Ruszyły małe żniwa – mamy pierwsze informacje o plonach i jakości jęczmienia!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ruszyły małe żniwa – mamy pierwsze informacje o plonach i jakości jęczmienia!

27.06.2019autor: dr Juliusz Urban

Do punktów skupu trafił już pierwszy jęczmień. Informacje o plonach są dość optymistyczne. Ze zbieranych pierwszych pól rolnicy osiągnęli plon od 5,5 do 7 t/ha. 

Dostarczone do punktów skupu ziarno miało gęstość od 59 kg/hl do nawet 64 kg/hl. Wcześniej siane zboża ozime zdają się bronić przed efektami suszy. Zapewne gorzej będzie z później zasianą pszenicą, zaś najbardziej mogą ucierpieć zboża jare. Ceny osiągane za pierwsze dostawy jęczmienia kształtują się na poziomie 530-580 zł/t netto zależnie od punktu skupu. Są jednak takie regiony, które utrzymują cenę 600 a nawet 620 zł za tonę ziarna.

 

W tle rozpoczynających się żniw przyglądamy się cenom w punktach skupu

Kupujących stare zboże można policzyć na palcach jednej ręki. Bardzo małe jest zapotrzebowanie na ziarno i magazyny czekają spokojnie na tańsze dostawy z nowych zbiorówBardzo niewiele punktów skupu przyjmuje stare zboże, a ceny spadły od zeszłego tygodnia o ok. 20 zł/t. 

Niemal wszystkie, aktualnie oferowane ceny wydają się kształtować na poziomach, które będą obowiązywać na starcie nowych zbiorów

 

Pszenicę konsumpcyjną sprzedaje się w cenach 630-690 zł/t, pszenicę na paszę kupujący wyceniają najczęściej 620-680 zł/t.

 

Potaniała także kukurydza, propozycje cen osiągają poziomy 600-650 zł/t.  


Żyto jest kupowane w niewielkich ilościach, a ceny są w szerokim zakresie od 520 do 630 zł/t. 

 

Kupujący pszenżyto, płacą za nie najczęściej 560-620 zł/t

wszystkie aktualne ceny skupu zbóż sprawdzisz tutaj

 

Wraz ze wzrostem cen pszenicy na giełdach, wzrosły nieco ceny pszenicy konsumpcyjnej z dostawami do portów. Eksporterzy proponują na kontraktach następujące poziomy:

  • pszenica 14% białka ceny 755–760 zł/t
  • pszenica 12,5% białka ceny 735–740 zł/t.
Oczywiście o ostatecznych poziomach cen w kontraktach, decydują parametry, ilość, termin dostawy oraz aktualne notowania na giełdzie.

ju

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek rzepaku

Ceny rzepaku i zbóż na giełdach spadły

Rzepak i pszenica tanieją na giełdach. Presja nadchodzących żniw, przy braku eksportu może spowodować trudności ze sprzedażą w dobrych cenach. 

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Żniwa rzepakowe już za kilka dni, a zakłady tłuszczowe mają pełne magazyny

Na koniec tego tygodnia rolnicy zapowiadają pierwsze wjazdy w dojrzały już do zbioru rzepak. Przyglądamy się, jak wygląda przygotowanie do przyjęcia dużych partii surowca przez zakłady tłuszczowe oraz radzimy jak zachować się w handlu.

czytaj więcej
Rynek zbóż

USA: Najmniejszy od 100 lat poziom zasiewów pszenicy

Tuż przed startem żniw w Europie, przyglądamy się doniesieniom zza oceanu. Amerykański Departament Rolnictwa publikuje dane statystyczne o ilościach zasiewów głównych upraw.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)