Zboża: pszenica zdrożeje nawet o 35 proc.
W 2021 roku ceny zbóż kształtowały się na rekordowych poziomach. Pod koniec grudnia stawki za pszenicę konsumpcyjną przekraczały 1300 zł/t. Paszowa była niewiele tańsza. Również na świecie ceny zbóż były najwyższe w historii.
- Podwyżki cen są efektem napiętej sytuacji popytowo-podażowej na świecie. W listopadzie dynamikę cen napędzały dodatkowo niepokoje związane z dostępnością zbóż z basenu Morza Czarnego, czynniki spekulacyjne oraz obawy o jakość pszenicy w Australii - oceniają analitycy rynkowi w najnowszym raporcie rolnym PKO BP AgroNawigator.
Czy w 2022 roku ceny zbóż będą jeszcze wyższe? Wszystko wskazuje na to, że tak. Zdaniem ekonomistów PKO BP pszenica może jeszcze zdrożeć o 25-35 proc. w stosunku do 2021 roku!
- Prognoza zakłada, że zbiory w 2022 w niektórych ważnych obszarach produkcyjnych zostaną uszczuplone (w stosunku do potencjału) przez zmniejszone zużycie nawozów. Wiązać się to będzie z prawdopodobnie ograniczoną ich dostępnością oraz historycznie niskim poziomem relacji cen zbóż do cen nawozów, zmniejszającym opłacalność ich stosowania – oceniają analitycy PKO BP. Dodają, że ceny nawozów w 2022 roku jeszcze pójdą w górę, co też przełoży się na wzrost cen w skupie. Poza tym wg Departamentu Rolnictwa USA Chiny skupiły ponad połowę światowych zbóż. A nagromadzenie tak dużych zapasów tylko w jednym miejscu jest jedną z przyczyn wzrostu cen żywności na całym świecie.
Podwyżek cen zbóż oczekują także ekonomiści Credit Agricole. Ich zdaniem kolejne kwartały przyniosą wzrost stawek. Obniżek można się spodziewać dopiero przy szacunkach zbiorów na sezon 22/23, wskazujących na odbudowę światowych zapasów zbóż.
Ale zdaniem analityków Rabobanku w 2022 r. rosnące koszty produkcji i niesprzyjająca pogoda uniemożliwią zwiększenie produkcji.
- W 2022 r. nie będzie powrotu do cen sprzed pandemii – powiedział Carlos Mera, analityk rynków rolnych w Rabobanku.