Analitycy wskazują, kiedy ceny świń zaczną rosnąć
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Analitycy wskazują, kiedy ceny świń zaczną rosnąć

11.01.2022autor: Kamila Szałaj

Drastycznie niskie ceny trzody chlewnej w ubiegłym roku spowodowały, że wielu hodowców zamknęło swoje chlewnie. Czy jest szansa, że w tym roku ceny tuczników pójdą w górę? Ile dziś zakłady w Polsce płacą za żywiec wieprzowy? Sprawdź w naszej sondzie!

Sytuacja na unijnym rynku wieprzowiny jest dramatyczna. Wielu hodowców albo ogranicza produkcję, albo ogłasza bankructwo. Oczywiście lawinowe redukcje macior dorowadzą w konsekwencji do wzrostu cen skupu żywca. Ale, jak zauważa Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig, należy się liczyć z tym, że koszty produkcji, m.in. paszy nie będą spadać.

r e k l a m a
- Poza tym nadzieja na znaczący wzrost unijnego eksportu do Chin w 2022 r. może okazać się płonna. Działania chińskiego rządu oraz inwestorów doprowadziły do znacznej odbudowy pogłowia świń w Państwie Środka. Wyrazem tego jest wzrost stawek celnych na wieprzowinę pochodzącą z UE z 8 proc. na 12 proc. - zaznacza Aleksander Dargiewicz, prezes Polpig. 

Dodatkowo, pierwszy przypadek ASF u dzika w północnej części Włoch, o którym pisaliśmy TUTAJ, może spowodować wzrost podaży mięsa na rynku unijnym. Jak wylicza Polpig, eksport wieprzowiny z Włoch do krajów trzecich wynosi ok. 140 tys. ton. Państwa nieuznające regionalizacji zwyczajnie tego mięsa nie kupią i zostanie ono w UE.

W Polsce ceny tuczników pozostają stabilne na niskim poziomie. Za świnie w wadze żywej zakłady płacą między 3,80 a 4,40 zł/kg, a za wbc w klasie E 5,70 zł/kg, czyli tyle co przed tygodniem. 

Trzoda chlewna: jest szansa na wzrost cen skupu 

Czy jest szansa, że sytuacja na rynku trzody chlewnej poprawi się w tym roku?  

Taką nadzieję producentom świń dają analitycy rynkowi. Zdaniem przedstawicieli Credit Agricole, pod koniec 2022 r. cena skupu żywca wieprzowego powinna wynieść 5 zł/kg. Podobne wyliczenia zrobili analitycy PKO BP.  Ich zdaniem cena skupu trzody chlewnej w 2022 roku wzrośnie o 8-15 proc.

- Blisko 20-proc. dynamiki cen można oczekiwać w drugiej połowie 2022 roku – zaznaczają w raporcie AgroNawigator. 

W ich ocenie w pierwszej połowie nowego roku wzrost cen będzie nadal tłumiony przez niski popyt poza UE.

- Impulsem do wzrostu cen, w warunkach ograniczonego popytu, będzie zmniejszona podaż w UE pod wpływem utrzymującej się długotrwale niskiej opłacalności produkcji – czytamy w raporcie.

Poza tym, jak zwracają uwagę ekonomiście ING, pozytywną informacją jest podpisanie przez Francję i Chiny porozumienia, które pozwoli na regionalizację eksportu w przypadku wykrycia przypadków ASF we Francji. Oznacza to, że francuska wieprzowina z terenów wolnych od wirusa będzie mogła być eksportowana do Państwa Środka, nawet jeśli w innym regionie Francji potwierdzone zostanie ognisko ASF. W ten sposób choć trochę nadwyżki mięsa wyjedzie poza UE.

Ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce (sonda przeprowadzona 5 stycznia w porównaniu z cenami z połowy grudnia 2021 roku)

Łódzkie:

  • Marciniak, Sędzimirowice – 3,90 zł/kg (spadek o 20 gr),
  • Złotex, Złoczew - 4 zł/kg (bez zmian),
  • PPUH Kawiks, patoki - 3,80-4,20 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

  • ZM Wierzejki – 3,8-4,3 zł/kg (bez zmian);

Kujawsko-pomorskie:

  • Kwiecińscy, Żnin - 3,85 zł/kg (spadek o 20 gr);

Małopolskie:

  • PW Laskopol Limanowa – 4,18 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

  • ZM Mościbrody – 3,90-4,40 zł/kg (spadek o 10 gr); 5,50 zł/kg wbc kl.E (spadek o 20 gr); maciory 2,4 zł/kg (bez zmian);

Podlaskie:

  • ZM Bost, Turośń Kościelna – 3,80-4,30 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

  • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 4,4 zł/kg (bez zmian);

Wielkopolska:

  • Jóźwiakowski – 3,90-4,40 zł/kg (spadek o 30 gr);
  • Mróz – 5,50 zł/kg (wzrost o 10 gr).
Oprac. K. Szałaj, fot. D. Stancelewska
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Rynek tuczników: świńska paranoja trwa

Ceny tuczników są jak zamurowane, a koszty produkcji cały czas pną się w górę, na dodatek w najbliższym czasie perspektywy na poprawę sytuacji zdają się marne. 

czytaj więcej

Mocznik nawet za 4350 zł. Jakie są ceny nawozów na początku 2022 roku?

Zdaniem ekonomistów ceny nawozów znów mogą pójść w górę. Czy polski rząd pomoże rolnikom? Ile dziś kosztują nawozy? Sprawdź w naszej SONDZIE!

czytaj więcej

O ile wzrosną ceny zbóż? Czy ceny świń i mleka będą spadać czy rosnąć? Prognoza na 2022 rok

Jakie będą ceny zbóż w nowym roku? Czy zakłady wreszcie więcej zapłacą za świnie? Czy stawki za mleko nadal będą rosnąć? Sprawdzamy prognozy ekonomistów dotyczące cen skupu w 2022 roku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)