Ceny tuczników: niższe już o 1,5 zł/kg w żywcu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny tuczników: niższe już o 1,5 zł/kg w żywcu

17.08.2023autor: Jan Bromberek

Niestety spadki cen tuczników nie wyhamowały. Kolejna korekta stawki na VEZG z pewnością będzie wykorzystana przez krajowych skupujących. Stawki są już o ok. 1,5 zł/kg żywca niższe niż notowane w szczycie cen na początku lipca.

A było już tak dobrze.... Maksymalne ceny za tuczniki sięgające 9,5 zł/kg żywca i ponad 12 zł/kg w klasie E dawały rolnikom nadzieję na odbudowanie budżetów zniszczonych przez ostatnie dwa lata bardzo niskich cen wieprzowiny. Niestety w tej branży, to co dobre trwa bardzo krótko.

Najpierw krajowi skupujący za cel obrali sobie zrównanie stawki polskiej z niemiecką, bo o dziwo u nas świnie przez pewien czas były droższe niż za Odrą. Później przyszło pierwsza obniżka o 10 eurocentów/kg wbc i wczoraj kolejna o taką samą kwotę. W efekcie zamiast 9,5 zł/kg żywca mamy niespełna 8 zł/kg. Ktoś mógłby powiedzieć, że to i tak dużo. Może i ma racje. Jednak po wielu miesiącach głodowych stawek za żywiec i bardzo wysokich cen pasz, długo trzeba otrzymywać wysokie stawki, by znowu stanąć na nogi. Niestety wiele wskazuje, że przyjdzie nam na to jeszcze poczekać.

Winny eksport?

Oficjalnie mówi się, ze dostawcy europejscy tracą rynki eksportowe właśnie poprzez wysokie cen wieprzowiny. Tutaj mamy błędne koło. Gdy mieliśmy 1% nadprodukcji wieprzowiny i świetne wyniki eksportowe rolnicy przymierali głodem, bo za świnie płacono przysłowiowe grosze. Gdy teraz niemal w całej Europie produkcja wieprzowiny się kurczy, to stała się nagle zbyt droga by wygrać z dostawcami zza Oceanu.

W efekcie wszystko to czego Hiszpanie czy Duńczycy nie sprzedadzą do China wyląduje gdzie?....oczywiście w Polsce, a dokładniej we wszelkiej maści sieciach handlowych zlokalizowanych w naszym kraju.

Ile płacą krajowe ubojnie? 


jbr
Fot. archiwum

autor Jan Bromberek

Jan Bromberek

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Organizacja produkcji świń

Kiedy tucz świń jeszcze się opłaca? Wyliczenia eksperta

Czy wiesz, ile kosztuje cię wyprodukowanie jednego tucznika i czy osiągnięcie jak najwyższego przyrostu się opłaca? Jak długo powinien trwać tucz? Zobacz, jak wylicza to ekspert!

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny tuczników w dół. Ile płacą zakłady w tym tygodniu?

Po dwóch tygodniach obniżek cen wieprzowiny obecnie widać pewne uspokojenie na rynku. W tym tygodniu skupujący w zdecydowanej większości utrzymali stawki na niezmienionym poziomie.  

czytaj więcej
Rynek świń

Prognozy dla rynku świń – co nas czeka w 2024 roku?

W 2024 r. światowa produkcja świń ma utrzymać się na niezmienionym poziomie 115,5 mln ton. Niższe pogłowie w Unii Europejskiej i Chinach zostanie zrównoważone zwyżką w Brazylii, Wietnamie i Stanach Zjednoczonych. Redukcja na Starym Kontynencie sięgnie ok. 2%, co oznacza, że liczba loch wyniesie zaledwie 10,3 mln szt., a na rynek trafi 21,2 mln t europejskiej wieprzowiny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)