Ceny tuczników w Polsce nadal sporo niższe niż w Niemczech. Ile płacą skupy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników w Polsce nadal sporo niższe niż w Niemczech. Ile płacą skupy?

07.09.2023autor: Jan Bromberek

Na rynku nie ma zbyt wielu tuczników, a ceny pozostają niemal niewzruszone. Jedynie ci skupujący, którzy do tej pory płacili najmniej nieco podnieśli cenniki. Raczej nie jest to początek większych podwyżek, bowiem są i zakłady, które w ostatnim tygodniu zdecydowały się na korekty w dół. 

Skup świń w Niemczech

Sytuacja na rynku świń jest o tyle dziwna, że nadal zakłady ubojowe poszukują surowca, jednak nie chcą słyszeć o podwyżkach cen, twierdząc, że do wzrostów brakuje impulsu zza Odry. Tam cena podstawowa od dwóch tygodni pozostaje na niezmienionym poziomie 2,3 euro/kg w klasie E, czyli ponad 10 zł/kg. I tutaj mamy pole do podwyżek, bowiem u nas ta stawka jest przynajmniej o 50-70 gr/kg wagi poubojowym niższa.

W naszym kraju za tuczniki płaci się od 9,2 do maks. 9,5 zł/kg w klasie E, a w rozliczeniach za żywiec od 7,1 do maks. 7,6 zł/kg netto. Dla naszych skupujących jest to sytuacja normalna – krajowy producent w ich mniemaniu musi otrzymywać za tuczniki mniej niż jego kolega po fachu z Niemiec czy Francji. Gdy sytuacja była odwrotna trudno było to naszym zakładom i pośrednikom zaakceptować. Wtedy bowiem natychmiast zauważono, że w zachodniej Europie rolnicy ponoszą wyższe koszty niż u nas i sytuacja gdy u nas tuczniki kosztują więcej niż np. w Niemczech jest niedopuszczalna.

Czy tuczniki podrożeją?

Pytanie o ceny tuczników pozostaje na razie bez odpowiedzi. Z jednej strony widzimy niewielką podaż żywca, co jest związane z niskim pogłowiem nie tylko u nas, ale w całej Europie.

Z drugiej strony ubojnie mówią o kiepskim zbycie na mięso oraz kłopotach  eksportowych dostawców z południa Europy na rynek Chiński. To drugie zawsze powodowało zawirowania na naszym rynku. Gdy np. Hiszpanie nie sprzedali towaru do Państwa Środka bardzo szybko to mięso znalazło nabywców w naszym kraju.  

Sprawdź ceny skupu tuczników tutaj!

ceny swin skup tucznikow tabela cenowa

jbr
fot. P. Janusz-Twardowska

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Która uprawa najbardziej opłaca się w 2023 r.? [WYLICZENIA kosztów i zysków]

Opłacalność uprawy roślin rolniczych dramatycznie spadła. Jest to efekt dużej podaży na rynkach i sytuacji na świecie, ale przede wszystkim wciąż wysokich kosztów. Która uprawa najbardziej się opłaca w 2023 roku?

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny tuczników: wreszcie świnie przestały tanieć

  Po serii obniżek cen tuczników ostatnie dni przyniosły stabilizację stawek za żywiec. Krajowi odbiorcy mimo, że poszukują surowca nie decydują się na podwyżki, gdyż jak podkreślają nie pozwalają na to notowania na dużej niemieckiej giełdzie VEZG.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Naukowcy odkryli kluczowy gen świń odpowiedzialny za zakażenie ASF. To przełom!

  Nowa technika ujawniła istotny gen świń oraz dzików, który powoduje odpowiedź immunologiczną gospodarza. To przełom w walce z tą wysoce zakaźną chorobą.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)