Rynek zbóż: Pszenica droższa na północy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek zbóż: Pszenica droższa na północy

24.10.2019autor: dr Juliusz Urban

Rosną ceny pszenicy na giełdach, na krajowym rynku te wzrosty są dostrzegalne jedynie na północy. Podwyżki w centrum i na południu hamuje drożejący transport. Na brak wzrostów cen na rynkach zbóż paszowych wpływa żniwna podaż  kukurydzy.

Odczuwa się lekkie drgnięcie cenowe na rynku pszenicy pod wpływem giełd i eksportu. Cena pszenicy na giełdzie Matif wzrosła od żniw o 12 euro, a o 4 euro tylko w ostatnim tygodniu. Aktualne notowanie giełdowe na Matifie z realizacją na grudzień wynosi 181 euro/t. Na rynku wewnątrz kraju wyraźnych wzrostów jednak nie widać, podwyżki hamuje umacniająca się w stosunku do euro złotówka. Za europejską walutę płacimy obecnie 4,27 zł i jest to ponad 10 gr mniej niż pod koniec sierpnia. Dlatego ceny w regionach południowych i zachodnich kraju stoją w miejscu. Ważnym czynnikiem nie pozwalającym na wzrosty cen jest spore zaopatrzenie młynów. Niektórzy młynarze zastrzegają, że nie będą kupować pszenicy do końca roku, inni zaś kupują niewielkie partie w okazyjnych cenach. Za pszenicę konsumpcyjną na południu i w centrum kraju płaci się 630-650 zł/t.

Na całe szczęście zaczyna się lekkie ożywienie na północy, gdzie jest bliżej do portów.  Ładowane są kolejne statki, a cena oferowana poszła do góry, w ślad za drożejącymi ofertami pszenicy eksportowanej z Rosji czy Ukrainy. Pszenica na eksport w naszych portach kupowana jest aktualnie po 740-745 zł/t na październik i listopad. Jednak drożejący w okresie żniw kukurydzianych i kampanii buraczanej transport powoduje, że efekt tych podwyżek widoczny jest jedynie w pasie północnym, w odległości do 100 km do portów.

Pszenica paszowa ma bardzo duży rozjazd cenowy, gdyż obecnie zainteresowanie wytwórców pasz i hodowców skupione jest na taniejącej kukurydzy. Ceny pszenicy paszowej kształtują się od 580 do 640 zł/tJedynie na północy i w Wielkopolsce, gdzie kukurydzy jest w tym roku mniej, pszenicę z przeznaczeniem na paszę kupuje się drożej, po 630-660 zł/t.

r e k l a m a
Mniejsze zainteresowanie żytem w skupie powoduje dalsze spadki cen, choć wydawało się, że taniej już być nie może. Żyto potaniało w całym kraju. Powszechna oferta z gospodarstw, w regionach o lżejszych glebach, decyduje o najniższym od żniw poziomie cen skupu żyta na wschodzie Polski i Mazurach. Tu żyto kupowane jest w cenach poniżej 500 zł/t.  W innych regionach najczęstsze ceny są w widełkach 500-520 zł/t. Młyny zainteresowane żytem wystawiają zdecydowanie wyższe ceny od pozostałych, ale oczekują niskiej liczby opadania i dobrego wyrównania.

Jęczmień najczęściej jest kupowany za 570–600 zł/t i w zasadzie ceny od dwóch miesięcy są podobne. Na południu cena skupu nawet delikatnie spada, w Wielkopolsce jest stabilnie. Natomiast w centrum i na Mazurach, gdzie najbardziej odczuwa się brak jęczmienia, są firmy u których ceny tego ziarna są wyższe. Wydaje się jednak, że wraz z oddalaniem się od żniw będziemy mieli do czynienia ze zrównywaniem się cen na wyższych poziomach we wszystkich regionach kraju.

Wraz z ubytkiem miejsca w elewatorach mniej jest chętnych na pszenżyto, które kupowane jest aktualnie za 530–580 zł/t, ale przy większych partiach sprzedawanych do zainteresowanej wytwórni, zwłaszcza na północy kraju i w Wielkopolsce, można osiągnąć ceny wyższe. Transakcje te ograniczają się jednak do kilkusettonowych i zawarcie umowy natychmiast powoduje, że kupujący zamyka się na inne oferty płynące dalej z rynku. Najniższe ceny uzyskuje się na wschodzie kraju, gdzie firmy paszowe całe swe zainteresowanie zakupami kierują na kukurydzę.

Żniwa kukurydziane rozkręciły się na dobre. Na południu i zachodzie zaawansowanie jest na poziomie ok. 70%, natomiast na północy dopiero dochodzi do półmetka. Duża podaż mokrego ziarna spowodowała obniżki cen skupu. Najtaniej jest na wschodzie kraju, najdrożej na Kujawach, Wielkopolsce i w Lubuskiem, gdzie kukurydzy na ziarno jest w tym roku mniej. Na wschodzie kraju ceny dochodzą do 350–360 zł/t mokrej kukurydzy. Ale słyszymy także oferty po 330 zł/t. W niektórych regionach trzeba się zapisywać na bardzo odległe terminy dostawy. Korzystają na tym firmy handlowe jeżdżące po terenie i oferujące 300 zł/t odebranej kukurydzy mokrej.  W innych regionach kształtują się najczęściej w zakresie 370–400 zł/t. Wilgotności wcześniejszych odmian są obecnie 24-26% natomiast odmian późniejszych wciąż są na poziomie 28-34%. Brak dopłat do wilgotności ziarna poniżej 25% powoduje, że w przypadku suchszego ziarna trudno jest o dopłaty z tytułu lepszych parametrów, tak jak się często zdarzało w roku poprzednim. Plony są bardzo różne, choć najsłabiej plonujące wcześniejsze odmiany już poschodziły z pól, to dochodzą nas informacje z okolic Parczewa (woj. lubelskie), że tam, gdzie w zeszłym roku zbierano po kilkanaście ton z hektara, to w tym roku rolnicy zbierają 7-8 ton na mokro. O wyższych plonach donosi się nam z Podkarpackiego i Opolszczyzny. Aktualnie zbierane późniejsze odmiany plonują 10-12 t/ha, a są nawet plantacje plonujące zdecydowanie wyżej.

Tutaj sprawdzisz ceny skupu na wszystkich punktach.

Juliusz Urban  Foto. Czubiński

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Rynek zbóż: Drożeje pszenica, a żyta nikt nie chce?

Eksport zboża z Rosji wynosi już prawie 16 mln ton, a cała Unia Europejska choć rozpędzona w handlu, eksportuje niewiele ponad połowę tej ilości. Jednak ruch w polskich portach powoduje wzrost cen pszenicy w kraju. Pozostałe zboża jeszcze nie drożeją, ale optymizm na rynku jest już wyraźny.

czytaj więcej
Kukurydza

Zasypie nas kukurydza z Ukrainy? KRIR apeluje do ministra rolnictwa o interwencję

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa o podjęcie działań dotyczących ograniczenia niekontrolowanego napływu kukurydzy z Ukrainy. Trwają zbiory krajowej kukurydzy, a ceny rynkowe nie odzwierciedlają niższych plonów tej rośliny, które odnotowują rolnicy. Producenci kukurydzy są zaniepokojeni.

czytaj więcej
Strączkowe

Zbiór soi i kukurydzy w Kombinacie Rolnym Kietrz

Prace polowe w położonym na Płaskowyżu Głubczyckim Kombinacie Rolnym Kietrz rozpoczynają się później niż w nizinnych rejonach Opolszczyzny. Ciepłą jesienna pogoda sprawiła, że jesienne prace polowe idą pełną parą.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)