Ceny tuczników nadal rosną. Ile zakłady mięsne płacą za świnie na początku września 2022?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników nadal rosną. Ile zakłady mięsne płacą za świnie na początku września 2022?

07.09.2022autor: Kamila Szałaj

Krajowe ceny tuczników nieprzerwanie idą w górę. Pozytywny impuls płynie także z Niemiec, gdzie po chwilowym zastoju stawki też poszły w górę. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce i UE? Czy rolnicy mogą liczyć na kolejne podwyżki? Jakie będą ceny świń na koniec roku? Sprawdź w naszej SONDZIE!

Ceny tuczników nieprzerwanie idą w górę

Ceny tuczników w Polsce nadal rosną. Większość zakładów mięsnych zaoferowała podwyżki, i to znaczące, bo nawet 50 gr. Ale zdarzyły się wyjątki, bo np. ZM Bost z Turośni Kościelnej i Marciniak z Sędzimirowic obniżyły cenniki, ale wcześniejsze stawki oferowane przez te zakłady były wysokie.

Obecnie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 6,20 zł/kg do 7,70 zł/kg w wadze żywej.  Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,70 zł/kg, ale na rynku pojawiają się oferty przekraczające 10 zł/kg. 

Natomiast z danych KOWR i MRiRW wynika, że w czwartym tygodniu sierpnia br. trzodę chlewną kupowano średnio po 7,62 zł/kg, o 2 proc. drożej niż tydzień wcześniej i o 8 proc. drożej niż przed miesiącem. Cena żywca wieprzowego była o 56 proc. wyższa niż w analogicznym tygodniu 2021 r. Rok temu cena ta wynosiła 5,07 zł/kg, a 10 lat temu - 5,66 zł/kg.

- Obecnie rynek żywca wieprzowego znalazł się w okresie stabilizacji cenowej. W Polsce cena skupu pozostała na niezmienionym poziome. Za klasę E rzeźnie średnio płaciły 9,70 zł/kg, tyle co tydzień wcześniej  - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.


r e k l a m a

Po chwilowym przestoju w Niemczech ceny tuczników znów idą w górę

W Niemczech także wzrosły ceny świń. O ile w ubiegłym tygodniu stawki się nie zmieniły, o tyle w tym wzrosły o 5 eurocentów. Obecnie na dużej giełdzie VEZG stawka za tuczniki w klasie E wynosi 2,10 euro/kg i będzie obowiązywała do 14 września.

- Na niemieckim rynku trzody chlewnej występuje stosunkowo niewielka podaż i stale rosnący popyt ze strony rzeźni. Dlatego ceny rosną w nowym tygodniu - wyjaśnia Zrzeszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

Ceny skupu żywca wieprzowego rosną także w innych krajach unijnych - praktycznie od końca lipca obserwujemy same wzrosty.

Jak informuje KOWR, w dniach 22–28.08.2022 r. unijni dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali przeciętnie 206,70 euro/100 kg, odpowiednio o 2 proc. i o 7 proc. więcej niż tydzień i miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena tego żywca była o 45,5 proc. wyższa niż przed rokiem.

W Polsce cena świń rzeźnych tej klasy, wyrażona w euro była o 2,72 euro/100 kg wyższa niż średnio w UE i wyniosła 209,42 euro/100 kg.

Drożej niż w Polsce trzodę chlewną skupowano m.in. na rynku francuskim, hiszpańskim  i niemieckim, a taniej – na rynku duńskim i niderlandzkim.

- Największe podwyżki cen skupu tuczników w 35 tygodniu według notowań ISN wystąpiły w Belgii (+5 centów), Danii (+4 centów), Austrii (+3 centów). Mniejsze tempo wzrostu było w krajach południowych: Francja (+2 centów), Hiszpania (+1 centów). Holandia podniosła ceny skupu jedynie o 1 eurocent - wyjaśnia Polpig.

Ceny tuczników będą nadal rosnąć?

W kraju ceny trzody chlewnej rosną praktycznie nieprzerwanie od połowy maja. Analitycy rynkowi spodziewają się dalszych podwyżek. 

- Wzrostom sprzyja utrzymujący się popyt na wieprzowinę. Ubojnie i zakłady przetwórcze chcąc realizować swoje zamówienia muszą podwyższać oferowane stawki. A podaż w dalszym ciągu jest ograniczona. Ponadto przyrosty masy zwierząt w okresie dużych upałów także nie były optymalne. W Polsce widać to po rosnącym ujemnym bilansie handlowym, w którym import surowca przewyższa eksport - wyjaśniają eksperci ING.

Również rzecznik prasowy PZHiPTC POLSUS Bartosz Czarniak ocenia, że tuczniki będą jeszcze drożeć.

- Myślę, że ceny oficjalnie bądź nieoficjalnie będą rosły, ponieważ na rynku obecnie dość mocno brakuje towaru. A zgodnie z zasadą popytowo-podażową, jeżeli podaż jest mniejsza aniżeli wymaga tego popyt, to cena towaru zaczyna rosnąć, ponieważ strona popytowa zaczyna walczyć o zdobycie brakującego towaru - pisał w ubiegłym tygodniu Czarniak.

Z kolei analitycy Credit Agricole przewidują, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 7,00 zł/kg oraz 6,00 zł/kg na koniec 2023 r.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 2 września 2022 roku?

Z sondy przeprowadzonej przez dziennikarzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” wynika, że ceny skupu świń w większości skupów ponownie wzrosły.

A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 7,20 zł/kg (wzrost o 10 gr),

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 7,00-7,50 zł/kg (wzrost o 50 gr),

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 7,40 zł/kg (spadek o 10 gr),
  • Złotex, Złoczew - 7,50 zł/kg (wzrost o 10 gr),
  • PPHU Kawiks Patoki - 6,90-7,50 zł/kg (bez zmian),

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 6,60 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 6,20-7,00 zł/kg (bez zmian), oraz 8,80 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,00-7,70 zł/kg (spadek o 30 gr),

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,30 zł/kg (bez zmian),

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 7,25-7,70 zł/kg (bez zmian),
  • Mróz – 9,70 zł/kg (wbc kl. E) (wzrost o 70 gr);

Kamila Szałaj
fot. arch.

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zużycie antybiotyków w chowie świń można ograniczyć dzięki szczepionkom

Główną przyczyną leczenia antybiotykami są choroby jelit u prosiąt i warchlaków, a leczniczy tlenek cynku, zanim został zakazany, i antybiotyki, były najczęściej stosowanymi rozwiązaniami w okresie po odsadzeniu kontrolującymi biegunki na tle Escherichia coli. W produkcji zwierzęcej całkowite odejście od stosowania antybiotyków nie jest możliwe, jednak profilaktyczne podawanie leków musi być w znaczący sposób ograniczone. Ukierunkowane szczepienia mogą zmniejszyć stosowanie leków w gospodarstwach z problemem biegunek i chorobą obrzękową u odsadzonych prosiąt.

czytaj więcej

Ceny tuczników nadal pną się w górę. Jakie będą ceny świń na koniec roku?

Choć ceny tuczników biją rekordy, nadal ledwo pokrywają koszty produkcji. Jakie są obecnie stawki za świnie w Polsce i UE? Po ile zakłady mięsne będą skupowały żywiec na koniec 2022 i 2023 roku? Sprawdź w naszej SONDZIE!

czytaj więcej

Tuczniki już po 10 zł/kg. Gdzie obecnie w Polsce ceny świń są najwyższe? Sprawdź!

Ceny tuczników pną się w górę. W tym tygodniu Mościbrody przełamały barierę i zaoferowały 10 zł/kg w klasie E i 8 zł/kg za wagę żywą. Mniej optymistyczne wieści płyną natomiast z Niemiec. Jakie są obecnie ceny świń w Polsce i UE? Czy stawki jeszcze pójdą w górę? Sprawdź w naszej SONDZIE!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)