Mniejszy obrót zbożami w kraju. Oczekuje się ożywienia eksportu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mniejszy obrót zbożami w kraju. Oczekuje się ożywienia eksportu

05.09.2019autor: dr Juliusz Urban

Handel zbożami w kraju nieco przystopował. Na wrzesień planowany jest za to większy ruch w naszych portach.

W sierpniu z Polski przez porty wyjechało jedynie 80 tys. ton pszenicy. W praktyce wypłynął tylko jeden duży statek (50 tys ton) i parę mniejszych. Większe załadunki planowane są na wrzesień. Ilość wyeksportowana przez porty w tym miesiącu może przekroczyć 200 tys. ton.
Aktualnie w Gdyni ładowany jest jeden panamax, który zabierze 60 tys ton do Arabii Saudyjskiej. W kolejnych tygodniach spodziewać się będzie można jeszcze minimum dwóch tak dużych statków i kilka mniejszych, w tym przynajmniej jeden zabierze 25 tysięcy ton.

W kraju ruch w handlu pszenicą jest wyraźnie zmniejszony.  Po żniwach obniżyła się zarówno podaż jak i mniejsze jest zainteresowanie kupujących. Wiele firm handlowych nie może sprzedać na bieżąco zapasów nieco drożej kupionych w żniwa i stąd mają zablokowane powierzchnie magazynowe. Widać jeszcze tendencję spadkową na pszenicy, ale obniżki cen na niektórych punktach skupu nie są popierane fizyczną realizacją, bo nie ma chęci do tak taniej sprzedaży.

Pszenica konsumpcyjna najczęściej kupowana jest w cenach 630–650 zł/t.

Do portów pszenica o zawartości białka 12,5% kupowana jest w cenie 690–695 zł/t z dostawą Gdańsk/Gdynia.
Eksporterzy twierdzą, że mają pełne pokrycie pod zaplanowane statki. O pszenicę z poziomem białka 14% nikt już nie pyta. W tym sezonie białko w pszenicy jest dla kupujących gratis.

Po ubiegłotygodniowych obniżkach cen pszenżyto już bardziej nie taniało, najczęściej płaci się za nie 540–580 zł/t.

Ceny jęczmienia są także stabilne,  kupowany jest on w cenach 580–600 zł/t. Są jednak wytwórnie pasz płacące cenę 650 zł/t. Taką i wyższą cenę zapłacą również kaszarnie, które mają w tym roku ogromny problem z zaopatrzeniem. 

Kupujący owies mają problem z jego gęstością, nawet schodząc z wymaganiami do 48 kg/hl trudno jest kupić owies po 500 zł/t. Ceny na rynku kształtują się na poziomach 500–550 zł/t owsa. 

r e k l a m a
Pojawia się już coraz więcej ofert na kukurydzę mokrą, kupujący wypuszczają pierwsze cenniki z poziomami 400–430 zł/t za 30% wilgotności. I choć na Wielkopolsce i Kujawach dużo więcej w tym roku kosi się kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonkę, to mogą być poziomy cenowe obowiązujące także w okresie żniw kukurydzianych. 

Aktualne ceny skupu zobaczysz tutaj

Sprawdź też aktualne ceny rzepaku!
Juliusz Urban          Foto. Twardowski

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Lubuskie: Czy zbiory kukurydzy na ziarno będą wcześniej?

Wszystko wskazuje na to, że w województwie lubuskim zbiory kukurydzy w tym roku rozpoczną się już w drugiej połowie września.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Rolnicy potrzebują stabilizacji dochodów. XXVI Kongres Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu

„Lepiej mieć stały dochód niż posiadać piękną duszę.” (Oskar Wilde) Znani ekonomiści z całego kraju i zagranicy pokazują w swych referatach, jakie wyzwania czekają rolnictwo dla dalszego rozwoju agrobiznesu i obszarów wiejskich.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Rekordowe zbiory blokują ceny zbóż

Europejski rynek pszenicy jest pod wpływem rekordowych zbiorów. W kraju pomimo mniejszej podaży po żniwach, zapełniają się magazyny i ceny spadają.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)