USDA podaje nowe szacunki zbiorów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

USDA podaje nowe szacunki zbiorów

13.08.2019autor: dr Juliusz Urban

Comiesięczny raport Departamentu Rolnictwa USA -kolejne prognozy zbiorów, zużycia i zapasów zbóż oraz oleistych na świecie.

Nas najbardziej interesują prognozy dotyczące właśnie rozpoczętego sezonu.

pszenicy USDA prognozuje wzrost zbiorów na świecie, wzrasta także zużycie, jednak zapasy pozostają na rekordowych poziomach. Światowe zbiory mają wynieść 768 mln ton i jest to o 5 % wyższy wynik od zbiorów w minionym sezonie. Największe wzrosty zbiorów, porównując do sezonu minionego spodziewane są w Australii o 18%, na Ukrainie 14% i w Unii Europejskiej o 9%.

Amerykańscy eksperci nie pominęli efektu suszy i zredukowali, w stosunku do ubiegłego miesiąca zbiory w Rosji o 1,2 mln ton do 73 mln łącznie oraz w krajach UE o 1,3 mln ton do poziomu 150 mln ton.

Rośnie do 26,5 mln ton, w opiniach ekspertów USDA poziom planowanego eksportu z krajów Unii Europejskiej o prawie 3 mln ton w stosunku do roku ubiegłego. Pomimo to, rosną także zapasy, które w Unii przewiduje się na poziomie 11,2 mln ton na koniec sezonu, co stanowi ponad dziesięcioprocentową zwyżkę.

Rekordowe zapasy pszenicy będą na całym świecie i wyniosą 285,4 mln ton, to oznacza wzrost światowych zasobów ziarna o prawie 10 mln ton.

W kukurydzy, w której dotychczas prognozowano pod wpływem zmniejszenia zasiewów w USA, same czarne scenariusze obecnie zaczyna się nieco podwyższać szacunki zbiorów. Globalne zbiory są planowane na poziomie 1108 mln ton, a więc o 3 mln większym niż spodziewany miesiąc temu. O jeden milion ton, do 353 mln t USDA poprawił szacunki zbiorów w Stanach Zjednoczonych i aż o 2,5 mln ton na Ukrainie do poziomu 36,5 mln ton.

Rynek paszowy i biopaliwowy wciąż utrzymuje wysokie zapotrzebowanie na kukurydzę. Stąd pod wpływem redukcji zbiorów i wzrostu zużycia, zapasy światowe będą się kurczyć o 21 mln ton i wyniosą na koniec sezonu 2019/20 – 307,7 mln ton.

Soja w rok gospodarczy 2019/20 startuje z rekordowymi poziomami zapasów 114,5 mln ton. Tym samym efekt obniżenia szacunków zbiorów na nowy rok jest nieco łagodzony. USDA prognozuje bowiem, że w nowym sezonie soi zbierze się prawie 342 mln ton. Jest to 21 mln ton mniej niż dochodzącym do końca roku. Kolejne cięcia prognoz odbywają się w USA (o 23,5 mln ton w stosunku do 2018/19) do poziomu 100 mln i w Argentynie (o 3 mln ton) do 53 mln. Częściowo te spadki pokryje wzrost produkcji soi w Brazylii, o 6 mln ton do rekordowych 123 mln ton. Dzięki rekordowym zapasom początkowym, rosnące zapotrzebowanie na soję pozostanie na wysokim poziomie, jednak o 13 mln ton zmniejszą się światowe zapasy soi na koniec sezonu.

Poza redukcjami zbiorów soi USDA wśród innych roślin oleistych, dostrzega w swoim raporcie zmniejszenie zbiorów rzepaku w Unii Europejskiej, jako główny czynnik podając spadek zasiewów i plonów we Francji. Niemniej jednak te obniżki mają pokryć przyrosty planowanych plonów słonecznika na Ukrainie.

r e k l a m a
Na reakcję giełd nie trzeba było długo czekać. Pszenica potaniała na Matifie o 3,25 euro/t i cena na wrzesień wynosi 167,25 euro/t, a na grudzień 172,50 euro/t. 
Potaniał także rzepak ale nieznacznie, o 0,75 euro do 373,50 euro/t na kontrakcie listopadowym.


Juliusz Urban   Foto. Claas Polska

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Geograficzny układ cen pszenicy w Polsce

Ceny pszenicy w Polsce z południa na północ kraju rosną. W wytwórniach pasz w Polsce Południowej kupuje się najtaniej. Najdrożej jest w portach i u młynarzy na północy.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Ceny skupu zbóż: Pszenica i żyto tanieją

Spadają ceny pszenicy na Matifie. Na krajowym rynku spadki cenowe nie są tak wyraźne, ale pszenica i żyto tanieją.

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Kolejne cła odłożone – drożeje ropa, a wraz z nią rzepak

Administracja USA potwierdza fakt odłożenia do 15 grudnia, kolejnych ceł na Chiny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)