Rynek rzepaku: zaczynają się negocjacje ceny dla większych partii towaru
W zasadzie jest już po żniwach rzepakowych. Sporo rzepaku zostało sprzedane bezpośrednio po zbiorze. Ci którzy złożyli rzepak do magazynów, oczekują na wzrosty cen.
Rok całkiem inny od poprzedniego. Najwięksi przetwórcy, którzy twierdzili przed żniwami, że starego rzepaku jest jeszcze w kraju 250, a potem nawet 350 tys. ton, dziś wciąż jeszcze kwotują na dostawy sierpniowe. Ceny się wyrównują, bowiem ci oferujący 1500 zł/t praktycznie nie funkcjonują już na rynku. Chcąc kupić dziś rzepak trzeba za niego zapłacić od 1530 do 1550 zł/t. Rynek stał się bardziej przejrzysty wystarczy, że posiadacze większych partii rzepaku wykonają 3-4 telefony, do największych kupujących i do przetwórców, od razu mają pełny obraz rynku. Zaczyna się teraz taki bardziej hermetyczny rynek przy zielonym stoliku. Na ostatecznie wynegocjowaną cenę ma wpływ lokalizacja, ilość, spodziewany czas dostawy/odbioru i termin płatności. Każdy z tych czynników może powodować wynegocjowanie warunków korzystniejszych od powszechnie ogłaszanych. W indywidualnych negocjacjach można ustalić cenę nawet 15-20 zł wyższą za tonę surowca. Większe firmy handlowe posiadają partie rzepaku 5-20 tys. ton i nie zamierzają tego towaru sprzedać tanio, bo musiały o ten surowiec ostro ze sobą rywalizować. Branża handlowa nie zgadza się z szacunkami GUS, że zebraliśmy 2,3 mln ton rzepaku. Raczej powszechne są osądy, że w tym roku rzepaku jest mniej, powtarzają się głosy o 2 mln ton albo nawet poniżej.
Ceny rzepaku powszechnie komunikowane są dość stabilne, bo złotówka się osłabia. Choć wiadomo, że zbiory w Europie były niskie, to ze względu na soję, pozostającą pod wpływem złych informacji z batalii rynkowej USA-Chiny, nie ma wzrostowej tendencji w rzepaku.
Aktualne ceny rzepaku w zakłady tłuszczowych:
- ZT Kruszwica i Brzeg –1565 zł/t
- ADM Szamotuły dostawy w sierpniu – 1553 zł/
dostawy październik Czernin – 1562 zł/t
- Komagra Tychy – 1540 zł/t
- Glencore Bodaczów na październik – 1579 zł/t
- Bestoil Lasocice – 1580 zł/t
Wszystkie aktualne ceny na punktach skupu rzepaku zobaczysz tutaj
Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.
Juliusz Urban Fot. Konieczka
dr Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Najważniejsze tematy