Ceny tuczników: są małe wzrosty. Jakie dalsze perspektywy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników: są małe wzrosty. Jakie dalsze perspektywy?

01.06.2023autor: Jan Bromberek

Po zeszłotygodniowych wzroście cen na niemieckiej giełdzie VEZG bieżący tydzień przyniósł utrzymanie ceny na niezmienionym poziomie. Nasi zachodni sąsiedzi jednak wskazują na potencjał do kolejnych wzrostów. Powodem oczywiście jest ograniczona podaż wieprzowiny na całym unijnym rynku oraz spodziewane ożywienie popytu w związku z sezonem grillowym oraz nowymi możliwościami eksportowymi.

Delikatne wzrosty

W kraju z kolei po wzroście cen na VEZG w ubiegłym tygodniu do historycznie wysokiego poziomu 2,38 euro/kg w klasie E czyli ok. 11 zł/kg wagi poubojowej skupujący długo zwlekali z jakimikolwiek podwyżkami. Zakłady, szczególnie te największe w zasadzie czekały do ostatniego poniedziałku, by dokonać korekt cenników. I tak wzrosty nie były  dokładnym przełożeniem podwyżki w Niemczech. Przeważnie ceny podniesiono o 15 gr/kg wagi poubojowej i maksymalnie 10 gr/kg wagi żywej.

Tym samym cena tucznika w klasie E zbliża się do 11 zł, a maksymalne stawki za wagę żywą to przeważnie 8,5-8,7 zł/kg netto. Tylko gdy kupujący ma spore problemy z zapewnieniem surowca jest w stanie zaoferować wyższe stawki, są to jednak sytuacje jednostkowe. Obecny tydzień nie przyniósł wzrostu ceny na VEZG, stąd też krajowi skupujący nie kwapią się aby dokonywać korekt w cennikach mimo, że na rynku jak na dłoni widać braki surowca. Co więcej wzrosty na rynku niemieckim z zeszłego tygodnia sprawiły, ze ewentualny przywóz wieprzowiny z Zachodu stał się w zasadzie nieopłacalny.

r e k l a m a

Potencjał do podwyżek

Analizując ostatnie notowanie cen na VEZG widać, że potencjał do podwyżek jest. Wskazuje choćby na to fakt, że rozważano przedział cen miedzi 2,38 euro/kg w klasie E a 2,43 euro. Ponadto ostatnie dwie licytacje na tzw. małej giełdzie ISW pokazuję, że kupujący sa w stanie zapłacić za tuczniki nawet 2,52 euro/kg w klasie E, czyli dużo więcej niż pokazuje to giełda VEZG. To z kolei świadczy o tym, że nawet jeśli któryś z naszych zakładów chciałby kupić tuczniki w Niemczech musi się liczyć, iż trzeba tam za nie zapłacić ponad 11,5 zł/kg w klasie E, do tego dochodzą jeszcze koszty transportu. Co więcej w zeszłym tygodniu po okresie stagnacji zanotowano wzrost cen warchlaków – dotyczy to zarówno rynku duńskiego jak i krajowego – obecne stawki to już około 500 zł/szt. 30-kilogramową.

Aktualne ceny tuczników

Sprawdź, ile w tym tygodniu płacą ubojnie za wagę żywą i poubojową. 



Zobacz wszystkie artykuły w dziale top świnie! 


autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek świń

Ceny świń: warchlaki i tuczniki pozostaną drogie, co z prosiętami?

Producenci żywca wieprzowego jak powietrza potrzebują dłuższego okresu wysokich cen tuczników. Jak wynika z duńskiej prognozy cen, perspektywy na najbliższe kwartały są dobre dla warchlaków, tuczników i prosiąt.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Zapraszamy na V Forum Rolników i Agrobiznesu - Świnie!

Już tylko kilka dni dzieli nas od kolejnej edycji Forum Rolników i Agrobiznesu - Świnie organizowanego przez redakcję top agrar Polska. To wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz producentów i hodowców świń. W tym roku spotykamy się 6 i 7 czerwca w Licheniu Starym. Czekamy na Was!

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny tuczników: giełda VEZG w górę! Czy u nas tuczniki zdrożeją?

Rynek tuczników nadal wykazuje spore wahania. W ostatnich tygodniach mimo braku sygnałów z rynku niemieckiego, ceny w kraju spadały. Oczywiście nie miało to związku z sytuacją popytowo-podażową, bowiem tuczników w kraju notorycznie brakuje. Była to typowa zagrywka największych graczy na rynku po to by zrównać się ze stawkami zza Odry, a gdy tam nadejdą podwyżki móc startować ze wzrostami z niższego poziomu. Taki schemat obserwowaliśmy już wiele razy.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)