Ceny świń: Ile zakłady mięsne płacą za tuczniki? Jakie będą ceny w drugiej połowie roku?
Ceny tuczników na krajowym rynku nie napawają optymizmem - zamiast rosnąć spadają. Czy rolnicy doczekają się wreszcie porządnych podwyżek, skoro pogłowie jest coraz mniejsze? Jakie są aktualne ceny świń w Polsce i UE? Sprawdź w naszej SONDZIE!
Ceny skupu świń rozczarowują hodowców. Zamiast spodziewanych podwyżek, część zakładów mięsnych wprowadza korekty i oferuje stawki niższe o 10-20 gr. Sytuacja jest zaskakująca, bowiem podaż tuczników z tygodnia na tydzień maleje. Polska jest jednym z krajów, w których produkcja wieprzowiny w pierwszym kwartale spadła najbardziej, więc świń na rynku brakuje, a firmy mają problem z uzyskaniem odpowiedniej ilości surowca. Ale mimo to konsekwentnie nie podnoszą cen, a nawet je obniżają.
Obecnie ceny skupu tucznika z ubojni i zakładów mięsnych wahają się w granicach: od 5,80 zł/kg do 7,30 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą 8,40 zł/kg.
Natomiast z danych KOWR wynika, że od połowy maja br. na rynku krajowym utrzymuje się wzrost cen skupu żywca wieprzowego. W dniach 27.06 – 3.07.2022 r. dostawcy za trzodę chlewną uzyskiwali przeciętnie 6,95 zł/kg, o 2 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o 5% więcej niż przed miesiącem. Żywiec ten był również o 39 proc. droższy niż przed rokiem.
Na dużej giełdzie w Niemczech znów bez zmian. Ceny świń stoją w miejscu
Rozczarowani są także niemieccy hodowcy. Dziś, 13 lipca, na dużej giełdzie VEZG ceny tuczników w klasie E znów pozostały na nie zmienionym poziomie. Stawka nadal wynosi 1,85 euro/kg. Cena ta będzie obowiązywała do 20 lipca.
- Ogniska ASF są notowane we Włoszech. Wirus ASF został przeniesiony w Niemczech pod granicę holenderską i francuską, co stwarza poważne zagrożenie rozprzestrzenienia się choroby na kolejne kraje i możliwość dalszych restrykcji eksportowych. Na szczęście przeniesienie wirusa na tak znaczne odległości w u naszego zachodniego sąsiada nie wywołały dotychczas większych konsekwencji handlowych - wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.
Jakie będą ceny świń w drugiej połowie roku?
Analitycy przewidują, że kolejne miesiące prawdopodobnie przyniosą dalsze spadki pogłowia świń w UE, w tym również w Polsce. A to powinno przyspieszyć wzrost cen.
Z tych prognoz wynika więc, że ceny żywca w drugiej połowie roku będą się wahać w przedziale 5,70-6,30 zł. Czyli będą takie, jak obecnie.
Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 8 lipca 2022 roku.
Z sondy przeprowadzonej przez dziennikarzy „Tygodnika Poradnika Rolniczego” w piątek 8 lipca 2022 roku wynika, że ceny skupu świń w większości skupów nie zmieniły się lub spadły o 10 gr.
A oto jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:
Kujawsko-pomorskie:
- Kwiecińscy, Żnin - 6,25 zł/kg (spadek o 10 gr);
Lubelskie:
- ZM Wierzejki – 6,10-6,80 zł/kg (bez zmian);
Łódzkie:
- Marciniak, Sędzimirowice – 6,50 zł/kg (bez zmian);
- Złoczex, Złoczew - 6,50 zł/kg (bez zmian),
- PPHU Kawiks Patoki- 6,30-6,70 zł/kg zł/kg (bez zmian).
Małopolskie:
- PW Laskopol Limanowa – 6,50 zł/kg (bez zmian);
Mazowieckie:
- ZM Mościbrody – 5,80 - 6,20 zł/kg (bez zmian) oraz 8,20 zł/kg wbc kl.E (bez zmian);
Podlaskie:
- ZM Bost, Turośń Kościelna – 6,20-6,80 zł/kg (bez zmian);
Podkarpackie:
- Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,30 zł/kg (bez zmian);
Wielkopolska:
- Jóźwiakowski – 6,25-6,60 zł/kg (spadek o 10 gr);
- Mróz – 8,40 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian).
oprac. ksz
fot. arch
Kamila Szałaj
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl
Najważniejsze tematy