USA: Najmniejszy od 100 lat poziom zasiewów pszenicy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

USA: Najmniejszy od 100 lat poziom zasiewów pszenicy

01.07.2019autor: dr Juliusz Urban

Tuż przed startem żniw w Europie, przyglądamy się doniesieniom zza oceanu. Amerykański Departament Rolnictwa publikuje dane statystyczne o ilościach zasiewów głównych upraw.

Najnowszy raport kwartalny USDA, o stanie zbóż i zasiewów (piątek, 28.06.2019 r.) uwypukla najmniejszy od 100 lat areał zasiewów pszenicy. Według szacunków Narodowego Rolnego Serwisu Statystycznego (NASS), w Stanach Zjednoczonych obsiano 45,6 mln akrów pszenicy. Jest to o 5 % mniej od roku ubiegłego. Kurczą się także zapasy ziarna- 29, 2 mln ton, które są o 2% mniejsze od ubiegłorocznych. Ilość zasiewów pszenicy jest niższa od oczekiwań ekspertów, stąd może to mieć wpływ na nieznacznie rosnące ceny za oceanem. 

Zaskakujące są dane zasiewów kukurydzy w USA, gdyż pomimo problemów pogodowych zasiano jej 91,7 mln akrów, tj. o 3% więcej niż rok temu. Jednak podobnie jak w przypadku pszenicy, kukurydziane zapasy w Ameryce będą się zmniejszać o 2%. Tak optymistyczne dane zaskakują obserwatorów rynku, którzy uważali wcześniej, że zasiewy kukurydzy nie przekroczą 87 mln akrów. Niemniej jednak, ze względu na duże zużycie, zapasy kukurydzy się zmniejszą o 1,7 mln ton. Większy areał i mniejsze zapasy wydają się wskazywać na stały dryf cen kukurydzy w neutralnym trendzie bocznym, bez znacznych wzrostów i obniżek.

 

Najbardziej alarmujące są informacje dotyczące zasiewów soi. Farmerzy amerykańscy pod wpływem niskich cen i czynników pogodowych zasiali 10% mniej soi niż przed rokiem i najmniej od 6 lat. Na zbiory 2019 r. zasiano 80 mln akrów, gdy eksperci rynkowi szacowali 84,4 mln akrów. Ta duża, 5% różnica w stanie faktycznym, a ocenach rynku może nie wpłynąć jednak na znaczne wzrosty cen, ponieważ poziom zapasów soi w USA jest na rekordowym pułapie 48,7 mln ton. Pomimo, że oczekiwano niemal o 2 mln ton wyższych zapasów, to jest to o 48% więcej soi niż przed rokiem. Bardzo różnie owe dane można analizować, gdyż z jednej strony niższe zasiewy, z drugiej–bardzo wysokie zapasy, będą zapewne powodować w najbliższych dniach „przeciąganie liny” na rynkach. Który z tych czynników weźmie górę? Wydaje się, że jednak najważniejszym są zapasy. Bez udrożnienia handlu na linii USA-Chiny, ceny soi będą pozostawać na niskich poziomach i będą miały także negatywny wpływ na ceny innych oleistych, w tym rzepaku w Europie. 

Juliusz Urban, fot. Konieczka

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek rzepaku

Żniwa rzepakowe już za kilka dni, a zakłady tłuszczowe mają pełne magazyny

Na koniec tego tygodnia rolnicy zapowiadają pierwsze wjazdy w dojrzały już do zbioru rzepak. Przyglądamy się, jak wygląda przygotowanie do przyjęcia dużych partii surowca przez zakłady tłuszczowe oraz radzimy jak zachować się w handlu.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Ruszyły małe żniwa – mamy pierwsze informacje o plonach i jakości jęczmienia!

Do punktów skupu trafił już pierwszy jęczmień. Informacje o plonach są dość optymistyczne. Ze zbieranych pierwszych pól rolnicy osiągnęli plon od 5,5 do 7 t/ha. 

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Rynek oleju: Ukraina zwiększyła o 48% eksport oleju rzepakowego do UE

Czy ukraiński olej zaleje Europę i spowoduje zmniejszenie liczby zakładów tłuszczowych przerabiających rzepak w Polsce?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)