Nie sprzedajemy tuczników w pierwszym tygodniu lutego! - rolnicy jednoczą siły
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nie sprzedajemy tuczników w pierwszym tygodniu lutego! - rolnicy jednoczą siły

28.01.2022autor: Dorota Kolasińska

Hodowcy trzody chlewnej od wielu miesięcy borykają się z brakiem opłacalności produkcji. Ceny tuczników są dramatycznie niskie. Nikt nie ma ochoty dopłacać ani traktować zajęcia jako hobby. Rolnicy jednoczą się w akcji "Nie sprzedajemy tuczników w pierwszym tygodniu lutego". 

Hodowla świń z miesiąca na miesiąc w Polsce podupada. Rolnicy rezygnują z produkcji, a coraz więcej chlewni pozostaje pustych. Mimo, że w przypadku trzody "cykle świńskie" to zjawisko naturalne, w obecnej sytuacji gorszy trend niskich cen i mniejszej opłacalności trwa zbyt długo. Hodowcy nie mają już z czego dokładać. Cena żywca spadła już poniżej 4 zł/kg, kolejne korekty dotyczyły wbc. Stawki spadły z poziomu 5,9 do 5,4 zł/kg w klasie E w ciągu dwóch tygodni. Stan niskich cen trwa zbyt długo, do tego dochodzą strefy ASF rozlane po całej mapie Polski utrudniające sprzedaż, ograniczenia w handlu i zakaz eksportu z wielu województwa poza UE. Rolnicy ratując się, podejmują się tuczu nakładczego i produkcji prosiąt dla dużych podmiotów. 

Rolnicy zrzeszeni w AgroUnii postanowili uruchomić akcję "Nie sprzedajemy tuczników w pierwszym tygodniu lutego", a więc w dniach 31.01 do 6.02. Rolnicy są wściekli, bo zakłady zamiast kupować żywiec od polskich producentów nadal ściągają na potęgę wieprzowinę i żywe świnie z Niemiec, Belgii i Włoch. Rolnicy twierdzą, że do każdego tucznika obecnie dokładają 200 zł. Czy to normalne, żeby produkcja najpopularniejszego mięsa w Polsce była tak nieopłacalna? 

- Witam. W związku z dramatyczną sytuacją na rynku trzody chlewnej blokujemy całkowicie sprzedaż tuczników w dniach 31.01.-6.02.22⛔⛔ Zakłady mięsne na olbrzymią skalę importują żywiec oraz mięso z Włoch, Niemiec i Belgii po znacznie wyższych cenach, a nasze tuczniki skupowane są poniżej kosztów😡To absurd!!! Zakłady dzwonią po tuczniki, a cena spada!!! Pokażmy że potrafimy się zjednoczyć i walczmy dopóki mamy o co💪💪 Nie pozwólmy przejąć naszych hodowli przez korporacje rozpychające się na naszym rynku!! Dość wykorzystywania polskiego hodowcy i sprowadzania go do roli pracownika we własnym gospodarstwie!! 🔥 - czytamy w komunikacie na stronie akcji, którą zainicjował Bartosz Zieliński. Zachęca innych rolników do blokady sprzedaży oraz jednoczenia się w branży. 

r e k l a m a
Oczywiście celem akcji ma być wymuszenie na zakładach podniesienia cen - jeśli żywca zabraknie skupy będą musiały podnieść ceny. 

- Przecież świń na rynku brakuje. Zakłady same dzwonią z ofertą kupna, z odbiorem nawet następnego dnia, a mimo to nie dają podwyżek – mówi Zieliński.

Z kolei Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus ocenia, że podwyżek nie ma, ponieważ część zachodnich eksporterów podpisała umowy na dostawy samych szynek ze świń do krajów trzecich, natomiast reszta wyrobów jest sprzedawana po kosztach na rynki unijne, w tym do Polski.

- To uniemożliwia podwyżki przez przetwórców. Tak więc, pomimo obniżek na rynku zbóż, rolnicy trzymający świnie nadal nie mogą mówić o poprawie sytuacji finansowej - zaznacza ekspert Polsus.

Na razie trudno ocenić jak duże będzie zainteresowanie akcją polegającą na blokowaniu sprzedaży, jednak organizatorzy twierdzą, że odzywa się coraz więcej chętnych. Do grupy na Facebooku pt. ⛔⛔Nie sprzedajemy tuczników w pierwszym tygodniu lutego⛔⛔ dołączyło już ponad 400 osób. 

Do wzięcia udziału w akcji zachęca również Janusz Terka


oprac. dkol na podst. ksz/tygodnik-rolniczy.pl

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Będzie jak z Ursusem? Polska wieprzowina znika ze sklepów.

Piotrkowscy rolnicy należący do NSZZ Solidarność przyjechali dzisiaj pod jeden z marketów Ursusem C360 – symbolem upadku polskiej marki. Postanowili sprawdzić, czy w sklepach jest jeszcze polska wieprzowina.

czytaj więcej
Aktualności

KE nie zgadza się na pomoc na rynku wieprzowiny. Dlaczego?

Komisja Europejska przyznaje, że sytuacja na rynku wieprzowiny w ostatnim czasie przypominała jazdę na kolejce górskiej, jednak twierdzi, że hodowcy mogą zacząć ostrożnie myśleć… optymistycznie. Co z interwencją na rynku wieprzowiny?

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

UOKiK – dwie sieci i kilka zakładów zmieniło praktyki dot. zakupu mięsa/świń ze stref ASF

Według wyników kontroli UOKiK sieci handlowe i duże zakłady mięsne bez uzasadnionego powodu nie odmawiały przyjmowania mięsa ze zdrowych zwierząt hodowanych w strefach ASF. Jednak dwie sieci zmieniły swoje praktyki po interwencji prezesa UOKiK.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)