Brakuje bydła, pojawiła się nadzieja dla hodowców świń. Jakie są ceny żywca wieprzowego i wołowego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Brakuje bydła, pojawiła się nadzieja dla hodowców świń. Jakie są ceny żywca wieprzowego i wołowego?

29.11.2021autor: Michał Czubak

Święta coraz bliżej, a mimo to ceny skupu świń stoją w miejscu. W lepszej sytuacji są producenci bydła, bo popyt zarówno na jałówki, byki i krowy nieprzerwanie rośnie. Wraz z nim w górę idą ceny. Ile dziś zakłady płacą za żywiec wołowy i wieprzowy? Sprawdź w naszej cotygodniowej sondzie!

Chiny: wreszcie zaczęły rosnąć trzody chlewnej 

Trwa okres przedświąteczny. Niestety, pomimo zwiększonych zamówień ze strony zakładów mięsnych, ceny skupu świń nie uległy zmianie.

r e k l a m a
- Za klasę E krajowe skupy płaciły średnio 5,25 zł/kg. Niskie ceny skupu przy wysokich kosztach paszy prowadzą do zwiększonych ubojów loch w celu ograniczenia strat ponoszonych przez producentów trzody chlewnej - wyjaśnia Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej POLPIG. 

Dodatkowo tegoroczną, bardzo złą sytuację hodowców świń, pogarsza nadprodukcja, która też ogranicza przedświąteczne podwyżki.

Jednak analitycy rynkowi dają hodowcom odrobinę nadziei. Okazuje się, że w Chinach ceny trzody chlewnej poszły w górę o kilkadziesiąt procent.

- To daje szansę europejskiej wieprzowinie na eksport - zaznacza bank ING.

Ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce - bez zmian mimo okresu przedświątecznego 

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 3,70 zł/kg (wzrost o 20 gr);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 3,6-4,1 zł/kg (bez zmian);

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 3,65 zł/kg

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 4,18 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 3,70-4,10 zł/kg (wzrost o 10 gr); 5,0 zł/kg wbc kl.E (bez zmian); maciory 2,4 zł/kg (bez zmian);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 3,70-4,1 zł/kg (wzrost o 10-50 gr);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 4,46 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 3,7 zł/kg (bez zmian);
  • Mróz – 5,20 zł/kg (bez zmian).

Nadal występują problemy z dostępnością żywca wołowego

Dobra passa na rynku żywca wołowego trwa. Rośnie popyt, rosną ceny w skupie. W drugiej połowie listopada średnia cena żywca wołowego wyniosła 9,16 zł/kg (dane MRiRW). To o 56 groszy (6,5 proc.) więcej niż przed miesiącem. Jak wyliczają analitycy banku ING, w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku cena jest o niemal 46 proc. wyższa. W stosunku do ubiegłego tygodnia zdrożały wszystkie grupy bydła, ale największe skoki obserwujemy w przypadku jałówek.

Trend wzrostowy utrzymuje się u także w innych krajach UE. Obecnie najwyższe ceny skupu notowane są w Niemczech - ponad 4,49 euro/kg.

Eksperci przewidują, że wzrosty cen bydła będą notowane również w kolejnych miesiącach, bo nadal utrzymują się problemy z dostępnością surowca.

- Dopasowanie produkcji to popytu to proces długofalowy, w związku z czym bieżący poziom cen będzie się utrzymywać w nadchodzącym okresie. Bardzo prawdopodobne są kolejne wzrosty, jeszcze w tym roku z uwagi na zbliżający się okres świąteczny - wyjaśniają analitycy ING. 

Jednak hodowcy bydła nie 

Kolejny wzrost ceny skupu żywca wołowego w Polsce

Osi Poland Foodworks – byki 17 zł/kg (kl. O) (bez zmian), jałówki 16,70 zł/kg (kl. O) (wzrost o 70 gr), krowy 15,50 zł/kg (kl. O) (wzrost o 50 gr);

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – byki 8–10,50 zł/kg (bez zmian), jałówki 9,0–10 zł/kg (wzrost o 2 zł), krowy 5,5 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – byki: 17,4 zł/kg ( kl. O) (bez zmian), 18,0 zł/kg (kl. R) (bez zmian), jałówki: 16,8 zł/kg (kl. O) (bez zmian), 17,4 zł/kg (kl. R) (bez zmian);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – byki 8,0–11 zł/kg (bez zmian), jałówki 7,0–9,0 zł/kg (bez zmian); krowy 2,8-5,6 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody– byki 19 zł/kg (kl. O) (wzrost o 80 gr), 19,40 zł/kg (kl. R,) (wzrost o 80 gr) 19,60 zł/kg (kl. U dostawy pow. 10 szt.) (wzrost o 80 gr), jałówki 17,50 zł/kg (kl. O) (wzrost o 20 gr), 18 zł/kg (kl. R) (wzrost o 20 gr), krowy 15,5 zł/kg (320 kg mięsa) (wzrost o 1 zł);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – byki 8-11 zł/kg (bez zmian), jałówki 8-11 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – byki 8,1 - 10,20 zł/kg (wzrost o 80 gr), jałówki - 6,5 - 8,40 zł/kg (wzrost o 40 gr), krowy 4,6 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski, Damasławek – byki 11,20 zł/kg (bez zmian), jałówki 10,50 zł/kg (bez zmian), krowy – 6,6 zł/kg (bez zmian).

Oprac. K. Szałaj
fot. GIW

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie są ceny skupu bydła na początku 2022 roku?

Po grudniowych spadkach, w nowym roku ustabilizowały się ceny bydła. Czy takie stawki utrzymają się dłużej, czy znów możemy liczyć na podwyżki? Jakie są ceny skupu bydła na początku 2022 roku? Sprawdź w naszej cotygodniowej sondzie!

czytaj więcej

W grudniu wzrośnie sprzedaż mięsa. Czy wzrosną też ceny skupu świń?

Już niedługo rozpocznie się okres przedświąteczny. Najbliższe tygodnie będą więc czasem zwiększonego popytu na artykuły spożywcze, m.in. na mięso. Czy to oznacza, że w skupach wzrosną też ceny żywca?

czytaj więcej

Ceny skupu większości produktów rolnych znów wzrosły. Ale rolników to nie cieszy

GUS opublikował zestawienie cen produktów rolnych w październiku 2021. Ceny skupu podstawowych produktów rolnych w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosły o 15,6 proc., a w porównaniu z wrześniem 2021 wzrosły o 2,1 proc. Co jeszcze wiemy o cenach z ubiegłego miesiąca?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)