Ceny tuczników wyższe nawet o 60 gr! Ile obecnie zakłady mięsne płacą za świnie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników wyższe nawet o 60 gr! Ile obecnie zakłady mięsne płacą za świnie?

08.02.2023autor: Kamila Szałaj

Wreszcie wzrosły ceny świń. Podwyżki są odczuwalne, bo wynoszą nawet 60 gr. Pozytywny impuls płynie też z Niemiec, gdzie bardzo zdrożały tuczniki. Eksperci ostrzegają jednak, że w drugiej połowie roku na krajowym rynku stawki mogą znacznie spaść. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce? 

Ceny świń wreszcie rosną

Po prawie dwumiesięcznych spadkach ceny tuczników wreszcie rosną, i to dość mocno. Wszystkie monitorowane przez nas zakłady mięsne podniosły swoje cenniki. Podwyżki wynoszą nawet 60 gr/kg wż.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 6,80 zł/kg do 7,50 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,50 zł/kg.

Z kolei z danych KOWR i MRiRW wynika, że w dniach 23–29.01.2023 r. w zakładach mięsnych monitorowanych przez MRiRW cena trzody chlewnej ukształtowała się na poziomie 7,17 zł/kg i była o 2 proc. niższa niż tydzień wcześniej i o 4,5 proc. niższa niż przed miesiącem. Jednocześnie żywiec ten był o 66 proc. droższy niż przed rokiem.

- W Polsce ceny skupu żywca rosną, i wszystko wskazuje na to, że trend rosnący utrzyma się w najbliższym czasie. Pojawiły się bardziej optymistyczne nastoje wśród producentów świń nie tylko ze względu na wyższe ceny żywca, ale również ze względu na spadające koszty pasz. Niska podaż żywca i wysokie ceny skupu utrzymają się w ciągu najbliższych tygodni. Zakłady za tuczniki w kl. E oferują nawet 10,00 zł/kg.- informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

r e k l a m a

W Niemczech cena wzrosła do rekordowego poziomu 

Na dużej niemieckiej giełdzie VEZG kolejny raz z rzędu notowania poszły w górę, i to o 12 centów. Cena za tuczniki została ustalona na rekordowym poziomie 2,20 euro/kg. Będzie obowiązywała do 15 lutego. 

- Niewielka podaż świń rzeźnych nie jest wystarczająca, aby zaspokoić popyt - informuje Stowarzyszenie VEZG.

Polpig wyjaśnia, że rosną też ceny w innych krajach UE, bo pojawiły się znaczące impulsy popytowe na unijnym rynku wieprzowiny.

- W ostatnim tygodniu ceny skupu tuczników według notowań ISN wzrosły we Francji (+6 centów), Holandii (+5 centów), Hiszpanii (+4 centów). Również ceny mięsa wieprzowego stopniowo idą w górę pomimo trudności w sprzedaży wieprzowiny na rynku chińskim. Większe zainteresowanie żywcem wieprzowym związane jest z nadchodzącym sezonem grillowym oraz ograniczonymi zapasami wieprzowiny w magazynach zakładów przetwórczych- wyjaśnia Polpig.

Eksperci: ceny tuczników spadną w drugiej połowie roku

Mniejsza produkcja trzody chlewnej powinna wpływać na lepsze ceny dla producentów świń. W pierwszym kwartale 2023 roku stawki mogą być wyższe o 32 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku i o 4 proc. w drugim kwartale. Jednak zdaniem analityków PKO BP, o ile pierwsza połowa roku powinna przynieść wzrost cen żywca o 2–11 proc. w stosunku do 2022 roku, to już w drugiej połowie prawdopodobne są raczej obniżki cen o 4–15 proc. w relacji rocznej. Podobne prognozy ma BNP Paribas.

– Oczekujemy, że w pierwszej połowie 2023 roku ceny skupu żywca utrzymają się na relatywnie wysokim poziomie, jednak druga połowa roku może przynieść korekty. Wzrosty cen detalicznych mięsa i produktów wieprzowych będą ograniczane przez ograniczony popyt ze względu na presję inflacyjną – uważa dr Magdalena Kowalewska, starszy analityk w Banku BNP Paribas.

Z kolei analitycy ING zaznaczają, że pozytywne dla hodowców sygnały płyną z Zachodu. Zarówno w Niemczech, jak i Danii drożeją prosięta.

- Świadczy to o niższej podaży najmłodszych sztuk i może to przełożyć się na podwyżki cen żywca. W połączeniu z oczekiwaniem wyższego popytu (m.in. Wielkanoc) pozwala to oczekiwać odwrócenia trendu i wzrostów w cen w dłuższej perspektywie - czytamy w najnowszym raporcie ING.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 3 lutego 2023 roku (w porównaniu do cen z 27 stycznia 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 6,95 zł/kg (wzrost o 40 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 6,70-7,20 zł/kg (wzrost o 20 gr);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 7,40 zł/kg (wzrost o 60 gr);
  • Złotex, Złoczew - 6,80 zł/kg (spadek o 20 gr);
  • Kawiks Patoki - 6,90-7,40 zł/kg (wzrost o 10 gr);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 7,00 zł/kg(wzrost o 50 gr);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 9,50 zł/kg wbc kl. E (wzrost o 50 gr);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,00-7,50 zł/kg (wzrost o 30-40 gr);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,30 zł/kg (wzrost o 10 gr);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 7,00-7,50 zł/kg (wzrost o 50 gr);
  • Mróz – 9,00 zł/kg (wbc kl. E)  (bez zmian).

Kamila Szałaj
fot. arch.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ile rolnicy stracili na kukurydzy, a ile zarobili na pszenicy i burakach?

Wielkopolska Izba Rolnicza przeanalizowała koszty i przychody, jakie rolnicy uzyskali w ostatnim sezonie z uprawy i chowu. Z tego opracowania wynika, że przy uprawie kukurydzy rolnicy byli stratni, za to przy uprawie pszenicy czy rzepaku uzyskiwali dodatni bilans. Największy zysk dała jednak uprawa buraka cukrowego.

czytaj więcej

34 tys. rolników złożyło do ARiMR wnioski o dopłaty do świń

7 lutego 2023 r. zakończył się nabór wniosków o dofinansowanie w ramach “Nadzwyczajnego tymczasowego wsparcia dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę”. O pomoc ubiegało się ponad 34 tys. rolników. 

czytaj więcej

W rok liczba świń spadła w Polsce o ponad 600 tys. Czy jest jeszcze szansa na polskiego schabowego?

Najnowsze dane GUS-u nie napawają optymizmem. Według wstępnych danych podsumowujących 2022 rok połowie trzody chlewnej w Polsce zmniejszyło się o 6%. Znacząco wzrósł import wieprzowiny, którą kupujemy od Duńczyków, Belgów i Niemców. Czy polska wieprzowina zniknie wkrótce ze sklepowych półek?  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)