Ceny świń: Ile zakłady mięsne płacą za tuczniki? Jakie będą ceny w drugiej połowie roku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny świń: Ile zakłady mięsne płacą za tuczniki? Jakie będą ceny w drugiej połowie roku?

13.07.2022autor: Kamila Szałaj

Ceny tuczników na krajowym rynku nie napawają optymizmem - zamiast rosnąć spadają. Czy rolnicy doczekają się wreszcie porządnych podwyżek, skoro pogłowie jest coraz mniejsze? Jakie są aktualne ceny świń w Polsce i UE? Sprawdź w naszej SONDZIE!

Ceny skupu świń rozczarowują hodowców. Zamiast spodziewanych podwyżek, część zakładów mięsnych wprowadza korekty i oferuje stawki niższe o 10-20 gr. Sytuacja jest zaskakująca, bowiem podaż tuczników z tygodnia na tydzień maleje. Polska jest jednym z krajów, w których produkcja wieprzowiny w pierwszym kwartale spadła najbardziej, więc świń na rynku brakuje, a firmy mają problem z uzyskaniem odpowiedniej ilości surowca. Ale mimo to konsekwentnie nie podnoszą cen, a nawet je obniżają. 

Obecnie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 5,80 zł/kg do 7,30 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą 8,40 zł/kg. 

Natomiast z danych KOWR wynika, że od połowy maja br. na rynku krajowym utrzymuje się wzrost cen skupu żywca wieprzowego. W dniach 27.06 – 3.07.2022 r. dostawcy za trzodę chlewną uzyskiwali przeciętnie 6,95 zł/kg, o 2 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o 5% więcej niż przed miesiącem. Żywiec ten był również o 39 proc. droższy niż przed rokiem.

r e k l a m a

Na dużej giełdzie w Niemczech znów bez zmian. Ceny świń stoją w miejscu

Rozczarowani są także niemieccy hodowcy. Dziś, 13 lipca, na dużej giełdzie VEZG ceny tuczników w klasie E znów pozostały na nie zmienionym poziomie. Stawka nadal wynosi 1,85 euro/kg. Cena ta będzie obowiązywała do 20 lipca.

Trudna sytuacja sektora utrzymuje się także w wielu krajach unijnych.

- Ogniska ASF są notowane we Włoszech. Wirus ASF został przeniesiony w Niemczech pod granicę holenderską i francuską, co stwarza poważne zagrożenie rozprzestrzenienia się choroby na kolejne kraje i możliwość dalszych restrykcji eksportowych. Na szczęście przeniesienie wirusa na tak znaczne odległości w u naszego zachodniego sąsiada nie wywołały dotychczas większych konsekwencji handlowych - wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig. 

Jakie będą ceny świń w drugiej połowie roku?

Analitycy przewidują, że kolejne miesiące prawdopodobnie przyniosą dalsze spadki pogłowia świń w UE, w tym również w Polsce. A to powinno przyspieszyć wzrost cen.

- Zmniejszona podaż przełoży się na podwyżki cen na rynku trzody chlewnej. Oczekujemy, że dynamika wzrostów cen w drugiej połowie może przyspieszyć do +33-45 proc. w relacji rocznej, choć presja kosztowa w zakresie tuczu wciąż będzie wysoka z uwagi na wysokie ceny zbóż, ale także ceny paliw, energii i rosnące koszty pracy - oceniają ekonomiści PKO BP w najnowszym wydaniu AgroNawigatora. 

Z tych prognoz wynika więc, że ceny żywca w drugiej połowie roku będą się wahać w przedziale 5,70-6,30 zł. Czyli będą takie, jak obecnie.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 8 lipca 2022 roku.

Z sondy przeprowadzonej przez dziennikarzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” w piątek 8 lipca 2022 roku wynika, że ceny skupu świń w większości skupów nie zmieniły się lub spadły o 10 gr. 

A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 6,25 zł/kg (spadek o 10 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 6,10-6,80 zł/kg (bez zmian);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 6,50 zł/kg (bez zmian);
  • Złoczex, Złoczew - 6,50 zł/kg (bez zmian),
  • PPHU Kawiks Patoki- 6,30-6,70 zł/kg zł/kg (bez zmian).

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 5,80 - 6,20 zł/kg (bez zmian) oraz 8,20 zł/kg wbc kl.E (bez zmian);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,20-6,80 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,30 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 6,25-6,60 zł/kg (spadek o 10 gr);
  • Mróz – 8,40 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian).

oprac. ksz
fot. arch

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Do świń dokładają wszyscy w Europie

Genetyka w profesjonalnej produkcji trzody chlewnej daje zwierzęta stada podstawowego o bardzo wysokiej wydajności, łatwo adaptujące się do różnych warunków chowu i dostarczające licznych miotów prosiąt.

czytaj więcej

Ceny świń rosną powoli, ale na horyzoncie duże podwyżki. Ile za tuczniki płacą zakłady mięsne?

Na krajowym rynku żywca wieprzowego nie widać efektu sezonu grillowego. Ceny świń rosną, ale bardzo powoli. Rozczarowani są także niemieccy hodowcy, bo na dużej giełdzie notowania stoją w miejscu już od sześciu tygodni. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce i UE? Sprawdź w naszej SONDZIE!

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kiedy wzrosną ceny świń? Tłumaczy szef giełdy VEZG

Jednym z naszych prelegentów podczas Forum Rolników i Agrobiznesu – Świnie był Albert Hortmann-Scholten, szef niemieckiej giełdy VEZG, który dokładnie omówił obecną sytuację na rynku trzody chlewnej. Ceny mimo, że nie są niskie, nie nadążają za kosztami produkcji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)