Ceny rzepaku i zbóż na giełdach spadły
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny rzepaku i zbóż na giełdach spadły

03.07.2019autor: dr Juliusz Urban

Rzepak i pszenica tanieją na giełdach. Presja nadchodzących żniw, przy braku eksportu może spowodować trudności ze sprzedażą w dobrych cenach. 

Wczoraj (2.07.2019 r.) na giełdzie Matif rzepak spadł o 2,5 euro/t. Kontrakt sierpniowy na zamknięciu giełdy wynosił 361,25 euro/t. Notowania cen pszenicy na wrzesień spadły o 1,25 euro i kształtują się na poziomie 177 euro/t.  Obniżkę cen rzepaku spowodowały spadki cen soi, która pomimo wznowienia rozmów handlowych na linii USA–Chiny zanotowała dalszy spadek. Chiny ze względu na rozprzestrzeniający się ASF i redukcje pogłowia trzody chlewnej zmniejszają popyt na soję zarówno z Ameryki jak i Brazylii.  Tanieją też duże zapasy kanoli kanadyjskiej oraz ropy naftowej, pomimo ustalonego pomiędzy OPEC i krajami niezrzeszonymi na szczycie G20, ograniczenia limitów wydobycia. Rynki surowcowe wyraźnie są pod wpływem pesymizmu inwestorów i planowanej kolejnej fali recesji w światowej gospodarce. W Europie czuje się już zdecydowanie presję żniw na ceny surowców. 

 
Plony pierwszych zbieranych upraw w Rosji i na Ukrainie wyższe niż przed rokiem

r e k l a m a

Pierwsze informacje o plonach dochodzące z krajów Europy, a także z Rosji i Ukrainy pokazują poziomy plonowania nieco wyższe niż w zeszłym roku. Dotyczy to także Polskich małych żniw i korzystnych informacji o zbieranym jęczmieniu. Według pierwszych doniesień, plony od 5,5 do 8 ton z ha farmerzy uznają za pozytywny efekt.

W Rosji, żniwa rozpoczęły się już w 4 okręgach federacji: południowym i północnym Kaukazie, regionie centralnym i Wołgogradzie- plony są o 10% wyższe niż w roku ubiegłym. Także, jak podaje Ministerstwo Rolnictwa Rosji, z zebranej już powierzchni 30,4 tys. ha rzepaku zebrano średnie plony wyniosły 2,11 t/ha, co jest dla tego regionu 18% wyższym wynikiem niż przed rokiem.  Pomimo gorącej i suchej pogody w czerwcu, uważa się, że pogoda będzie miała większy wpływ na uprawy jare, jednak prognozy zbiorów są nieznacznie korygowane. Eksperci prognozują zbiory zbóż w Federacji Rosyjskiej na poziomie 118 milionów ton, jest to o 5 mln ton więcej niż w roku ubiegłym. Z kolei agencja IKAR, poziom zbiorów pszenicy w Rosji prognozuje na 79,3 mln ton, korygując wcześniejsze szacunki o niecały 1%. 

Ekspansja Rosji i Ukrainy na rynki zagraniczne

Rosyjscy analitycy z RusAgrotrans spodziewają się wzrostu eksportu krajowego ziarna do poziomu 43,9 mln ton (w tym 35,7 mln ton pszenicy). W ostatnim czasie rośnie znaczenie konkurencji ukraińskich zbóż, dla naszego tradycyjnego rynku eksportowego. Podczas, gdy eksport pszenicy z Unii Europejskiej, 20,2 mln ton w sezonie 2018/19, zmniejszył się o 4%, to ukraiński eksport znacznie wzrósł.  W okresie od stycznia do maja 2019 r. ukraiński eksport zboża wzrósł o 21% jak podała, pełniąca rolę Ministra polityki rolnej i żywności Olga Trofimtseva (Oilworld.ru). Na Ukrainie, podobnie jak w Rosji plony są nieco wyższe niż rok temu. Zebrany z ponad połowy areału jęczmień ozimy plonuje 3% wyżej niż w roku ubiegłym (3,3 t/ha średnio). Z kilkunastu procent powierzchni zebrano pszenicę i rzepak. Pierwsza pszenica plonuje 10% wyżej niż rok temu (3,3 z/ha), zaś rzepak na poziome roku ubiegłego 1,9 t/ha.

 

Ceny dnia w zakładach tłuszczowych

W Polsce trwają zbiory jęczmienia i pierwsze rzepaki leżą już na pokosach, jest dosłownie za pięć dwunasta dla pełnego startu w rzepaki na polach. Już na jutro, pojutrze mamy informacje o planowanych zbiorach na Wielkopolsce. Po wczorajszych spadkach, na giełdach i dzisiejszej porannej korekcie ceny na plus 0,25 Euro/t, posiadające jeszcze zapasy rzepaku ze starych zbiorów, zakłady tłuszczowe nie są skłonne płacić wysokich cen za rzepak. 

 

Do ZT Kruszwica w Brzegu i Kruszwicy można sprzedać rzepak w cenie 1515 zł/tonę

 

ADM kupuje rzepak:

  • w elewatorze w Sławie Wlkp. w cenie 1510 zł/t  – dostawy na lipiec
  • w elewatorze w Chróścinie (woj. Opolskie) po 1495 zł/t – dostawy lipcowe
  • w Czerninie  (woj. Pomorskie) po 1505 zł/t – dostawy lipcowe
  • oraz w Szamotułach w cenie 1510 zł/t – dla dostaw w sierpniu

 

Glencore mający swój zakład na Lubelszczyźnie w Bodaczowie proponuje 1518 zł/t.

Za rzepak dostarczony do magazynów w Pyrzycach, Czarnogłowach, Baborowie i Szamotułach ceny są proponowane na poziomie 1516 zł/t.

 

Komagra w Tychach płaci za rzepak 1510 zł za tonę dostarczoną – dostawy bieżąc, zaś za rzepak dostarczony do Kosowa Lackiego (woj. Mazowieckie) 1500 zł/t

 

Bestoil w Lasocicach płaci za rzepak 1510 zł/t

Powyższe ceny dotyczą wartości netto i mniejszych partii, przy większych ilościach obowiązują wyższe poziomy wynegocjowane indywidualnie.

 

Firmy handlowe dopiero układają swoje cenniki, ale najczęściej spotykane poziomy oferowanych cen skupu oscylują pomiędzy 1500, a 1530 zł/t. 

 

Juliusz Urban, Foto.Konieczka

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek rzepaku

Żniwa rzepakowe już za kilka dni, a zakłady tłuszczowe mają pełne magazyny

Na koniec tego tygodnia rolnicy zapowiadają pierwsze wjazdy w dojrzały już do zbioru rzepak. Przyglądamy się, jak wygląda przygotowanie do przyjęcia dużych partii surowca przez zakłady tłuszczowe oraz radzimy jak zachować się w handlu.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Ruszyły małe żniwa – mamy pierwsze informacje o plonach i jakości jęczmienia!

Do punktów skupu trafił już pierwszy jęczmień. Informacje o plonach są dość optymistyczne. Ze zbieranych pierwszych pól rolnicy osiągnęli plon od 5,5 do 7 t/ha. 

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Bilans rzepakowy jest komfortowy, trudno liczyć na podwyżki

O aktualnej sytuacji na europejskim i krajowym rynku rzepakowym na 63. Europejskiej Giełdzie Towarowej w Warszawie rozmawialiśmy Z Tomaszem Wiką Członkiem Zarządu Bunge Polska Sp. z o.o.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)