Żniwa rzepakowe już za kilka dni, a zakłady tłuszczowe mają pełne magazyny
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Żniwa rzepakowe już za kilka dni, a zakłady tłuszczowe mają pełne magazyny

02.07.2019autor: dr Juliusz Urban

Na koniec tego tygodnia rolnicy zapowiadają pierwsze wjazdy w dojrzały już do zbioru rzepak. Przyglądamy się, jak wygląda przygotowanie do przyjęcia dużych partii surowca przez zakłady tłuszczowe oraz radzimy jak zachować się w handlu.

W kraju rozpoczęły się już małe żniwa, upały i sucha pogoda powodują, iż trudno będzie oddzielić okres zbioru jęczmienia od żniw rzepakowych i pszenicznych. Te ostatnie zapewne także będą się przeplatać. Szybciej dojrzałe pszenice będą zbierane przed mocniejszymi rzepakami.  Oznaczać to będzie spore utrudnienia na punkach skupu, gdyż nie wszyscy skupujący są przygotowani technicznie na łączne przyjmowanie kilku asortymentów zbóż. Do takich wieloasortymentowych operacji potrzebna jest infrastruktura wyposażona w więcej koszy zasypowych i większą liczbę magazynów, z odrębnymi drogami technologicznymi. Jednoczesne, przeplatające się zbiory rzepaku i zbóż, powodować będą spiętrzenie w kolejkach i wydłużający się czas oczekiwania na wysypanie zboża, ze względu na konieczność oczyszczenia dróg transportowych w elewatorach. Zwracamy na ten fakt uwagę już dziś, gdyż z naszego wywiadu zrobionego w zakładach tłuszczowych, prawie wszystkie firmy mają pełne magazyny starego rzepaku jeszcze przed startem zbiorów 2019 r. W naszym lipcowym wydaniu top agrar Polska piszemy o tym, że przetwórcy oceniają, iż starego rzepaku jest w kraju od 200–250 tys. ton. Zamów prenumeratę.

r e k l a m a
Aktualnie ilości te zmieniły się tylko nieznacznie, biorąc pod uwagę znane nam ilości rzepaku w zakładach przetwórczych, które miały swoje okresy postoju technicznego, i tylko kilka dużych partii surowca pozostałego w firmach handlowych, możemy śmiało zaryzykować tezę, że zapas startowy wynosi ok. 150–180 tys. ton ubiegłorocznych nasion. Taka ilość, połączona nawet z niewielkim importem rzepaku z Czech i Słowacji, który trafia już do przetwórni na południu kraju, powoduje, że musimy liczyć się z ograniczeniami w bieżących zakupach „czarnego złota” bezpośrednio przez przetwarzających.

Dziś, jeszcze przed żniwami, słyszymy od przedstawicieli przemysłu olejarskiego informacje, że obecnie kontraktują już tylko nieznaczne ilości z dostawami na lipiec, a z pozostałą ilością zapraszają w sierpniu. Z dnia na dzień, wraz z postępem żniw, kurczyć się będzie lista magazynów firmowanych przez zakłady tłuszczowe, które będą mogły przyjąć rzepak w żniwa. Oczywiście pozostaną na rynku ze swymi magazynami jeszcze firmy handlowe. Jednak po poprzednim roku, gdy rzepak w żniwa był najdroższy, a później taniał, nie będą one skłonne do spekulacyjnych warunków transakcji, cen i terminów realizacji oraz płatności. Stąd ważnym jest by, ci którzy chcą lub muszą sprzedać rzepak w okresie żniwnym, nie czekali do ostatniego momentu i postarali się o odpowiednie zabezpieczenie umowami swych zbieranych plonów. 


Obecnie ceny rzepaku, proponowane przez przetwórców kształtują się na poziomach 1515–1540 zł/t netto plus dopłaty z tytułu jakości. Niektórzy przetwórcy i handlowcy oferując wyższe ceny, proponują kontrakty bez dopłat. Co w tym roku, przy realnie suchym rzepaku może być nieco mniej korzystne. Na słabnące ceny wpływ ma umacniający się kurs złotówki do Euro (4,24 euro/zł).  Natomiast na rynku roślin oleistych ważnym czynnikiem jest cena soi, której ogromna podaż była hamowana przez konflikt handlowy USA-Chiny. Na szczycie G20 w Japonii, w trakcie spotkania prezydentów, Donalda Trumpa z jego chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem zapadły decyzje, o wznowieniu rozmów w sprawie współpracy handlowej. Światowe rynki soi mogą zareagować na te informacje optymistycznie, co może wesprzeć ceny rzepaku na giełdzie Matif (wczorajsze zamknięcie 363,75 euro/t).

Ten moment ewentualnego ożywienia cen roślin oleistych, powinien być ważną chwilą dla zabezpieczenia zarówno ceny jak i możliwości fizycznej sprzedaży rzepaku, na najbliższy okres. Potem ruszy już fala podaży i zaczną się pojawiać ograniczenia, o których pisaliśmy powyżej. Najbliższe dni pokażą na jakim poziomie plonować będzie rzepak, ale zwracamy uwagę, że o faktycznym zbiorze w Polsce będzie można dopiero mówić po wjeździe na pole kombajnów w mocniejszy i lepszy rzepak, gdyż to właśnie te plantacje zadecydują o ilości i parametrach osiąganych na bieżący rok gospodarczy. Wiedza o zbiorach i poziomie zaolejenia będzie bardzo ważna dla późniejszej części sezonu. W żniwa decydująca jest przezorna polityka zabezpieczenia zbytu umowami zawartymi z wyprzedzeniem, stąd nie czekajmy do ostatniej chwili, gdy rzepak mamy na przyczepie.
Juliusz Urban, Foto. Konieczka

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co ile kosztuje?

Żniwa 2019: Ceny usług rolniczych

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie usługami rolniczymi – zgodnie potwierdzają rolnicy 
i przedstawiciele firm usługowych, z którymi rozmawialiśmy, przygotowując to zestawienie.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Lustracja pól przed żniwami. Jakie prognozy zbiorów?

Pracownicy Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach wspólnie z inspektorem Centralnego Ośrodka Badań Roślin Uprawnych przeprowadzili lustrację poletek doświadczalnych zbóż i rzepaku tuż przed żniwami. Oglądano także plantacje buraków cukrowych i soi.

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Na giełdach światowych rzepak ostro w górę

W ślad za podwyżkami cen ropy i pesymistycznymi prognozami plonów we Francji, rzepak znacznie podrożał na giełdach. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)