18 wyznaczonych lekarzy weterynarii z dnia na dzień bez pracy. Afera w Sieradzu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

18 wyznaczonych lekarzy weterynarii z dnia na dzień bez pracy. Afera w Sieradzu

19.08.2023autor: wk

  Spór wokół nieprzedłużenia umów wyznaczenia dla 18 lekarzy weterynarii w jednym z zakładów mięsnych w województwie łódzkim. Zdaniem związków zawodowych wymiana 75% całego zespołu jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywności.  

Na początku lipca Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii powiadomił ministerstwo rolnictwa o „poważnym zagrożeniu bezpieczeństwa żywności” w jednym w zakładów produkcyjnych w powiecie sieradzkim. Zawiadomienie było związane z nieprzedłużeniem umów 18 z 24 wyznaczonych lekarzy weterynarii.

– Urzędowi lekarze weterynarii zostają bez żadnej uzasadnionej przyczyny zastąpieni osobami bez stosownych przeszkoleń, przygotowania, w większości również doświadczenia, w tym technikami weterynarii, którzy nigdy nie pracowali w takiej roli – napisał Marcin Mioduszewski przewodniczący OZZLW, który zwrócił uwagę, że w praktyce 18 rodzin zostało z dnia na dzień pozbawionych środków utrzymania.

Jedynie części z nich zaproponowano pracę w innych zakładach, często oddalonych o 100 km od miejsca zamieszkania i za dużo niższe pieniądze.

Niepewność umów o wyznaczenie

W obronnie lekarzy z powiatu sieradzkiego stanął także samorząd lekarzy weterynarii. - Rada Łódzkiej Izby Lekarsko-Weterynaryjna oczekuje na natychmiastową interwencję jednostki nadrzędnej, albowiem sposób wznawiania umów wyznaczenia winien być nacechowany transparentnością z uwzględnieniem racji poszczególnych lekarzy weterynarii. Niedopuszczalnym jest niepewność co do wznowienia umowy wyznaczenia i informowanie o tym fakcie lekarza weterynarii dzień lub dwa dni przed jej okresem obowiązywania. Taki sposób zapewnienia wznowienia umowy wyznaczenia nie świadczy o rzetelności i uczciwości zawodowej – czytamy w stanowisku Łódzkiej Izby Lekarsko-Weterynaryjna.

r e k l a m a

Co na to MRiRW?

Ministerstwo rolnictwa podkreśla, że realizacja zadań przez lekarzy wyznaczonych odbywa się na podstawie ograniczonych w czasie umów zlecenia, a wykonywanie tych czynności nie stanowi formy zatrudnienia w rozumieniu przepisów Kodeksu Pracy.
– Umowy na wykonywanie określonych zadań dla osiemnastu lekarzy weterynarii wymienionych w Pana piśmie, miały charakter cywilnoprawny oraz terminowy i wygasły wraz z końcową datą ich obowiązywania. Umowy te przestały obowiązywać zgodnie z okresem określonym przez strony. Nie sposób zatem kwalifikować takiej zmiany jako nagłej czy niespodziewanej. Co do zasady umowa zlecenia, chociaż jest dla zleceniobiorców korzystniejsza finansowo, to jednak nie daje gwarancji jej przedłużenia – odpowiedział związkowi zawodowemu wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra, który zasugerował, że alternatywą dla pracy nad umowę zlecenie jest zatrudnienie w powiatowych inspektoratach weterynarii.

MRiRW podkreśliło także, że 18 lekarzom weterynarii, którym nie przedłużono umowy wyznaczenia zaproponowano wykonywanie zadań w innych zakładach mięsnych, a większość z nich odrzuciła propozycję.

- Ponadto z uzyskanych przez Ministerstwo informacji wynika, że względem wskazanych w piśmie 18 lekarzy weterynarii wyznaczonych do wykonywania ww. zadań, Inspekcja powzięła wiedzę o możliwości nierzetelnego wykonywania nadzoru, co jest objęte zakresem czynności kontrolnych PIW w Sieradzu – poinformował wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra. 

wk
Fot. Envato Elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Protest w ARiMR: „Starania, które mają doprowadzić do fiaska w referendum”

Związki zawodowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekonują pracowników do wzięcia udziału w referendum strajkowym. Ich zdaniem ostatnie propozycje podwyżek, które zaoferowano pracownikom, to brak szacunku dla pracowników ARiMR. 

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny tuczników: dalsze spadki cen świń

Tuczników cały czas nie ma zbyt wiele na rynku, a ceny spadają. Trudno to wytłumaczyć, ale tak jest. Teraz dodatkowo u naszych zachodnich sąsiadów po ponad miesiącu zdecydowano się obniżyć oficjalną cenę trzody chlewnej.  

czytaj więcej

Jak legalnie przechowywać obornik na polu i inne nawozy organiczne w gospodarstwie?

  Przechowywanie nawozów naturalnych reguluje unijna dyrektywa azotanowa, której przepisy zostały przeniesione do „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu (tzw. program azotanowy)”, który obowiązuje w Polsce. Jak zatem legalnie przechowywać obornik na polu i w gospodarstwie? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)