34 tys. rolników złożyło do ARiMR wnioski o dopłaty do świń
r e k l a m a
Partnerzy portalu

34 tys. rolników złożyło do ARiMR wnioski o dopłaty do świń

09.02.2023autor: Justyna Czupryniak

7 lutego 2023 r. zakończył się nabór wniosków o dofinansowanie w ramach “Nadzwyczajnego tymczasowego wsparcia dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę”. O pomoc ubiegało się ponad 34 tys. rolników. 

Kto mógł ubiegać się o dofinansowanie? 

Dofinansowanie w ramach “Nadzwyczajnego tymczasowego wsparcia dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę” było przeznaczone dla rolników specjalizujących się w hodowli lub chowie trzody chlewnej, którzy prowadzą ją sami lub z małżonkami. 

r e k l a m a

Jakie warunki musiał spełnić wnioskodawca? 

Warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku było zgłoszenie do 15 maja 2022 r. minimum 10 świń do rejestru IRZ, które urodziły się w gospodarstwie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. i do 18 stycznia 2023 r. Ponadto rolnik zainteresowany dofinansowaniem musiał spełniać następujące wymogi: 

  • zajmować się produkcją ekologiczną, 
  • wykonać inwestycję związaną z ochroną środowiska lub zachowaniem klimatu w ramach "Premii dla młodych rolników”, "Restrukturyzacji małych gospodarstw” lub "Modernizacji gospodarstw rolnych”, 
  • wytwarzać w gospodarstwie rolnym energię elektryczną z odnawialnego źródła. 

Jak wysokie było dofinansowanie? 

Kwota dofinansowania była przyznawana w zależności od liczby oznakowanych zwierząt zgłoszonych do rejestru. Na przykład rolnik, który zgłosił od 10 do 24 świń, otrzyma do 2,4 tys. zł, natomiast do 70 tys. zł może otrzymać hodowca, który zgłosił co najmniej 600 świń. 

Ile wniosków złożyli rolnicy? 

W trwającym od 18 stycznia 2023 r. złożenie wniosków o wypłatę dofinansowania było możliwe za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ARiMR.  Łącznie pracownicy ARiMR odebrali 34 620 podań. W minionym naborze najwięcej wniosków złożyli rolnicy z Wielkopolski, bo ok. 10 tys. 

oprac. Justyna Czupryniak, źródło: gov.pl, fot. arch.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny tuczników wyższe nawet o 60 gr! Ile obecnie zakłady mięsne płacą za świnie?

Wreszcie wzrosły ceny świń. Podwyżki są odczuwalne, bo wynoszą nawet 60 gr. Pozytywny impuls płynie też z Niemiec, gdzie bardzo zdrożały tuczniki. Eksperci ostrzegają jednak, że w drugiej połowie roku na krajowym rynku stawki mogą znacznie spaść. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce? 

czytaj więcej

Zestresowane świnie są bardziej podatne na choroby. Jak zredukować stres w stadzie?

Świnie są zwierzętami, które najlepiej czują się w stałych grupach hierarchicznych. Wszelkie zmiany spowodowane przegrupowaniem lub podawaniem innej paszy prowadzą do agresywnych zachowań i reakcji, które negatywnie wpływają na ich dobrostan oraz zdrowie. Czynniki stresowe zmniejszają przyrosty masy ciała i wydajność, a także hamują rozwój układu odpornościowego oraz zaburzają odpowiedź immunologiczną na wystąpienie patogenu.

czytaj więcej
Organizacja produkcji świń

To musisz wiedzieć, zanim zaczniesz tuczyć świnie: zootechnik radzi

Nakłady finansowe, praca, trud włożony w chów zwierząt, powinny przynieść zadowalający wynik finansowy i spokojną przyszłość. Podpowiadamy, jak przygotować warunki i pomieszczenia oraz jak tuczyć efektywnie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)