Ceny skupu świń: stawki nadal rosną. Prognozy dla rynku trzody chlewnej pozytywne?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny skupu świń: stawki nadal rosną. Prognozy dla rynku trzody chlewnej pozytywne?

13.04.2023autor: Aneta Lewandowska

Po raz kolejny ceny skupu trzody chlewnej poszły lekko w górę. Trendy cenowe na europejskim rynku świń wskazują, że świń brakuje, co dobrze wróży stawkom oferowanym rolnikom w skupie świń. Sprawdź aktualne notowania żywca wieprzowego!

Z artykułu dowiesz się

  • Spadek eksportu w UE o 3%, brakuje żywca wieprzowego

  • Ceny trzody pod wpływem importu i produkcja na rynki wewnętrzne

  • Niemiecki rynek wieprzowiny: ceny skupu stabilnie i wysoko

  • Rynek trzody chlewnej w Polsce

  • Aktualne ceny tuczników 

Spadek eksportu w UE o 3%, brakuje żywca wieprzowego

Ze względu na ograniczoną podaż tuczników (spadki w pogłowiu pojawiły się w większości krajów członkowskich, średnio o 5,6%, dodatkowo rekordowo spadając u najważniejszych producentów, takich jak Niemcy, Dania, Polska, Estonia i Włochy), ceny wieprzowiny w UE nadal dochodzą do rekordowych poziomów. Jeśli szacunki KE co do pogłowia świń są prawidłowe, europejska produkcja wieprzowiny skurczyłaby się o ponad 10% w ciągu zaledwie dwóch lat.

Pogłowie w Polsce ma zostać odbudowane, a szczegółowe plany mamy poznać już niedługo:

To sprawia, że eksport unijnej wieprzowiny jest stosunkowo mniej konkurencyjny niż innych eksporterów na rynku światowym. Sprzedaż unijnej wieprzowiny zmniejszyła się o ponad 16% w 2022 roku, głównie przez zmniejszenie eksportu do Chin o połowę. Trend ten zostanie podtrzymany w 2023 roku, jak wskazują prognozy Komisji Europejskiej. Straty częściowo rekompensuje przekierowanie eksportu do innych krajów, takich jak Japonia (+23%), Filipiny (+21%), Korea Południowa (+12%) i Australia (+19%). Ogólnie rzecz biorąc, unijny eksport wieprzowiny może ulec dalszemu zmniejszeniu o 3% w 2023 r.

r e k l a m a

Ceny trzody pod wpływem importu i produkcja na rynki wewnętrzne

Unijny import wieprzowiny z Wielkiej Brytanii wzrósł o prawie 28% w 2022 r., co stanowi prawie 85% całkowitego importu UE. Oczekiwany spadek produkcji w Wielkiej Brytanii przyczynia się zatem do zmniejszenie zakupów z tego źródła, dlatego też oczekuje się, że w 2023 r. unijny import wieprzowiny wzrośnie jedynie o 2%.

Ze względu na ograniczoną podaż, wykorzystanie krajowe w UE zmniejszyło się o 2,8% w 2022 r., wynosząc średnio 31,8 kg na mieszkańca. W 2023 r. zmniejszy się ono jeszcze bardziej, aż o 5,9% i osiągnie najniższy punkt (średnio około 30 kg na mieszkańca). 

Ceny świń w Unii Europejskiej poszły w górę, chociaż nieznacznie. Według Meat Market Obserwatory świnie w wadze poubojowej klasa E podrożały o 1% (3,4% m/m i 28% r/r). To jedenasta podwyżka cen świń w UE w tym roku.

Niemiecki rynek wieprzowiny: ceny skupu stabilnie i wysoko

Na rynku tuczników w Niemczech nie ruszył jeszcze porządnie po świętach Wielkanocnych, ale analizy wskazują, że w nadchodzących tygodniach może zabraknąć towaru na rynku trzody. To prawdopodobnie doprowadzi do wzrostów cen skupu świń, zwłaszcza przy silniejszych impulsach zakupowych od konsumentów – zbliża się majowy sezon grillowy.

Na razie jednak ceny trzody chlewnej pozostają stabilne, z pozytywnym trendem w górę, co było już widoczne na ostatniej giełdzie trzody chlewnej ISN. Na wtorkowej aukcji stawka wyniosła 2,41 euro za kg (od 2,37 euro do 2,50 euro).

Tymczasem w tym  tygodniu cena tuczników  (za okres od 13 kwietnia do 19 kwietnia) na niemieckiej giełdzie VEZG aktualne ceny trzody stabilizują się na poziomie 2,33 euro. Oznacza to, że ceny pozostały bez zmian w stosunku do poprzedniego notowania. Zakres cen mieści się w przedziale 2,33-2,38 euro za kg i wskazuje na wyraźnie mocniejszy trend wzrostowy.

Rynek trzody chlewnej w Polsce

Podobne nastroje dotyczą krajowych ceny skupu , gdzie producenci liczą na nadchodzący weekend majowy, który wpłynie na zwiększenie zakupów.

„Krajowy rynek, pomimo krótszego tygodnia ubojowego, nie zanotował spadku cen skupu. Za większe dostawy producenci świń mogą oczekiwać ponad 11,00 zł/kg kl E. Stabilizacja cen po świętach odzwierciedla niską podaż żywca, udany handel produktami wieprzowymi w okresie przedświątecznym oraz przygotowania do rozpoczęcia sezonu grillowego i nadchodzącego długiego weekendu majowego. Oby tylko pogoda dopisała!” komentuje ceny żywca wieprzowego Aleksander Dargiewicz, prezes POLPIG.

Sytuację rynku trzody chlewnej opisuje również Bartosz Czarniak Rzecznik PZHiPTRCh POLSUS: „Wbrew wieloletnim przyzwyczajeniom, kiedy to  w okresie tuz przed świętami i tuż po cena za świnie spadała, w tym roku, ze względu na braki w tucznikach, cenniki nie zmieniły się, a zakłady prześcigają się w nakłanianiu rolników do sprzedaży zwierząt właśnie im. Nawet największe zakłady mięsne gotowe są przyjechać do rolnika po nawet 20 sztuk w cenie powyżej 11 zł za kg w klasie E, byle by zdobyć towar. Sytuacja ta pokazuje, jak bardzo brakuje świń, jak ostatnie 2 lata wpłynęły na pogłowie trzody nie tylko w Polsce, ale i w Europie”

Aktualne ceny tuczników 

Według naszej cotygodniowej sondy za tuczniki w wadze żywej skupy płacą od 7,8 zł/kg do 9 zł/kg (średnio 8,6 zł/kg).

Średnia cena za tuczniki w wadze poubojowej klasa E to 10,64 zł/kg, a w klasie U cennik firmowy w  ubojniach wskazuje średnio 10,29 zł/kg.

Wszystkie aktualne ceny skupu świń zobaczysz tutaj!

al
fot. Janusz-Twardowska

autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek świń

Ceny tuczników: krótki tydzień, ale są podwyżki!

Zdaje się, że w ostatnich dniach mamy do czynienia ze stabilizacją cen tuczników. W krajach Europy Zachodniej stawki pozostają niezmienne, a w Polsce poszły nieco w górę. Jednocześnie różnorakie analizy wskazują na ograniczona podaż wieprzowiny związaną z cały czas trwającą redukcją pogłowia. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Co już zrobił zespół ds. odbudowy pogłowia trzody chlewnej? Niewiele

Na przełomie maja i czerwca ma być gotowy kompleksowy program odbudowy pogłowia trzody chlewnej, zapowiada ministerstwo rolnictwa. Tymczasem ostatnie dane pokazują, że w kraju zostało już tylko 56 tys. gospodarstw utrzymujących świnie.

czytaj więcej
Zdrowie świń

Różyca u świń: co wywołuje chorobę? Zapobieganie i leczenie

Skąd w stadzie świń pojawia się różyca i czym grozi? O możliwościach zapobiegania i leczenia rozmawialiśmy ze specjalistą chorób świń, lekarzem weterynarii Tomaszem Kruppą.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)