlu wołowiną

Nawet po brexicie najważniejszym partnerem Unii Europejskiej w handlu wołowiną jest Wielka Brytania, pomimo że obroty – zarówno jeśli chodzi o eksport, jak i import – spadły.

Drugim po Wielkiej Brytanii krajem, do którego Unia wywozi najwięcej wołowiny, jest Izrael. W analizowanym okresie te więzi handlowe się jeszcze umocniły. Eksport do Izraela, w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrósł o ponad 24% do około 50 tys. t, Wzrost dotyczył głównie żywych zwierząt. Unia Europejska zwiększyła również eksport wołowiny na Filipiny (o 15,4%), do Bośni i Hercegowiny (o 20,6%) oraz do Szwajcarii (o 13,6%). Z drugiej jednak strony osłabły unijne relacje handlowe z takimi krajami, jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Algieria oraz Liban, które zajmują ważną pozycję na liście największych 10 unijnych eksporterów wołowiny. Szczególnie wyraźny spadek zanotowano w eksporcie do Algierii (o 30%) i Libanu (o 26%).

r e k l a m a

Wzrósł import tłuszczu wołowego

W analizowanym okresie w porównaniu z ubiegłym rokiem import tłuszczu wołowego wzrósł prawie ośmiokrotnie do około 62 tys. t. Z samego Urugwaju wjechało go prawie 35 tys. t, a z Argentyny 18,6 tys. t. Urugwaj wzmocnił też o 21% do 31,6 tys. t dostawy schłodzonej i mrożonej wołowiny. Z kolei Argentyńczycy, z powodu nałożonych przez siebie ograniczeń eksportowych sprzedali do Unii o 13% mniej mięsa wołowego.

Spada eksport wołowiny z Brazylii i USA

Brazylia, która jest drugim po Wielkiej Brytanii największym dostawcą wołowiny na unijny rynek, w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku zmniejszyła eksport o 13% do około 58 tys.  t. Brazylijczycy zintensyfikowali bowiem handel z Chinami, co wynikało również z tego, że mniej wołowiny do Państwa Środka sprzedali eksporterzy z Oceanii. W Australii po latach suszy hodowcy znacznie ograniczyli pogłowie, dlatego podaż żywca wołowego spadła. Również do Unii przyjechało mniej wołowiny zarówno z Australii, jak i Nowej Zelandii. Import z Australii zmalał w porównaniu z ubiegłym rokiem o ponad 22%, natomiast z Nowej Zelandii o jedną czwartą.

Unia kupiła również mniej wołowiny z USA (o prawie 18% do 10,3 tys. t).

Unijna Wspólnota ograniczyła nie tylko import oraz eksport, ale także produkcję wołowiny, co jest spowodowane spadkiem pogłowia bydła. Według danych Komisji Europejskiej w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubieg­łego, pogłowie bydła w UE spadło o 0,7%. Po złagodzeniu barier spowodowanych rozwojem pandemii koronawirusa ożywił się handel zarówno wewnątrzunijny, jak i międzynarodowy wołowiną. To spowodowało, że ceny żywca wołowego wzrosły do najwyższego poziomu od wielu lat. W opinii analityków tego rynku, nawet jeśli sytuacja z pandemią ponownie się skomplikuje, ceny żywca wołowego nie powinny spaść w 2022 roku. Według prognoz Komisji Europejskiej spadek produkcji żywca wołowego będzie się pogłębiał i w przyszłym roku wyniesie między 1 a 1,5%.

Jakie są prognozy rynku wołowiny?

Z kolei według holenderskiego Rabobanku produkcja wołowiny w przyszłym roku zmniejszy się w Ameryce Północnej i Europie, natomiast w Ameryce Południowej i Australii może nieznacznie wzrosnąć.

Analitycy spodziewają się kontynuacji wzrostu popytu. Przewidują, iż Chiny wzmogą zakupy, na czym zyskają kraje Ameryki Południowej.

dr Magdalena Szymańska

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Inflacja znów bije rekordy! Ekonomiści nie mogą uwierzyć w ceny żywności

Ceny żywności w grudniu tak mocno poszły w górę, że ekonomiści aż przecierają oczy ze zdumienia. Mamy w tej chwili w Polsce drożyznę najwyższą od 22 lat! W odpowiedzi na te wyliczenia, premier Morawiecki obiecał dziś, że od lutego paliwo będzie po 5 zł.

czytaj więcej

O ile wzrosną ceny zbóż? Czy ceny świń i mleka będą spadać czy rosnąć? Prognoza na 2022 rok

Jakie będą ceny zbóż w nowym roku? Czy zakłady wreszcie więcej zapłacą za świnie? Czy stawki za mleko nadal będą rosnąć? Sprawdzamy prognozy ekonomistów dotyczące cen skupu w 2022 roku.

czytaj więcej

Uprawa bobiku coraz bardziej opłaca się rolnikom

Bobik, nazywany na Warmii i Mazurach „soją północy” to najwierniejszy i najstabilniej plonujący gatunek z roślin bobowatych. W zakończonym sezonie wegetacyjnym bobiku obszarowo było znacznie więcej niż w ubiegłych latach, ale upały obniżyły plony.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)