Nas najbardziej interesują prognozy dotyczące właśnie rozpoczętego sezonu.
W pszenicy USDA prognozuje wzrost zbiorów na świecie, wzrasta także zużycie, jednak zapasy pozostają na rekordowych poziomach. Światowe zbiory mają wynieść 768 mln ton i jest to o 5 % wyższy wynik od zbiorów w minionym sezonie. Największe wzrosty zbiorów, porównując do sezonu minionego spodziewane są w Australii o 18%, na Ukrainie 14% i w Unii Europejskiej o 9%.
Amerykańscy eksperci nie pominęli efektu suszy i zredukowali, w stosunku do ubiegłego miesiąca zbiory w Rosji o 1,2 mln ton do 73 mln łącznie oraz w krajach UE o 1,3 mln ton do poziomu 150 mln ton.
Rośnie do 26,5 mln ton, w opiniach ekspertów USDA poziom planowanego eksportu z krajów Unii Europejskiej o prawie 3 mln ton w stosunku do roku ubiegłego. Pomimo to, rosną także zapasy, które w Unii przewiduje się na poziomie 11,2 mln ton na koniec sezonu, co stanowi ponad dziesięcioprocentową zwyżkę.
Rekordowe zapasy pszenicy będą na całym świecie i wyniosą 285,4 mln ton, to oznacza wzrost światowych zasobów ziarna o prawie 10 mln ton.
W kukurydzy, w której dotychczas prognozowano pod wpływem zmniejszenia zasiewów w USA, same czarne scenariusze obecnie zaczyna się nieco podwyższać szacunki zbiorów. Globalne zbiory są planowane na poziomie 1108 mln ton, a więc o 3 mln większym niż spodziewany miesiąc temu. O jeden milion ton, do 353 mln t USDA poprawił szacunki zbiorów w Stanach Zjednoczonych i aż o 2,5 mln ton na Ukrainie do poziomu 36,5 mln ton.
Rynek paszowy i biopaliwowy wciąż utrzymuje wysokie zapotrzebowanie na kukurydzę. Stąd pod wpływem redukcji zbiorów i wzrostu zużycia, zapasy światowe będą się kurczyć o 21 mln ton i wyniosą na koniec sezonu 2019/20 – 307,7 mln ton.
Soja w rok gospodarczy 2019/20 startuje z rekordowymi poziomami zapasów 114,5 mln ton. Tym samym efekt obniżenia szacunków zbiorów na nowy rok jest nieco łagodzony. USDA prognozuje bowiem, że w nowym sezonie soi zbierze się prawie 342 mln ton. Jest to 21 mln ton mniej niż dochodzącym do końca roku. Kolejne cięcia prognoz odbywają się w USA (o 23,5 mln ton w stosunku do 2018/19) do poziomu 100 mln i w Argentynie (o 3 mln ton) do 53 mln. Częściowo te spadki pokryje wzrost produkcji soi w Brazylii, o 6 mln ton do rekordowych 123 mln ton. Dzięki rekordowym zapasom początkowym, rosnące zapotrzebowanie na soję pozostanie na wysokim poziomie, jednak o 13 mln ton zmniejszą się światowe zapasy soi na koniec sezonu.
Poza redukcjami zbiorów soi USDA wśród innych roślin oleistych, dostrzega w swoim raporcie zmniejszenie zbiorów rzepaku w Unii Europejskiej, jako główny czynnik podając spadek zasiewów i plonów we Francji. Niemniej jednak te obniżki mają pokryć przyrosty planowanych plonów słonecznika na Ukrainie.