Ceny świń spadają nie tylko w Polsce
Nie tylko na polskim rynku notowane są spadki cen tuczników. Trend spadkowy odnotowano również na niemieckiej giełdzie oraz w Chinach. To z kolei sprawia, że także i Duńczycy oraz Hiszpanie, chcąc sprzedawać, muszą obniżać cenę.
Spadek ceny na niemieckiej giełdzie
Na niemieckiej dużej giełdzie tuczniki staniały o 5 eurocentów za kilogram. W Polsce też spadki. Niemieckie chłodnie są zapełnione towarami, które miały być sprzedane do Azji. Są to przede wszystkim towary przetworzone, na które w Niemczech nie ma popytu. Popyt na żywiec wieprzowy w Niemczech jest bardzo zróżnicowany regionalnie. Ogólnie jednak niemiecki rynek żywca jest pod silną presją cenową ze strony dużych rzeźni. Jest to szczególnie widoczne w północno-zachodniej części kraju. Tamtejsi farmerzy coraz częściej oferują do sprzedaży lochy. Ich podaż rośnie, aczkolwiek popyt na nie ze strony rzeźni jest bardzo słaby.
Świnie tanieją także na chińskim rynku
Świnie tanieją także w Chinach, ciągnąc za sobą ceny wieprzowiny na rynku światowym. Hiszpanie i Duńczycy, chcąc utrzymać eksport wieprzowiny do Państwa Środka, muszą stale obniżać ceny. To z kolei wpływa bezpośrednio na cały unijny rynek – niezależnie od tego, czy dany kraj może eksportować wieprzowinę do Chin, czy też nie.
Magdalena Szymańska
fot.
Magdalena Szymańska
Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki
Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych
Najważniejsze tematy