Biden nie dotrzymuje obietnicy wsparcia do budowy silosów. Sprawę komentuje Jadwiga Emilewicz
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Biden nie dotrzymuje obietnicy wsparcia do budowy silosów. Sprawę komentuje Jadwiga Emilewicz

31.08.2023autor: Maryia Khamiuk

Jadwiga Emilewicz polski sekretarz stanu ds. współpracy rozwojowej z Ukrainą podkreśla, że Joe Biden prezydent USA, nie dotrzymał jeszcze obietnicy wybudowania silosów wzdłuż granicy między Polską i Ukrainą. Zapowiedział tę pomoc już w ubiegłym roku. Jak sprawę skomentowała Jadwiga Emilewicz? 

Rzadki głos krytyki wobec Stanów Zjednoczonych pojawił się ze strony sojusznika w Europie Środkowej i Wschodniej. Jadwiga Emilewicz, polski sekretarz stanu ds. współpracy rozwojowej z Ukrainą, wyraziła swoje zaniepokojenie brakiem postępu ze strony USA w kwestii budowy silosów wzdłuż granicy ukraińskiej. Te obiekty miałyby wesprzeć rolników dotkniętych skutkami wojny z Rosją.

Brak postępu w realizacji obietnicy

Emilewicz udzieliła wywiadu dla Financial Times, w którym podkreśliła, że mimo publicznych obietnic złożonych przez prezydenta Bidena, wciąż brakuje konkretnego postępu w kwestii budowy zapowiadanych silosów. Obietnica ta została przedstawiona przez Bidena w przemówieniu w Filadelfii w czerwcu ubiegłego roku, jednak w ostatnich rozmowach z urzędnikami amerykańskimi, Emilewicz nie otrzymała wystarczających szczegółów dotyczących planów w tej sprawie.

- Biden złożył tę obietnicę publicznie... ale kiedy zaczęliśmy pytać o to, nikt w administracji (amerykańskiej – red.) nie był gotowy odpowiedzieć na pytanie – wyjaśniła Emilewicz.

r e k l a m a

Budowa silosów dla wsparcia polskich rolników

Zdaniem Emilewicz, większa liczba silosów wzdłuż granicy byłaby niezwykle pomocna dla polskich rolników, którzy muszą radzić sobie z nadmiarem zboża po okresach owocnych zbiorów. Obecnie brak wystarczającej przestrzeni do przechowywania zboża skutkuje jego sprzedażą po obniżonych cenach, co ma negatywny wpływ na dochody rolników. Budowa silosów umożliwiłaby lepsze zarządzanie nadwyżkami i ochronę przed gwałtownymi spadkami cen.

- Po bardzo owocnym okresie zbiorów, pojemność polskich silosów i systemu magazynowania zdecydowanie nie jest wystarczająca, by pomieścić ukraińskie zboże, słonecznik i inne produkty – podkreśliła Emilewicz.

Jadwiga Emilewicz: Maskę [tlenową] musi najpierw założyć matka, a potem dziecko

Emilewicz porównała sytuację do procedur bezpieczeństwa na pokładzie samolotu, gdzie zasada nakazuje, że opiekunowie (w tym przypadku Polska) powinni najpierw zabezpieczyć swoje interesy (rolników) przed udzielaniem pomocy innym krajom (Ukrainie). Jej zdaniem, Polska powinna rewidować swoją politykę rolno-spożywczą i wyważać wsparcie dla Ukrainy ze względu na dobro swoich obywateli.

- Jeśli naprawdę myślimy o Ukrainie jako o państwie członkowskim, musimy zrewidować naszą wewnętrzną politykę rolno-spożywczą – zaapelowała Emilewicz.

Polska apeluje o nowe dofinansowanie z UE

Emilewicz wyraziła również nadzieję, że Unia Europejska zgodzi się na nowe dofinansowanie w wysokości około 30 euro za tonę ukraińskiego zboża, które przechodzi przez kraje takie jak Polska, Węgry, Słowacja, Rumunia i Bułgaria, w drodze do Afryki i innych krajów spoza UE. Względy logistyczne sprawiają, że koszty transportu lądem są wyższe niż drogą morską, dlatego dodatkowe środki są niezbędne, aby ułatwić ten proces.

Polska sekretarz stanu zaznaczyła, że głos jej krytyki nie oznacza rezygnacji z dążenia do wsparcia Ukrainy, ale zwróciła uwagę na konieczność uwzględnienia interesów i bezpieczeństwa własnego kraju podczas podejmowania działań na rzecz współpracy z innymi państwami.

Mkh na podst. Financial Times, Breitbart News, Reuters,

Fot. Envato Elements

autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek mleka

Producenci mleka zdesperowani. Sytuacja jest dramatyczna! Jest propozycja R. Telusa

Sytuacja na rynku mleka od grudnia ubiegłego roku z miesiąca na miesiąc się pogarsza. Rolnicy nauczeni doświadczeniem apelowali o pomoc już na początku roku. Teraz hodowcy bydła i producenci mleka żądają spotkania z ministrem rolnictwa. Ich zdaniem obecna zapaść na rynku doprowadzi do tego, że wielu hodowców porzuci produkcję.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

DRAMAT W LUBUSKIEM: Rolnictwo Lubuskiej Ziemi powoli i boleśnie umiera (WYWIAD)

  Stanisław Myśliwiec, prezes Lubuskiej Izby Rolniczej przedstawił dramatyczną sytuację w gospodarstwach i na lubuskich polach. Produkcja roślinna przekształca się w uprawę … trawy lub w nieobsiane ugory, produkcja zwierzęca znika w oczach, bez mleczarni, bez ubojni z konieczności, bez opłacalności produkcji. Rolnicy są zadłużeni, bez zapasu pasz, zmęczeni, zrezygnowani i z pustymi magazynami. Piękna wiosna dała wielu nadzieję, jednak susza szybko ją rozwiała.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Jakie są prognozy cen zbóż i rzepaku? Czy kukurydza zdrożeje? Rolniczy temat odc. 55

Rok temu ceny zbóż, kukurydzy i rzepaku to był prawdziwy rollercoaster. W tym roku od żniw w zasadzie ceny są na stabilnym, chociaż znacznie niższym od oczekiwań rolników poziomie. Czy te stawki w skupach i na giełdach będą nadal miały podobne wartości, czy może jednak są czynniki, które mogą wywołać zmiany cen?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)