Rok 2020 był rekordowy pod względem eksportu wieprzowiny
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rok 2020 był rekordowy pod względem eksportu wieprzowiny

07.01.2021autor: Anna Kurek

Ssanie Azji na produkty wieprzowe trwa. Rok 2020 był jednym z bardziej dynamicznych w kontekście światowego eksportu tego gatunku mięsa. Sprawdź kto na tym zyskuje, a kto traci.

Zawirowania na rynku wieprzowiny związane ze światowym spadkiem produkcji tego gatunku mięsa mają odzwierciedlenie w jego eksporcie. Według szacunków USDA (Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych) w 2020 roku światowy eksport wieprzowiny wyniesie 10,8 mln ton i będzie o prawie 16% większy niż w roku 2019. Eksport tego gatunku mięsa ze Stanów Zjednoczonych, będących jednym z największych eksporterów wieprzowiny może wzrosnąć o 16,3% i wynieść 3,33 mln ton. 

Spadek eksportu wieprzowiny dotyczył głównie Hongkongu, Kolumbii, Peru, Korei Płd., Wielkiej Brytanii, a także Unii Europejskiej, w tym głównie Niemiec. 
Wzrost eksportu nastąpił przede wszystkim w odniesieniu do Chin, Wietnamu, Rosji i na Ukrainę. Wystarczy wspomnieć, że w okresie od stycznia do końca sierpnia 2020 roku eksport produktów wieprzowych do Chin wyniósł 710 tys. ton i był o 140% wyższy niż rok wcześniej. W sierpniu wyniósł 60 tys. ton. 

Pomimo, że Chiny tymczasowo przyznały pewne ulgi celne, większość produktów wieprzowych pochodzących z USA nadal podlega dodatkowym cłom odwetowym. USDA przewiduje, że wysoka dynamika ogólnego eksportu utrzyma się minimum do końca roku. W III kwartale eksport produktów wieprzowych z USA na inne rynki może być większy niż rok wcześniej o ok. 16%, a w IV kwartale o ok. 10%. 

Z krótkoterminowej prognozy Komisji Europejskiej wynika, że eksport wieprzowiny z UE do krajów trzecich, w 2020 roku może być większy niż rok wcześniej o ok. 2% (z 4,17 mln ton do 4,25 mln ton). USDA ocenia jednak ten wzrost nawet na 8,5%. Przypomnijmy, że największymi europejskimi eksporterami wieprzowiny do krajów trzecich były Hiszpania, Niemcy, Dania, Niderlandy i Polska. W porównaniu z okresem I–VIII 2019 roku eksport wieprzowiny z Hiszpanii zwiększył się o 46,4%, z Niemiec o 5,4%, a z Dani o 17,3%. Z Polski natomiast zmniejszył się o 13%.

Źródło: Rynek mięsa
autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Eksport polskiej żywności idzie na rekord

Od stycznia do października 2020 r. odnotowano wzrost wartości eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski. Wywóz zwiększył się aż o 7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku. Największym zainteresowaniem odbiorców cieszyły się: żywiec, mięso i jego przetwory.

czytaj więcej
Rynek świń

Prognozy dla rynku świń – co nas czeka w 2024 roku?

W 2024 r. światowa produkcja świń ma utrzymać się na niezmienionym poziomie 115,5 mln ton. Niższe pogłowie w Unii Europejskiej i Chinach zostanie zrównoważone zwyżką w Brazylii, Wietnamie i Stanach Zjednoczonych. Redukcja na Starym Kontynencie sięgnie ok. 2%, co oznacza, że liczba loch wyniesie zaledwie 10,3 mln szt., a na rynek trafi 21,2 mln t europejskiej wieprzowiny.

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny świń już nie spadają. Jest nadzieja na lepsze stawki?

Ostatnie tygodnie na rynku świń były mało optymistyczne – ceny w zasadzie tylko spadały. Teraz pojawia się delikatna nadzieja na poprawę sytuacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)