Ceny tuczników wyższe nawet o 60 gr! Ile obecnie zakłady mięsne płacą za świnie?
Wreszcie wzrosły ceny świń. Podwyżki są odczuwalne, bo wynoszą nawet 60 gr. Pozytywny impuls płynie też z Niemiec, gdzie bardzo zdrożały tuczniki. Eksperci ostrzegają jednak, że w drugiej połowie roku na krajowym rynku stawki mogą znacznie spaść. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce?
Ceny świń wreszcie rosną
Po prawie dwumiesięcznych spadkach ceny tuczników wreszcie rosną, i to dość mocno. Wszystkie monitorowane przez nas zakłady mięsne podniosły swoje cenniki. Podwyżki wynoszą nawet 60 gr/kg wż.
Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 6,80 zł/kg do 7,50 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,50 zł/kg.
Z kolei z danych KOWR i MRiRW wynika, że w dniach 23–29.01.2023 r. w zakładach mięsnych monitorowanych przez MRiRW cena trzody chlewnej ukształtowała się na poziomie 7,17 zł/kg i była o 2 proc. niższa niż tydzień wcześniej i o 4,5 proc. niższa niż przed miesiącem. Jednocześnie żywiec ten był o 66 proc. droższy niż przed rokiem.
- W Polsce ceny skupu żywca rosną, i wszystko wskazuje na to, że trend rosnący utrzyma się w najbliższym czasie. Pojawiły się bardziej optymistyczne nastoje wśród producentów świń nie tylko ze względu na wyższe ceny żywca, ale również ze względu na spadające koszty pasz. Niska podaż żywca i wysokie ceny skupu utrzymają się w ciągu najbliższych tygodni. Zakłady za tuczniki w kl. E oferują nawet 10,00 zł/kg.- informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.
W Niemczech cena wzrosła do rekordowego poziomu
Na dużej niemieckiej giełdzie VEZG kolejny raz z rzędu notowania poszły w górę, i to o 12 centów. Cena za tuczniki została ustalona na rekordowym poziomie 2,20 euro/kg. Będzie obowiązywała do 15 lutego.
- Niewielka podaż świń rzeźnych nie jest wystarczająca, aby zaspokoić popyt - informuje Stowarzyszenie VEZG.
Polpig wyjaśnia, że rosną też ceny w innych krajach UE, bo pojawiły się znaczące impulsy popytowe na unijnym rynku wieprzowiny.
Eksperci: ceny tuczników spadną w drugiej połowie roku
Mniejsza produkcja trzody chlewnej powinna wpływać na lepsze ceny dla producentów świń. W pierwszym kwartale 2023 roku stawki mogą być wyższe o 32 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku i o 4 proc. w drugim kwartale. Jednak zdaniem analityków PKO BP, o ile pierwsza połowa roku powinna przynieść wzrost cen żywca o 2–11 proc. w stosunku do 2022 roku, to już w drugiej połowie prawdopodobne są raczej obniżki cen o 4–15 proc. w relacji rocznej. Podobne prognozy ma BNP Paribas.
– Oczekujemy, że w pierwszej połowie 2023 roku ceny skupu żywca utrzymają się na relatywnie wysokim poziomie, jednak druga połowa roku może przynieść korekty. Wzrosty cen detalicznych mięsa i produktów wieprzowych będą ograniczane przez ograniczony popyt ze względu na presję inflacyjną – uważa dr Magdalena Kowalewska, starszy analityk w Banku BNP Paribas.
Z kolei analitycy ING zaznaczają, że pozytywne dla hodowców sygnały płyną z Zachodu. Zarówno w Niemczech, jak i Danii drożeją prosięta.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 3 lutego 2023 roku (w porównaniu do cen z 27 stycznia 2023)?
Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 6,95 zł/kg (wzrost o 40 gr);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,70-7,20 zł/kg (wzrost o 20 gr);
Łódzkie:
- Marciniak, Sędzimirowice – 7,40 zł/kg (wzrost o 60 gr);
- Złotex, Złoczew - 6,80 zł/kg (spadek o 20 gr);
- Kawiks Patoki - 6,90-7,40 zł/kg (wzrost o 10 gr);
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 7,00 zł/kg(wzrost o 50 gr);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 9,50 zł/kg wbc kl. E (wzrost o 50 gr);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,00-7,50 zł/kg (wzrost o 30-40 gr);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,30 zł/kg (wzrost o 10 gr);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 7,00-7,50 zł/kg (wzrost o 50 gr);
- Mróz – 9,00 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian).
Kamila Szałaj
fot. arch.
Kamila Szałaj
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl
Najważniejsze tematy