Ceny tuczników: są małe wzrosty. Jakie dalsze perspektywy?
Po zeszłotygodniowych wzroście cen na niemieckiej giełdzie VEZG bieżący tydzień przyniósł utrzymanie ceny na niezmienionym poziomie. Nasi zachodni sąsiedzi jednak wskazują na potencjał do kolejnych wzrostów. Powodem oczywiście jest ograniczona podaż wieprzowiny na całym unijnym rynku oraz spodziewane ożywienie popytu w związku z sezonem grillowym oraz nowymi możliwościami eksportowymi.
Delikatne wzrosty
W kraju z kolei po wzroście cen na VEZG w ubiegłym tygodniu do historycznie wysokiego poziomu 2,38 euro/kg w klasie E czyli ok. 11 zł/kg wagi poubojowej skupujący długo zwlekali z jakimikolwiek podwyżkami. Zakłady, szczególnie te największe w zasadzie czekały do ostatniego poniedziałku, by dokonać korekt cenników. I tak wzrosty nie były dokładnym przełożeniem podwyżki w Niemczech. Przeważnie ceny podniesiono o 15 gr/kg wagi poubojowej i maksymalnie 10 gr/kg wagi żywej.
Tym samym cena tucznika w klasie E zbliża się do 11 zł, a maksymalne stawki za wagę żywą to przeważnie 8,5-8,7 zł/kg netto. Tylko gdy kupujący ma spore problemy z zapewnieniem surowca jest w stanie zaoferować wyższe stawki, są to jednak sytuacje jednostkowe. Obecny tydzień nie przyniósł wzrostu ceny na VEZG, stąd też krajowi skupujący nie kwapią się aby dokonywać korekt w cennikach mimo, że na rynku jak na dłoni widać braki surowca. Co więcej wzrosty na rynku niemieckim z zeszłego tygodnia sprawiły, ze ewentualny przywóz wieprzowiny z Zachodu stał się w zasadzie nieopłacalny.
Potencjał do podwyżek
Analizując ostatnie notowanie cen na VEZG widać, że potencjał do podwyżek jest. Wskazuje choćby na to fakt, że rozważano przedział cen miedzi 2,38 euro/kg w klasie E a 2,43 euro. Ponadto ostatnie dwie licytacje na tzw. małej giełdzie ISW pokazuję, że kupujący sa w stanie zapłacić za tuczniki nawet 2,52 euro/kg w klasie E, czyli dużo więcej niż pokazuje to giełda VEZG. To z kolei świadczy o tym, że nawet jeśli któryś z naszych zakładów chciałby kupić tuczniki w Niemczech musi się liczyć, iż trzeba tam za nie zapłacić ponad 11,5 zł/kg w klasie E, do tego dochodzą jeszcze koszty transportu. Co więcej w zeszłym tygodniu po okresie stagnacji zanotowano wzrost cen warchlaków – dotyczy to zarówno rynku duńskiego jak i krajowego – obecne stawki to już około 500 zł/szt. 30-kilogramową.
Aktualne ceny tuczników
Sprawdź, ile w tym tygodniu płacą ubojnie za wagę żywą i poubojową.
Zobacz wszystkie artykuły w dziale top świnie!
Jan Bromberek
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>
Najważniejsze tematy