Żniwne pogotowie cenowe: Zbiory pszenicy wciąż na początku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żniwne pogotowie cenowe: Zbiory pszenicy wciąż na początku

22.07.2019autor: dr Juliusz Urban

Na południu Polski, w niektórych punktach skupu ustawiają się kolejki z pszenica, najczęściej jednak ruch odbywa się równomiernie i nie ma nadmiernej podaży. W centrum kraju kombajny dopiero się przygotowują do pierwszych wjazdów w pola, a na północy trzeba będzie jeszcze zaczekać minimum tydzień na rozpoczęcie koszenia – informują zlokalizowani tam kupujący.

Ceny są stabilne na skupach a jednodniowe wzrosty cen na giełdach kolejnego dnia są z kolei niwelowane spadkami. Pszenica na Matifie dziś kosztuje 175,5 euro/t na wrzesień.  Na krajowym rynku proponowane ceny pszenicy to:

  • Pszenica konsumpcyjna 630-700 zł/t netto.
  • Pszenica paszowa  600-660 zł/t netto.
Dostawy do portów proponuje się po niższych już cenach, niż w poprzednim okresie, ale i tak eksporterzy nie spodziewają się handlu w najbliższym czasie. Oczywiście poza wcześniej zawartymi kontraktami.  Wyraźnie dostrzega się brak znaczących premii cenowych za białko.

  • Pszenica konsumpcyjna 14% białka  705–720 zł/t netto, a z gwarancja glutenu powyżej 30% - 735 zł/t
  • Pszenica konsumpcyjna 12% białka  700–705  zł/t netto.
Jęczmień ozimy na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Wielkopolsce został zebrany prawie w całości. W Polsce Centralnej i na Podkarpaciu – w ponad połowie. Zaczynają się też pierwsze wjazdy w jęczmień jary, ale ziarno jest bardzo drobne i plony ze zebranych już plantacji nie zachwycają  – wynoszą 3-4 t/ha. 
Ceny jęczmienia są bardzo zróżnicowane od 540-600 zł/t. Wyższe ceny płacą hodowcy trzody chlewnej kupujący na swoje potrzeby

r e k l a m a
Zaczyna też w skupach pojawiać się żyto, ceny są oferowane najczęściej na poziomie 530-580 zł/t  to ziarno zapewne ma duży potencjał wzrostu ceny w dalszej perspektywie

Na owies jest jeszcze za wcześnie, ale oferowane ceny są bardzo rozbieżne. Kupujący już dziś wietrzą problem z gęstością i bardzo mocno promują ładny owies ceną.  Standardowo rynek oferuje 500-570 zł za tonę, ale z dobra gęstością oferuje się nawet 600-610 zł za tonę.

Natomiast ceny oferowane przez przetwórców są na nieznacznie wyższe:
    •    Pszenica konsumpcyjna 650–700 zł/t
    •    Pszenica paszowa 630-680 zł/t
    •    Żyto konsumpcyjne 550-580 zł/t
    •    Żyto paszowe 540-570 zł/t
    •    Pszenżyto 560-620 zł/t
    •    Jęczmień paszowy 570-600 zł/t
    •    Kukurydza 630-680 zł/t
    •    Owies paszowy 500-580 zł/t

– Pierwsza faza żniw pokazuje niepokojący obraz jakościowy i zróżnicowane plony od 4-11 ton/ha – mówi dyrektor Goodmills Polska Sp. z o. o. Wojciech Bieszczad podczas rozmowy odbytej na Gdańskiej Giełdzie Zboża. ZOBACZ CAŁY WYWIAD!

Sprawdź też aktualne ceny rzepaku!
Juliusz Urban
autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Żniwne pogotowie cenowe: południe finiszuje, a północ startuje

Żniwa postępują, w województwach zachodnich i południowych zbiory są już dobrze za połową. Jeśli tylko pogoda pozwoli, to następny tydzień przyniesie zakończenie koszenia. Natomiast na północy kraju są dopiero pierwsze wjazdy w pole. 

czytaj więcej
Rynek zbóż

Żniwa 2019: sytuacja w Polsce i na świecie

W USA pszenicę ozimą zebrano z 70 % areału, tj. o 10 % mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Należy dodać, że 76 % pól obsianych z kolei pszenicą jarą jest w dobrej i bardzo dobrej kondycji. W Rosji, agencja IKAR prognozuje zmniejszenie plonów o 1,3 mln ton, do poziomu 77,4 mln ton. Zwracamy jednak uwagę, że różne źródła szacują plony w Rosji na rozbieżnych poziomach. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Żniwa 2019: Kombajny w pszenicy, rzepak czeka

Wykorzystując okienko pogodowe rolnicy na południu Opolszczyzny przy granicy z Czechami szybko wyjechali w pola, aby młócić pszenicę. I robią to, kiedy rzepak jeszcze stoi na polach, bo nie dojrzał do zbioru.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)