Rynek tuczników: świńska paranoja trwa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek tuczników: świńska paranoja trwa

20.01.2022autor: Jan Bromberek

Ceny tuczników są jak zamurowane, a koszty produkcji cały czas pną się w górę, na dodatek w najbliższym czasie perspektywy na poprawę sytuacji zdają się marne. 

Sytuacja nie do pozazdroszczenia i bardzo trudna do logicznego wytłumaczenia. Tuczniki bowiem od wielu tygodni są niemal bezwartościowe. Cena w Niemczech od jesieni zeszłego roku praktycznie pozostaje niewzruszona, co powoduje, że u nas stawki także pozostają bez zmian, do tego na bardzo niskim poziomie – ceny żywca wieprzowego cały czas oscylują wokół 4 zł/kg netto, a w rozliczeniach poubojowych najczęściej ustalane są na 5,4 do 5,6 zł/kg netto.

W relacji do kosztów produkcji, które systematycznie rosną od kilku miesięcy, nie ma mowy o opłacalności – wg różnych szacunków straty na produkcji tuczników w cyklu zamkniętym sięgają już 200 zł/szt. W cyklu otwartym to, ile trzeba dołożyć do interesu, zależy od tego, za ile rolnik kupi warchlaki – nawet przy niskich cenach prosiąt, które dziś obowiązują, trudno myśleć o sensownym zarobku. Dlatego z rynku dosłownie znikają gospodarstwa produkujące wieprzowinę.

I tutaj pojawia się paradoks – wg oficjalnych danych niemal w całej Europie, w tym i w Polsce, produkcja wieprzowiny się kurczy, a ceny i tak szorują po dnie. Na naszym rynku pośrednicy czy ubojnie czasami wręcz szukają towaru, bo jest go mało, jednak gdy przychodzi do ustalania ceny, wtedy nikt nie jest w stanie godziwie zapłacić. Co więcej, przetwórcy, a najczęściej małe masarnie, zdają się walczyć z lokalnymi dostawcami żywca. Doskonale obrazuje to przykład z jednego z wielkopolskich zakładów, bijących i przerabiający dziennie kilkadziesiąt sztuk tuczników – w połowie stycznia zakład ten na kilka dni wstrzymał ubój i rzecz jasna zakup tuczników, bo kupił hiszpańskie schaby i karkówki w cenie 6 do 8 zł/kg netto. A gdy towar ten się skończył, rzeczony zakład opuścił ceny tucznika do 3,8 zł/kg żywca, tłumacząc to kiepskim zbytem wyrobów wędliniarskich i mięsa. Niestety, takie praktyki są normą. Pośrednicy i ubojnie wiedzą, że rolnicy muszą sprzedać towar, więc ani myślą podnosić ceny, a o przyszłość nikt się nie martwi.

r e k l a m a

Zobacz aktualne stawki za tuczniki!

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ceny bydła i trzody: jakie prognozy na rynku mięsa?

Ceny bydła są rekordowe, a ponadto czterokrotnie wyższe niż trzody w skupie, różnica nigdy nie była tak wysoka. Nasi zachodni sąsiedzi zapowiadają zmianę trendu na rynku wieprzowiny, co może zwiastować poprawę sytuacji w Polsce. Co na to wskazuje? 

czytaj więcej
Aktualności

KE nie zgadza się na pomoc na rynku wieprzowiny. Dlaczego?

Komisja Europejska przyznaje, że sytuacja na rynku wieprzowiny w ostatnim czasie przypominała jazdę na kolejce górskiej, jednak twierdzi, że hodowcy mogą zacząć ostrożnie myśleć… optymistycznie. Co z interwencją na rynku wieprzowiny?

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

UOKiK – dwie sieci i kilka zakładów zmieniło praktyki dot. zakupu mięsa/świń ze stref ASF

Według wyników kontroli UOKiK sieci handlowe i duże zakłady mięsne bez uzasadnionego powodu nie odmawiały przyjmowania mięsa ze zdrowych zwierząt hodowanych w strefach ASF. Jednak dwie sieci zmieniły swoje praktyki po interwencji prezesa UOKiK.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)