UOKiK – dwie sieci i kilka zakładów zmieniło praktyki dot. zakupu mięsa/świń ze stref ASF
r e k l a m a
Partnerzy portalu

UOKiK – dwie sieci i kilka zakładów zmieniło praktyki dot. zakupu mięsa/świń ze stref ASF

01.02.2022autor: Dorota Kolasińska

Według wyników kontroli UOKiK sieci handlowe i duże zakłady mięsne bez uzasadnionego powodu nie odmawiały przyjmowania mięsa ze zdrowych zwierząt hodowanych w strefach ASF. Jednak dwie sieci zmieniły swoje praktyki po interwencji prezesa UOKiK.

UOKiK przeprowadził w ostatnim czasie kontrolę w 16 sieciach handlowych i 18 zakładach przetwórczych. Wg prezesa odmowa przyjmowania mięsa (zdrowego i przebadanego) może stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej dużych podmiotów wobec hodowców trzody chlewnej.

- Wszcząłem postępowanie wyjaśniające, w którym przeprowadziliśmy kontrole na każdym etapie łańcucha dostaw i mamy dobre wiadomości dla rolników - nie ma obecnie przypadków nieuzasadnionej odmowy przyjmowania mięsa wieprzowego ze zdrowych zwierząt. Dwie sieci - Biedronka i Dino – początkowo nie kupowały takiego mięsa, jednak po naszej interwencji zmieniły swoje praktyki i nie uzależniają obecnie przyjęcia bezpiecznego i przebadanego mięsa od miejsca jego pochodzenia – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Z informacji podanych przez UOKiK wynika, że jedna z sieci (Selgros Cash&Carry) nie kupuje mięsa ze strefy czerwonej ze względu na ograniczenia techniczno-organizacyjne. Zakład zmierza do wyeliminowania tych przeszkód, dzięki czemu będzie mógł przyjmować mięso ze stref ASF.

Zakłady przetwórcze

Prezes UOKiK wezwał do złożenia wyjaśnień 12 zakładów przetwórczych, a w siedzibach pięciu przeprowadził kontrole. W 6 z nich nie kupowano mięsa wieprzowego pochodzącego ze strefy czerwonej. Najczęściej przyczyną był eksport (mięso ze stref czerwonych nie może być wywożone za granicę) oraz zakupy wyłącznie od podmiotów powiązanych, które nie posiadają gospodarstw w strefie czerwonej. Dwóch przedsiębiorców zadeklarowało wprowadzenie zmian, które pozwolą na przyjmowanie mięsa ze stref.

- Przypominam, że hodowcy trzody z czerwonych stref znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji, którą dodatkowo potęguje zakaz eksportu wieprzowiny z tego obszaru. Dlatego będziemy w dalszym ciągu monitorować, czy duże podmioty nie wykorzystują swojej pozycji negocjacyjnej do nieuczciwych praktyk względem rolników – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Dla przypomnienia – trwa akcja „Nie sprzedajemy tuczników w pierwszym tygodniu lutego”, w której część hodowców trzody ze względu na bardzo niskie ceny żywca w skupie i trudną sytuację w branży postanowiła zahamować podaż, aby na rynku wzrosły ceny skupu.

oprac. dkol na podst. UOKIK

Fot. Envanto Elelements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Zjadamy 340 mln ton mięsa rocznie

Światowa produkcja mięsa wzrosła do 340 mln ton w 2021 r., jak wynika z raportu OECD. Gwałtowny wzrost spożycia mięsa w ciągu trzech ostatnich lat to efekt sporego rozwoju gospodarczego w niektórych częściach świata. Zmieniają się także nawyki żywieniowe konsumentów.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Polska walka o unijną interwencję na rynku świń. Czy otrzymamy wsparcie?

Polska będzie starała się przekonać unijnych ministrów rolnictwa do zgody na przeprowadzenie interwencji na rynku wieprzowiny. Naszym zdaniem, obecna trudna sytuacji może doprowadzić do koncentracji produkcji, a to jest sprzeczne z celami Europejskiego Zielonego Ładu. 

czytaj więcej
Aktualności

Nakaz utylizacji zdrowych dzików z odstrzału sanitarnego?

GIW zaproponował wprowadzenie nakazu utylizacji tusz dzików pochodzących z odstrzału sanitarnego. PZŁ uważa pomysł jest nie do zaakceptowania, z różnych względów. Jakich? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)